Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

هفتهٔ جابه‌جایی؛ مسیرهای موقت دوچرخه‌سواری، ایده‌ای زادهٔ دوران همه‌گیری

هفتهٔ جابه‌جایی؛ مسیرهای موقت دوچرخه‌سواری، ایده‌ای زادهٔ دوران همه‌گیری
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Jona Kallgren
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پایتخت آلمان نخستین پایتخت اروپایی بود که مسیرهای موقت دوچرخه‌سواری را ایجاد کرد اما هنوز خیلی از راه‌های برلین چنین مسیری ندارند.

آگهی

سربرآوردن مسیرهای موقت دوچرخه‌سواری در شهرهای بزرگ یکی دیگر از پیامدهای بحران همه‌گیری بود. در اروپا نخستینِ این مسیرها در یکی از محلات برلین، پایتخت آلمان ایجاد شد. اقدامی که به‌سرعت به دیگر محلات و شهرهای اروپا سرایت کرد. با گذشت یک سال و نیم از آغاز این پروژه، این مسیرهای دوچرخه‌سواری در حال تبدیل‌شدن به مسیرهایی دائمی‌اند که هواداران‌شان خواهان افزایش آنها هستند.

ایجاد نخستین مسیر دوچرخه‌سواری موقت در برلین کار بزرگی بود و مجموعه مسیرهای موقتی دوچرخه‌سواری، در مارس ۲۰۲۰ و همزمان با آغاز همه‌گیری به‌سرعت پدیدار شد. ایدهٔ نخست کار متعلق به فلیکس ویسبرش اهل محله فردریشین – کروزبرگ برلین بود و مونیکا هرمن شهردار منطقه اجرایش را تصویب کرد.

فلیکس خود دربارهٔ طرحش می‌گوید: «نوعی عملکرد تاکتیکی بود. کار ما اینطور نیست که طرحی دائمی بریزیم و ببینیم که کی می‌توان اجرایش کرد. در عوض، گامهایی موقتی بر می‌داریم و نتایجش را بررسی می‌کنیم.» او می‌افزاید:‌ «تا پلی در کار نباشد، کسی از رودخانه رد نمی‌شود، اما وقتی پل بزنید همه از روی آن رد می‌شوند. مسیرهای دوچرخه‌سواری هم همین‌طور است.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در برلین بیش از هشت کیلومتر مسیر موقت دوچرخه‌سواری در اوج همه‌گیری ایجاد شده، و این مسیرها حالا بناست دائمی باشند. تبدیل این مسیر موقت به یک مسیر دائمی دوچرخه‌سواری حدود یکسال طول کشیده است.

در دوران همه‌گیری، چون مردم از وسایل نقلیه عمومی پرهیز می‌کردند، میزان دوچرخه‌سواری در این شهر ۲۵ درصد افزایش یافت، اما با وجود راه‌افتادن دوبارهٔ وسایل نقلیه عمومی، مردم بیش‌ازپیش از مسیرهای دوچرخه‌سواری استفاده می‌کنند.

دیگر شهرهای اروپایی نظیر پاریس، بارسلون و بروکسل نیز در دوران همه‌گیری، مسیرهای دوچرخه‌سواری را گسترش داده‌اند واغلب بیش از برلین. اما بعضی‌ از شهروندان برلینی به این هم راضی نشده‌اند و کارزاری به نام برلین بدون ماشین راه‌انداخته‌اند تا خودرویی در مرکز شهر تردد نکند.

آنا باتز، یکی از اعضای این کارزار می‌گوید: «مسیرهای دوچرخه‌سواری جدید عالی‌ و لازم‌اند، اما وقتی مطالعات اخیر را ببینید می‌فهمید که نمی‌شود به ساختنِ چند مسیر موقت در سال بسنده کرد به این امید که زمانی دائمی بشوند.»

پایتخت آلمان نخستین پایتخت اروپایی بود که مسیرهای موقت دوچرخه‌سواری را ایجاد کرد اما هنوز خیلی از راه‌های برلین چنین مسیری ندارند.

این گزارش بخشی از مطالب ویژهٔ یورونیوز به‌مناسبت «هفتهٔ اروپایی جابه‌جایی» است. یورونیوز از ۱۳ تا ۱۷ سپتامبر (۲۲ تا ۲۶ شهریورماه) مجموعه گزارش‌هایی را دربارهٔ روند‌های تازه و نوآورانه در حوزهٔ حمل‌ونقل شهری منتشر می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازگشت تیک آبی رایگان برای برخی حساب‌ها در شبکه ایکس؛ چرا بسیاری از کاربران راضی نیستند؟

پرواز آزمایشی مافوق صوت هواپیمای بدون سرنشین تالون با موفقیت به پایان رسید

شارژ آزمایشی بی‌سیم خودروها در میشیگان در خیابانی با ویژگی منحصر به فرد