Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ایجاد زیست‌بانک‌های نمونه‌ یاخته‌های سرطانی چه کمکی به پزشکان می‌کند؟

با همکاری The European Commission
ایجاد زیست‌بانک‌های نمونه‌ یاخته‌های سرطانی چه کمکی به پزشکان می‌کند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بانک‌های اطلاعات پزشکی راه را برای تشخیص سریع سرطان و سایر بیماری‌های پیچیده هموار خواهد کرد. این دقیقا همان کاری است که پژوهشگران اروپایی مشغول انجام آن هستند: راه‌اندازی زیرساخت‌های مشترک برای نگهداری و دسترسی به نمونه یاخته‌های سرطانی

دامنه شیوع بیماری سرطان روز به روز گسترده‌تر می‌شود. هر چه نمونه‌های بیشتری از بافت‌های بدن انسان که درگیر سرطان شده‌اند در اختیار محققان قرار بگیرد، شانس تشخیص و درمان این بیماری بیشتر می‌شود. پژوهشگران اروپایی در اتریش و در سراسر اروپا مشغول ساخت زیست بانک‌هایی هستند که دسترسی به دهها میلیون نمونۀ بیولوژیک را فراهم می‌کند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

۶۰ هزار نمونه از بافتهای درگیر سرطان روده در بانک اطلاعات پزشکی اتریش نگهداری می‌شود

هر سال بیش از یک میلیون نفر به این بیماری سرطان روده مبتلا می‌شوند. اگر در یک کشور پیشرفته زندگی کنید، شانس بیشتری دارید که ابتلای شما به این نوع سرطان به سرعت تشخیص داده شود.

۲۰ سال پیش سرطان روده تنها یک بیماری بود اما پزشکان امروز متوجه شده‌اند که این بیماری، نه یک نوع سرطان، بلکه صدها نوع سرطان است.

بانکهای اطلاعات پزشکی در سراسر اروپا نمونه‌های بیولوژیک را برای یک طرح تحقیقاتی موسوم به «ادوپت» جمع‌آوری می‌کنند.

در این زیست بانک تنها بیش از ۶۰ هزار نمونه بافت سرطانی، سرطان روده نگهداری می‌شود. سرطان روده یکی از پیچیده‌ترین انواع سرطان است که تشخیص و درمان آن هم دشوار است.

نمونه‌های بیولوژیک از تومورها در بانک اطلاعات پزشکی در شهر گراتس در اتریش نگهداری می‌شوند.

تعدادی از نمونه‌های بیولوژیک در دمای اتاق نگهداری شده و تعدادی هم فریز می‌شوند.

کارینه سرکسیان، مدیر این بانک اطلاعات پزشکی می‌گوید: «در اینجا نمونه‌های زنده داریم. نمونه‌های منجمد شده در نیتروژن مایع در دمای بسیار منفی نگهداری می‌شوند. این بافتها هنوز زنده هستند. به برخی از سوالات تحقیقی تنها در صورتی می‌توان جواب داد که نمونهٔ بافت زنده را داشته باشیم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بیشتر بخوانید:

نمونه بافت‌های سرطانی اسکن می‌شوند

بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند، بافت‌های آسیب دیده را برای انجام تحقیقات به پژوهشگران اهدا می‌کنند.

این نمونه‌ها پس از تبدیل شدن به قطعات نازک در گاز فرمالین که شکلی از گاز فرمالدهید است قرار داده می‌شوند.

محققان از طریق زیرساخت پژوهشی مشترک اروپا برای بانک‌های اطلاعات پزشکی، به این نمونه‌ها دسترسی دارند. در این زیرساخت پژوهشی امکان دسترسی به ۲۰۰ میلیون نمونه در زیست بانک‌ها فراهم می‌شود.

پیتر هولوب، مدیر بخش فناوری اطلاعات این سازمان می‌گوید: «باید توجه کنیم که نمونه‌های زیستی به تنهایی برای انجام تحقیقات کافی نیست. بلکه به اطلاعاتی دربارهٔ بیمار، اطلاعاتی دربارهٔ کسانی که نمونه از آنها گرفته شده و درمانی که برای آنها به کار برده شده، همچنین موادی که در محیط آنها وجود داشته است نیاز است. سر و کار ما با انواع مختلف داده‌های بسیار حساس است، از داده‌های بالینی گرفته تا داده‌های ژنومی و به همین دلیل مواظب هستیم که حریم خصوصی بیماران حفظ شود.»

دستگاهی به‌طور اتوماتیک هزاران نمونه را با وضوح بسیار بالا اسکن می‌کند. سپس این داده‌های باارزش در اختیار الگوریتم‌های یادگیری ماشین قرار می‌گیرند که می‌تواند تحولی بزرگ در روند تشخیص بیماری ایجاد کند.

تشخیص سریع، درمان سریع

کورت زاتالوکال، مدیر مرکز تحقیقات زیست پزشکی دانشگاه پزشگی گراتس می‌گوید:‌ «اکنون راه‌های کاملاً جدیدی برای بررسی مواد زیستی بوجود آمده است. این اسلایدها را اکنون می‌توان با تفکیک‌پذیری زیاد اسکن و دیجیتالی کرد که برای کارهای پژوهشی بسیار مناسب است. این اسلایدها در آموزش الگوریتم‌هایی که بتوانند تغییرات مورفولوژیک (شکلی، ریختی) را خیلی بهتر از انسان تشخیص بدهند نقشی اساسی دارند.»

همانطور که کریستیان گولی، مدیر مرکز تحقیقات پزشکی دانشگاه گراتس اتریش می‌گوید هدف از طراحی الگوریتمها، تشخیص سریع و در نتیجه درمان در کمترین زمان ممکن است. وی به یورونیوز می‌گوید: «هدف نهایی این است که الگوریتم‌هایی جدید با دقتی بسیار زیاد بنویسیم. طوری که قادر باشیم با این الگوریتم‌ها بیماری را بهتر از روش‌های معمول تشخیص دهیم. هدف ما دقیقاً همین است:‌ یافتن بهترین درمان برای بیمار در کمترین زمان ممکن.»

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

سرطان دوران کودکی در کشورهای در حال توسعه ۴ برابر بیشتر قربانی می‌گیرد