Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

کشف ویرانه‌های تمدن گمشده در اعماق آب با واقعیت افزوده

کشف ویرانه‌های تمدن گمشده در اعماق آب با واقعیت افزوده
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تصور کنید بتوانید با تبلت درون شیرجه بزنید و ‌آثار تمدن گمشده در آب را قبل از ویرانی آن ببینید.

فناوری واقعیت افزوده تحولی بزرگ در صنعت گردشگری ایجاد کرده است. از فناوری‌های جدید واقعیت افزوده می توان برای بازدید از خرابه‌های بازمانده از شهری باستانی در اعماق آب نیز استفاده کرد. در واقع گردشگر با استفاده از این فناوری که نوعی واقعیت مجازی است، می‌تواند ببینند شهر باستانی مدفون در آب، قبل از ویرانی به چه شکل بوده است.

طرح پژوهشی موسوم به i-MARECULTURE در اروپا سیستمی برای گردشگری زیر آب طراحی کرده است که با فناوری واقعیت مجازی و واقعیت افزوده کار می‌کند و هدفش شناساندن میراث فرهنگی اروپاست.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

غواص با تبلت در آب شیرجه می‌زند

محققان اروپایی این فناوری را در باکولی در استان ناپل ایتالیا آزمایش می‌کنند. «بایا» در خلیج ناپل حدود دو هزار سال پیش یکی از اقامتگاههای مشهور رم باستان بود. گردشگران برای بازدید از بقایای این شهر باستانی با تبلت زیر آب می‌روند.

فابیو برونو، دانشیار نمونه سازی مجازی در دانشگاه «کالابریا»‌ درباره امکانات این تبلت می‌گوید: «غواص با تبلت می تواند موقعیت خودش را زیر آب تشخیص بدهد. این کار به طور معمول امکان پذیر نیست زیرا سیگنال‌های جی‌پی‌اس زیر سطح آب کار نمی‌کند.»

Euronews
تبلت در یک محفظه ضدآب قرار می‌گیرد. غواص با تبلت زیر آب می رودEuronews

اپلیکیشن مکان‌یابی زیر آب

تبلت در یک محفظه ضدآب قرار می‌گیرد. سیگنالهای صوتی را از چراغ‌های زیر آب دریافت می‌کند. غواص با کمک اپلیکیشن مخصوصی که روی تبلت نصب شده موقعیت دقیق خود را روی نقشه تشخیص می‌دهد.

فابیو برونو، دانشیار نمونه سازی مجازی در دانشگاه «کالابریا»‌ درباره اپلیکیشن مکان‌یابی روی این تبلت به یورونیوز می‌گوید: «روی تبلت نقشه‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد کجا هستید، چه چیزهایی را می‌توانید ببینید و خرابه‌های زیر آب بازمانده چه چیزی هستند. همچنین برای اولین بار توانستیم از فناوری واقعیت افزوده زیر آب استفاده کنیم.»

این اپلیکیشن، نقشه شهر مدفون شده زیر آب را به‌صورت سه بعدی روی صفحه نمایش تبلت بازسازی می‌کند. به این ترتیب غواص می‌تواند در ویرانه‌های غرق شده به‌طور مجازی سفر کند.

غواص- گردشگر همچنین می‌تواند «کدهای کیو آر» را همراه خود زیر آب ببرد و با اسکن کردن آن، اطلاعات بیشتری درباره محل به دست بیاورد.

Euronews
اپلیکیشن، نقشه شهر زیر آب را به صورت سه بعدی روی صفحه نمایش تبلت بازسازی می‌کندEuronews

برای گردشگری زیر آب مجبور نیستید غواصی بلد باشید

دیمیتریوس اسکارلاتوس، دانشیار تصویرسنجی از دانشگاه صنعتی قبرس می‌گوید: «همه غواصی بلد نیستند و نمی‌توانند از سایتهای باستانی زیر آب بازدید کنند. می خواهیم از ابزارهای دیگر واقعیت مجازی استفاده کنیم تا اطلاعات مربوط به سایتهای باستانی در اختیار افراد بیشتری قرار بگیرد.»

برای استفاده از این فناوری و بازدید از شکوه تمدن گمشده زیر آب، گردشگر مجبور نیست غواصی بلد باشد.

در موزه باستان‌شناسی می‌بینیم که این سیستم چگونه روی خشکی کار می کند. کاربر با این عینک واقعیت مجازی می‌تواند بدون اینکه مجبور باشد غواصی یاد بگیرد شکوه گذشته شهر مدفون زیر آب را کشف، یا اینکه در زمان حال از ویرانه‌های شهر بازدید کند. این فناوری در موزه‌ها، مدارس و حتی در خانه قابل استفاده خواهد بود.

سلما ریزویچ، استاد گرافیک کامیپوتر از دانشگاه سارایوو از محققانی است که با این طرح همکاری می‌کنند. او می‌گوید: «می‌توانید در میان اشیائی قدم بزنید که امروز دیگر وجود ندارند، می‌توانید داستان آن‌ها را بشنوید و شخصیت‌های تاریخی را ببینید. این فناوری تجربه‌ای عمیق را در گردشگران و مردم عادی قرار می‌دهد که بسیار با ارزش است و در عین حال گران هم نیست.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

استفاده از فناوری واقعیت مجازی برای آموزش روش‌های حفاری

کاربرد این فناوری به کشف شگفتی‌های میراث فرهنگی دنیای زیر آب اختصاص ندارد. می‌توان از آن برای اکتشافات باستان‌شناسی زیر آب و آموزش تکنیک های حفاری نیز استفاده کرد.

فوتیوس لیاروکاپیس، دانشیار واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در دانشگاه ماساریک در جمهوری چک یکی دیگر از محققان این طرح است. او به یورونیوز می‌گوید: «هدف ما در این طرح تنها افزایش سطح آگاهی عمومی نسبت به میراث فرهنگی نیست بلکه می خواهیم ابزاری در اختیار باستان‌شناسان و مدیران موزه قرار دهیم تا تکنیک‌ها و روش‌های حفاری را سریعتر یاد بدهند. امیدوارم این فناوری کارایی و اثربخشی این آموزش ها را بیشتر بکند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ویدئو؛ مسابقات بین‌المللی شیرجه در کریمه

مجارستان؛ آثار هنر زیرزمینی دوران کمونیسم در پایگاه داده‌ها جمع‌آوری می‌شوند

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا