Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تلاش محققان اروپایی برای ریشه کن کردن سل در آفریقا

تلاش محققان اروپایی برای ریشه کن کردن سل در آفریقا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

براساس آمار منتشر شده سازمان بهداشت جهانی، در سال ۲۰۱۶ بیش از ۱۰ میلیون نفر در جهان به بیماری سل مبتلا شدند.

براساس آمار منتشر شده سازمان بهداشت جهانی، در سال ۲۰۱۶ بیش از ۱۰ میلیون نفر در جهان به بیماری سل مبتلا شدند. در سال گذشته حدود ۱.۸ میلیون نفر از این بیماران فوت شدند. سل ریه هنوز یکی از ۱۰ عامل اصلی مرگ و میر در جهان است.

این یک بیماری همه گیر است که کنترل آن نیاز به ابزارهای جدید دارد، به خصوص درمان های تازه، کوتاه تر و کارآمدتر. این دقیقا هدف یک پروژه تحقیقاتی جدید است که در آن دوازده دانشمند از آفریقا و اروپا با همدیگر روی آن کار می کنند. از پایه های پژوهشی اصلی این پروژه، بیمارستانی درشمال تانزانیا است که به بیماران مبتلا به سل اختصاص داده شده است.

این بیمارستان برای ۷۰ نفر از این بیماران، گاهی برای ماه ها تبدیل به خانه آنها شده است. گروهی دیگر که دچار عفونت شدید هستند در بخش قرنطینه نگهداری می شوند. دیگر بیماران در بخش مراقبت مورد درمان قرار می گیرند تا با این باکتری در بدنشان مقابله بشود.

درمان رایج بیماری سل، شامل ترکیبی از ۴ داروی مختلف است. طول درمان می تواند بین ۶ تا ۱۸ ماه باشد. درمان های طولانی امکان بروز عوارض جانبی و افزایش مقاومت چندین باکتری را در بدن افزایش می دهند.

استلا جورج اِمپاگاما، متخصص بیماریهای عفونی در بیمارستان تخصصی بیماریهای عفونی کیبونگوتو می گوید: «مدت درمان بسیار طولانی است. می دانید، هنگامیکه یک نفر مبتلا به سل است، حتما یک سیستم پشتیبانی باید برای خرید داروها وجود داشته باشد. این درحالیست که در اینجا چنین چیزی وجود ندارد. بنابراین بسیاری از بیماران ممکن است که نتوانند به این مرکزهای درمانی و مثلا درمان در ۶ ماه دسترسی داشته باشند. و این می تواند منجر به افزایش مقاومت باکتری در بدن شود.»

به منظور کوتاه تر کردن دوره درمان، این بیمارستان با مرکزهای تحقیقاتی همکاری کرده است. آزمایش های بالینی، به عنوان بخشی از یک پروژه اروپایی با نام «پاناسیا»، درچارچوب همکاری آزمایشگاهی کشورهای در حال توسعه و اروپا انجام شد.

در این روش درمان، به منظور مشاهده اینکه آیا می شود باکتریها را سریعتر از بین برد، دوزهای مختلفی از مولوکول ها را به بدن بیمار وارد می کنند.

سامو پازیا، متخصص زیست فناوری درموسسه تحقیقات بالینی کلیمانجارو می گوید: «ما نخست مقاومت باکتری را نسبت به آنتی بیوتیک بررسی می کنیم و یا اینکه آیا باکتری به آنتی بیوتیک پاسخ می دهد یا نه. سپس باکتریها را برای پژوهش های بعدی کشت می دهیم. همه ی این باکتریها از بیمارستان می آیند.»

تا کنون آزمایش های بالینی نشان می دهند که اگر مثلا دوز یکی از داروهای مورد مطالعه به نام ریفامپین را سه برابر افزایش دهیم، این امر می تواند باکتری ها را سریعتر ریشه کن کند.

محققان می گویند که این پروژه در حال حاضر رو به پیشرفت است و آنها در حال دستیابی به آزمایشهای بالینی جدید با استفاده از تکنیک های تازه میکروب شناسی و مدل سازی هستند.

دانشمندان اکنون امیدوارند که در مرحله دوم این پروژه به آزمایش برای درمان ۸۰۰ بیمار از ۶ کشور آفریقایی بپردازند. همچون آزمایش های بالینی پیشین، دانشمندان می خواهند بفهمند که چگونه بدن بیماران در قبال دوز بالای داروهای موجود واکنش نشان می دهد. ولی آنها همچنین می خواهند ایمنی و کارایی این ترکیبات تازه دارویی را ارزیابی کنند.

لیندزی تی بِرَک، کارشناس ارشد داروهای سل در دانشگاه رادبود نایمگن هلند می گوید: «ما باید مقدار داروهایی را که بیمار مصرف می کند و وارد خون او می شود را بدانیم و همچنین از میزان دارویی که در خون او موجود است اطلاع داشته باشیم. بنابراین با اندازه گیری نمونه خون، بهتر می توانیم مقدار عفونت را تخمین بزنیم.»

اکنون این پروژه تحقیقاتی، به دنبال یافتن راه هایی برای گسترش دامنه آزمایشات بالینی به کشورهای آفریقایی است که به شدت با این بیماری درگیر هستند. اما تا کنون با ظرفیت محدود در زیرساخت های پژوهشی و تعداد محدود کارکنان روبرو بوده اند. به عنوان مثال می شود به مالاوی یکی از فقیرترین کشور های آفریقا اشاره کرد که روزانه، به طور میانگین ۵۰ نفر با نشانه های مشخص این بیماری به این مرکز درمان مراجعه می کنند.

باکتری سل می تواند سالها دربدن، در انتظار بهترین زمان برای فعال شدن، پنهان باقی بماند. بنابراین در بیماران مبتلا به اچ آی وی که دارای سیستم ایمنی بسیار ضعیفی هستند، این باکتری به آسانی می تواند رشد کند.

کریستوف اِم کونگا، پزشک مرکز درمانی در مرکز بهداشت نیراند در مالاوی درباره بیماران مبتلا به ایدز و مشکلات آنها می گوید: «در افرادی که به اچ آی وی مبتلا هستند، هر گونه سرفه ای در هر زمان می تواند نشانه سل باشد. نشانه های دیگری چون کاهش وزن و تعرق شبانه، ما را به تحقیق برای بیماری سل می کشاند.»

ایجاد ظرفیت بالینی بالقوه و گسترش پژوهش در این زمینه منجر می شود که کشور به انجام مطالعات بالینی گسترده تری بپردازد. بنابراین این پروژه می تواند به افزایش تعداد متخصصان بیماری سل کمک کند.

الیزابت کوربت، متخصص بیماری های همه گیردردانشکده بهداشت و گیاهان دارویی می گوید: «برای افزایش تعداد متخصصان، می بایست جوان های باهوش مالاوی وعلاقه مند به پژوهش که مایل باشند تا در این زمینه تخصصی باقی بمانند را پیدا کرد. آنها از این تحقیقات هیجان زده می شوند. همچنین این محققان باید از حقوق خوبی برخوردار باشند تا به کار آنها ارزش داده شود.»

محققان می گویند امیدوارند که پژوهش های آنها بتواند تا سال ۲۰۳۰ به هدف سازمان جهانی بهداشت برای کاهش ۸۰ درصد موارد جدید سل کمک کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حل مشکل مقاومت آنتی‌بیوتیکی تنها با ۲ دلار به ازای هر فرد در سال

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی