تلاش مخالفان ماکرون برای موفقیت در انتخابات پارلمانی؛ احزاب پیروز چقدر یارانه می‌گیرند؟

امانوئل ماکرون
امانوئل ماکرون Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مخالفان شکست خورده امانوئل ماکرون در حالی برای محروم کردن او از در اختیار گرفتن دوباره اکثریت پارلمان در جریان انتخابات ۱۲ و ۱۹ ژوئن تلاش می‌کنند که موفقیت آنها پاداش مالی قابل توجهی نیز برای احزاب پیروز در بر خواهد داشت.

آگهی

مخالفان شکست خورده امانوئل ماکرون در حالی برای محروم کردن او از در اختیار گرفتن دوباره اکثریت پارلمان در جریان انتخابات ۱۲ و ۱۹ ژوئن تلاش می‌کنند که موفقیت آنها پاداش مالی قابل توجهی نیز برای احزاب پیروز در بر خواهد داشت.

احزاب سیاسی در فرانسه در صورتی که طی انتخابات پارلمانی بتوانند بیش از ۱ درصد آراء حداقل ۵۰ حوزه انتخابیه را از آن خود کنند، به ازای هر رای کسب شده ۱.۴۲ یورو یارانه دولتی دریافت می‌کنند.

تعیین این حدنصاب پایین برای کسب شرایط دریافت یارانه دولتی، احزاب سیاسی به ویژه کوچک‌ترها را به حضور پررنگ در انتخابات پارلمانی ترغیب می‌کند.

همچنین احزاب صاحب کرسی در طول دوره پنج ساله پارلمان به ازای هر نماینده ۳۷ هزار و ۲۸۰ یورو در سال یارانه می‌گیرند. بنابراین اگر حزبی موفق به کسب ۲۷ کرسی از مجموع ۵۷۷ کرسی پارلمان فرانسه شود، درآمد سالانه ۱ میلیون یورویی خود را تضمین کرده است.

حزب تازه تاسیس امانوئل ماکرون به نام «جمهوری به پیش» در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۷ موفق شد ۳۳۳ کرسی پارلمان را از آن خود کند و طی ۵ سال گذشته بیش از ۶۰ میلیون یورو یارانه دولتی دریافت کند.

در مقابل، احزاب شکست خورده با مشکلات مالی جدی مواجه شدند. به عنوان نمونه حزب سوسیالیست که برای سال‌ها قوی‌ترین حزب چپ فرانسه به شمار می‌رفت، در انتخابات سال ۲۰۱۷ با شکست سنگینی مواجه و ناگزیر شد تا دفتر مرکزی خود را در مرکز پاریس بفروشد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

همچنین حزب راست افراطی اجتماع ملی که مارین لوپن آن را انتخابات ریاست جمهوری نمایندگی می‌کرد، تا پایان سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۲۳.۸ میلیون یورو بدهی داشت. سایر احزاب راست و چپ فرانسه نیز اگر نتوانند حداقل ۵ درصد آرا را برای تامین بودجه لازم برای بازپرداخت بخشی از هزینه‌های مبارزات انتخاباتی خود کسب کنند، دچار تنگنای مالی مشابهی می‌شوند.

با این حال، ایجاد ائتلاف میان احزاب مخالف برای معرفی نامزد واحد در حوزه‌های انتخابیه مختلف با هدف تحمیل شکست قاطع به حزب جمهوری به پیش با یک مانع مالی بزرگ مواجه است. چون مطابق قانون پرداخت یارانه دولتی، زمانی که نامزد مشترک آنها برنده شود، حزب اصلی که نامزد برنده عضو آن است، دریافت کننده انحصاری یارانه دولتی خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات ۲۰۲۲ فرانسه؛ از مواضع لوپن در عرصه سیاست خارجی چه می‌دانیم؟

شکاف نسلی در انتخابات فرانسه؛ جوان‌ها به ملانشون و لوپن بیشتر از ماکرون رای داده‌اند

شرکت کره‌ای ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار یورو به کارمندانش که بچه‌دار شده بودند پرداخت کرد