Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شهر اوهرید مقدونیه، بیت المقدس بالکان

شهر اوهرید مقدونیه، بیت المقدس بالکان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد، یونسکو، شهر اوهرید در جمهوری مقدونیه را «بیت المقدس بالکان» نامیده است. در این برنامه «زندگی مقدونی» به این شهر تاریخی سفر کرده ایم.

شهر اوهرید بعنوان میراث جهانی یونسکو، بیش از ۵ هزار سال قدمت دارد. اوهرید، شهر رازآلودی در سواحل یکی از عمیق ترین و قدیمی ترین دریاچه های جهان است. این شهر یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های بشر در اروپاست. اولین ساکنان آنرا «لیچنیدوس» می نامیدند که به معنای «شهر روشنایی» است. این شهر به داشتن تاریخی غنی مشهور است و یکی از مراکز مهم تجاری بر سر راه یکی از مشهورترین جاده های دنیای باستان بوده است.

میلچو گیوگیوفسکی، تاریخدان هنر می گوید: «جاده ویا اگنیشیا یکی از جاده های اصلی در امپراطوری روم بود. این جاده روم را به قسطنطنیه وصل می کرد. این جاده زیر نفوذ این شهر بود، زیرا افراد زیادی از این راه عبور می کردند و معاملات بسیار زیادی در آن صورت می گرفت و ویژگی های فرهنگی گوناگونی در این مسیر وجود داشت.»

بسیاری از گنجینه های باستانی شهر منتظر کشف شدن هستند. در وسط شهر، مورخان هنر، معماران و باستان شناسان از جمله بویان تانسکی در حال کار هستند تا گنجینه های پنهان این شهر را کشف کنند. او و گروهش چیز شگفت انگیزی یافته اند: یک حمام رومی که قدمتش به اواخر قرن اول پیش از میلاد باز می گردد. این حمام به یک خانواده ثروتمند تعلق داشته است. آنچه آنها کشف کرده اند هیجان زیادی ایجاد کرده است.

بویان تانسکی، باستان شناس می گوید: «ما یک ساختمان رومی کشف کرده ایم. در واقع این حمام بخش کوچکی از یک ساختمان رومی است. این حمام از موزاییک های سیاه و سفید زیبایی ساخته شده است. وقتی حمام کشف شد من اینجا کار می کردم و البته هیجان زیادی داشت بخاطر اینکه این تنها نوع موزاییک کشف شده در مقدونیه است.»

در طول قرن ها، این شهر به مرکز فرهنگ بیزانس و مسیحیت تبدیل شده بود. این شهر خانه قدیسان مشهور بود، در میان آنها سنت نوم و سنت کلمنت برای سه دهه در آن کار می کردند و هنوز هم بوسیله مردم محلی ستایش می شوند.

آندری جانا باسوسکا، راهنمای توریست ها می گوید: «او رئیس، محافظ، قدیس و نجات دهنده این شهر است. در واقع او با دستهایش شهر اوهرید و دانشگاه این شهر را نگه داشته و محافظت می کند.»

این اولین دانشگاه اسلاو است که ۱۱۰۰ سال پیش بوسیله سنت کلمنت تاسیس شده و این اعتقاد وجود دارد که او الفبای جدید سیریلیک را اختراع کرده است.

آندری جانا باسوسکا می افزاید: «در این دانشگاه بهترین اساتید، بهترین اسقف ها و اسقف های اعظم تحصیل می کردند. آنها ادبیات، فرهنگ، آوازها و هنر اسلاوی را در سرتاسر بالکان و اروپا گسترش دادند.»

بر اساس افسانه ها، ۳۶۵ کلیسا و صومعه در اطراف اوهرید ساخته شده بود، هر کلیسا برای یک روز سال. این شهر یکی از مهمترین قلمرو اسقف ها بود که «بیت المقدس بالکان» نامیده می شد.

حتی امروزه هم بسیاری از این کلیسا های قدیمی در اطراف دریاچه قابل مشاهده اند. یکی از آنها که هزاران سال قدمت دارد کلیسای سوفیای مقدس است.

میلچو گیوگیوفسکی، تاریخدان هنر می گوید: «این کلیسای اصلی بود که در آن تمام اعیاد و وقایع مهم کلیسای ارتدوکس مسیحی برگزار می شد. وقتی وارد این کلیسا می شوم بوی قرون گذشته را احساس می کنم.»

سبک تماشایی نقاشی های دیواری بیزانسی که قدمت شان به قرن ۱۱ میلادی باز می گردد گویای آنست که خالقانشان تکنیک های ویژه ای برای استفاده از رنگ ها داشتند.

مرمت کاران همانند ولدو موکوفسکی نقاشی های دیواری آسیب دیده را با استفاده از آبرنگ و مواد تثبیت کننده مرمت می کنند.

ولدو موکوفسکی، مرمت کار از مرکز ملی حفاظت از آثار باستانی می گوید: «می دانیم که در آن دوران، هنرمندان از لایه های ضخیمی از گچ استفاده می کردند که زمان زیادی برای خشک شدن نیاز داشت. بنابراین آنها فرصت زیادی برای نقاشی بر روی گچ خیس داشتند زیرا آنها باید کارشان را قبل از اینکه گچ خشک شود، تمام می کردند.»

ولدو موکوفسکی می افزاید: «تمام کردن یک نقاشی حس فوق العاده ای دارد، زیرا توانسته ایم شاهکار دیگری را برای نسل های آینده حفظ کنیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استانبول مکانهای زیادی برای لذت بردن از فضای سبز دارد، از باغها و جنگلها گرفته تا جزایر

دنیزلی ترکیه مکانی مناسب برای استراحت در محیطی غنی از تاریخ و تندرستی است

سافرانبلو شهری در ترکیه با خانه‌های افسانه‌ای عثمانی که در آن طلای سرخ به وفور رشد می‌کند