Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

زندگی فیلیپینی: شالیزارهای پلکانی

زندگی فیلیپینی: شالیزارهای پلکانی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

فلیپینی ها با افتخار به آن «هشتمین شگفتی جهان» می گویند و اسپانیایی ها آنرا پله های بهشت می نامند: شالیزارهای پلکانی در منطقه کوهستانی در شمال فیلیپین. یکی از زیباترین مناطق دهکده باتاد. دهکده در میان این شالیزارها بسان یک سالن بزرگ تئاتر شده که صندلی تماشاگران دو تا دور آنرا فراگرفته. این ها همه دو هزار سال پیش به دست ایفوگائو ساخته شده اند. روش سنتی شالیکاری از آن زمان تا کنون، نسل به نسل منتقل شده.

روزالیا بویا و تسی مانود، تمام زندگیشان را در باتاد گذرانده اند. هر کدامشان هفت فرزند دارند که به آنها در کار روزانه کمک می کنند. آنها از کودکی یادگرفته اند که میان کار زنان و مردان تفاوت هست.

آنها می گویند: «کار مردان با زنان جداست. زنها، شالیزار و دیوارها را تمیز و آماده می کنند. ما برنج هم می کاریم. مردها دیوارهای سنگی را تعمیر و خاک هر طبقه شالیزار را آماده می کنند.»

این کار طاقت فرسایی است، به همین دلیل بسیاری از جوانها بختشان را در شهرها می آزمایند. با این حال اهالی امیدوارند که میراثشان حفظ شود.

یکی از اهالی می گوید: «نمی توانیم این شالیزارها را رها کنیم. باید آنها را حفظ کنیم چون ارزش معنوی زیادی برایمان دارد.»

سنت های مقدس برای ایفوگائو ها بسیار مهم هستند. بولول، خدای برنج هم نقش ضروری ای بازی می کند.

یکی دیگراز سکنه درباره اهمیت سنت ها می گوید:«زمان درو، مراسم مذهبی به جا می آوریم چون معتقدیم که خدای برنج آنرا در زمین کاشته و محافظت کرده است برای همین دشمنان، مثل پرنده ها و موش ها، نمی توانند محصول را نابود کنند.»

در فیلیپین فرهنگ های مختلفی وجود دارد.

در شمال باتاد، ویگان، میراث جهانی ثبت شده در یونسکو است که بهترین نمونه یکی از شهرهای تحت استعمار اسپانیا در آسیا به شمار می رود. این یک موزه نیست، بلکه هنوز مردم در خانه های آبا و اجدادی خود زندگی می کنند.

شصت کیلومتر به سمت شمال می رویم. کلیسای سن آگوستین در پوآیی یک نمونه استثنایی از معماری است که به آن «زلزله باروک» می گویند.

در طول سیصد سال، پنجاه زلزله در این منطقه روی داده، با این وجود دیوارهای ساخته شده از سنگ های مرجانی سالم مانده اند. دلیل آن تقویت انتهای دو طرف آن است. این یک طرح تلفیقی اروپایی-محلی است.

سازندگان فیلیپینی این بنا نمی دانستند کلیساها در اروپا چه شکلی دارند، آنها هیچ تصوری از نحوه ساخت اینگونه بناها نداشتند بنابراین کلیساهای باروک را با تخیل خود ساختند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استانبول مکانهای زیادی برای لذت بردن از فضای سبز دارد، از باغها و جنگلها گرفته تا جزایر

دنیزلی ترکیه مکانی مناسب برای استراحت در محیطی غنی از تاریخ و تندرستی است

سافرانبلو شهری در ترکیه با خانه‌های افسانه‌ای عثمانی که در آن طلای سرخ به وفور رشد می‌کند