تهدید متا به تعطیل کردن اینستاگرام و فیسبوک در اروپا؛ اتحادیه اروپا استقبال کرد

فیسبوک و اینستاگرام
فیسبوک و اینستاگرام Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شرکت متا، فیسبوک سابق، هشدار داده است که ممکن است دو شبکه اجتماعی زیرمجموعه خود یعنی فیسبوک و اینستاگرام را در سراسر اروپا تعطیل کند. امری که با استقبال شماری از مقامات اروپایی مواجه شده است.

آگهی

شرکت متا، فیسبوک سابق، هشدار داده است که ممکن است دو شبکه اجتماعی زیرمجموعه خود یعنی فیسبوک و اینستاگرام را در سراسر اروپا تعطیل کند. امری که با استقبال شماری از مقام‌‌های اروپایی مواجه شده است.

اختلاف میان طرفین پس از آن بالا گرفت که مقامات اروپایی گفتند بنا بر مقررات عمومی حفاظت از داده اتحادیه اروپا، شرکت متا نمی تواند داده‌های کاربران این قاره را به سرورهای مستقر در خاک ایالات متحده منتقل و در آنجا پردازش کند.

روبرت هابک، وزیر اقتصاد آلمان پیشتر در جریان نشستی در پاریس به خبرنگاران گفت: «بعد از اینکه هک شدم، چهار سال بدون فیس‌بوک و توییتر زندگی کردم و زندگی فوق‌العاده بود.»

برونو لومر وزیر دارایی فرانسه نیز که در کنار همپای آلمانی خود صحبت می کرد، گفت: «می توانم تأیید کنم که زندگی بدون فیس بوک بسیار خوب است و ما بدون فیس بوک بسیار خوب زندگی خواهیم کرد.»

نزاع از کجا شروع شده است؟

متا در گزارش سالانه خود به کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده اعلام کرده بود که اگر این شرکت دیگر نتواند از توافقات فعلی استفاده کند و چارچوب جدیدی نیز اتخاذ نشود، احتمالاً باید از قاره اروپا خارج شود.

متا در بیانیه ای اعلام کرده است که پردازش داده های کاربران اروپایی در آمریکا به لحاظ اهداف تجاری و تبلیغاتی بسیار مهم است.

این شرکت گفت: «اگر نتوانیم داده‌ها را بین کشورها و مناطقی که در آن فعالیت می‌کنیم، جابجا کنیم، یا اگر در اشتراک‌گذاری داده‌ها در میان محصولات و خدمات خود محدود شویم، این امر می‌تواند بر توانایی ما برای ارائه خدمات تأثیر بگذارد.»

متا تصریح کرده است که در صورت دست نیافتن به یک توافق جدید احتمالاً نمی‌تواند تعدادی از مهم‌ترین سرویس های خود از جمله فیس‌بوک و اینستاگرام را در اروپا عرضه کند. یک سخنگوی این شرکت به یورونیوز گفت: «ما مطلقاً هیچ تمایل و برنامه‌ای برای خروج از اروپا نداریم، اما واقعیت ساده این است که متا و بسیاری از مشاغل، سازمان‌ها و خدمات دیگر به جریان انتقال داده میان اتحادیه اروپا و ایالات متحده برای ارايه سرویس‌های جهانی متکی هستند.»

مارگرت وستاگر، رئیس ستاد مبارزه با انحصار اتحادیه اروپا، می‌گوید این اتحادیه در حال بررسی شرکت متا قبل از وضع مقررات جدید است.

اختلاف ها دقیقا بر سر چیست؟

متا پیش از این داده‌های کاربران اروپایی را در چارچوب یک مبنای قانونی به نام Privacy Shield منتقل می کرد اما در ژوئیه ۲۰۲۰، دیوان دادگستری اروپا این معاهده را به دلیل نقض قانون حفاظت از داده ها لغو و استدلال کرد که استاندارد قبلی به اندازه کافی از حریم خصوصی شهروندان اروپایی محافظت نمی کند.

در نتیجه رای جدید دادگاه، شرکت‌های آمریکایی در ارسال داده‌های کاربران اروپایی به ایالات متحده محدود شدند. اتحادیه اروپا و ایالات متحده هر دو گفته اند که در حال کار بر روی نسخه جدید یا به روز شده ای از معاهده قبلی هستند.

واکنش کمیسیون اروپا چه بوده است؟

یک سخنگوی کمیسیون اروپا با بیان اینکه محافظت از داده های فراآتلانتیکی کاربران یک اولویت برای دو طرف به شمار می رود، به یورونیوز گفت: «فقط وضعیتی که در آن انتقال داده ها به طور کامل با الزامات تعیین شده توسط دادگاه اتحادیه اروپا مطابقت داشته باشد، برای همگان از جمله سهامداران در دو سوی آتلانتیک قابل پذیرش خواهد بود.»

مذاکرات در ماه های گذشته در سطح فنی و سیاسی، از جمله با دیدارهای میان کمیسر اتحادیه اروپا و وزیر بازرگانی ایالات متحده، با شدت ادامه داشته است. با این حال طرفین گفته اند با توجه به پیچیدگی موضوعات مورد بحث و نیاز به ایجاد تعادل بین حریم خصوصی و امنیت ملی، این مذاکرات مدتی طول می کشد.

متا پیش از این به اتهام سوء استفاده از داده های کاربران فیس بوک در بریتانیا برای اهداف سودجویانه با با یک شکایت ۲.۷ میلیارد یورویی در دادگاههای این کشور مواجه است.

هفته گذشته، پس از اینکه این غول رسانه اجتماعی برای اولین بار در تاریخ خود با کاهش آمار کاربران فعال روزانه خود روبرو شد، سهام این شرکت ۲۵ درصد افت کرد.

به کانال یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«اینستاگرام با افسردگی، اضطراب و بی‌خوابی کودکان مرتبط است»

بنیانگذاران اینستاگرام با اپلیکیشنی جدید بازمی‌گردند

کمیسیون اروپا غول‌های فناوری را کنترل خواهد کرد