Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ایجاد واحد اندازه گیری سراسری برای قدرت تابش خورشید

ایجاد واحد اندازه گیری سراسری برای قدرت تابش خورشید
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

انرژی خورشید یکسان نیست و بسته به اوقات مختلف روز و مناطق گوناگون جغرافیایی فرق می کند. متغیر بودن تابش خورشید روی انرژی خروجی صفحه های خورشیدی تاثیر مستقیم دارد. دانشمدان برای محاسبه این انرژی به یک

پیشرفت فناوری انرژی خورشیدی به ابزارهای اندازه گیری دقیق وابسته است. برای اطمینان از دقت و هماهنگی آنها در بعد جهانی، کارشناسان در جلسات منظم بین المللی به این موضوع می پردازند. آنها دقیقا نمی دانند هر سلول خورشیدی چه اندازه انرژی تولید می کند زیرا نور خورشید بسته به اوقات مختلف روز و همچنین در مناطق جغرافیایی متغیر است. این پژوهشگران برای ایجاد یک سامانه هماهنگ اندازه گیری و مرجع مشترک آنها در یک نشست بین المللی در سیسیل گرد هم آمده اند.

ویم زایمان، پژوهشگر اندازه گیری واحدهای انرژی خورشیدی می گوید: «کشورهای مختلف و موسسات پژوهشی ابزارهای اندازه گیری مختلفی دارند. همه در اینجا جمع شده اند و در طی این یک هفته، همه را مقایسه می کنیم. هدف ما رسیدن به یک واحد هماهنگ اندازه گیری است که با استاندارد جهانی و سامانه متریک (اداره بین المللی اوزان و مقیاس ها) تفاوت دارد.»

این سامانه اندازه گیری سراسری شامل سلولهای مرجع کوچک با کیفیت بسیار بالا است. کارشناسان با روشی موسوم به «میانسنجی» معدل شدت تابش خورشید در اوقات مختلف روز و در مناطق مختلف را محاسبه می کنند. روبرتو گالانئو، کارشناس هواشناسی در این زمینه می افزاید: «ما باید تفاوتهای کوچک را نادیده بگیریم. ضمن اینکه همه اندازه گیری ها در شرایط معمولی و بر اساس معیار بین المللی شناخته شده و معتبر انجام می شود.»

این واحدهای مرجع برای صنعت روبه روشد تولید انرژی خورشیدی اهمیت زیادی دارد. در این صنعت چندین میلیاردی اشتباهی کوچک در سنجش، تاثیر زیادی در موفقیت و یا شکست شرکتها دارد.

فرانچسکو الئو، پژوهشگر و استاد با اشاره به تاثیر این شیوه می گوید: «با روش میانسنجی می توانیم شیوه سنجش طیف انرژی را بهبود بدهیم. این نکته برای اندازه گیری های واقعی در فضای آزاد و همچنین محاسبه تولید انرژی در واحدهای برقی خورشیدی بسیار مهم است.»

برای کمک به تولید انرژی با هزینه کمتر، تاسیسات آزمایشی خورشیدی وابسته به مرکز پژوهش اتحادیه اروپا، یک کارگاه آزمایشی برای تابش اشعه خورشید را بازسازی کرده است. شرکتهای تولید کننده می توانند صفحه های خورشیدی را در محیط علمی قابل اتکا آزمایش و تنظیم کنند. دایان رمبزگ، محقق بازدهی انرژی می گوید: «این سلولهای مرجع را در ابزارهایمان به اینجا آورده ایم و می توانیم آنها را با استانداردهای دیگر هماهنگ کنیم. نکته مهم این است که همیشه می توانیم آنها را در فضای آزاد و زیر تابش خورشید آزمایش کرده و دوباره تنظیم کنیم. به عنوان نمونه پس از یکسال استفاده می شود آنها را دوباره تنظیم کرد.»

هدف این کارشناسان تضمین زنجیره سنجش از یک سلول پایه خورشیدی، انتقال به ابزار ثانویه و در نهایت محصول نهایی است تا به مردم اطمینان بدهند که موقع سرمایه گذاری در این انرژی همه جوانب آن با دقت علمی در نظر گرفته شده است و آنها می توانند خانه هایشان را با آرامش برای خود و فرزندانشان اداره کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان