آینده سالخوردگان تنها با پرستار روباتی

آینده سالخوردگان تنها با پرستار روباتی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آیا روباتی کوچک می تواند به سالخوردگان تنها کمک کند تا زندگی بهتر و استقلال بیشتری داشته باشند؟ یک پروژه فناوری و درمانی در بندر پاتراس، سومین شهر بزرگ یونان این ایده را به تجربه گذاشته شده است.

پیش نمونه اولیه روباتی به نام «ذکریا» برای کمک به سالخوردگانی که تنها زندگی می کنند طراحی شده است. گزارشگر یورونیوز با ارسال این گزارش نشان می دهد که آیا چنین چیزی در زندگی روزمره واقعا عملی است و آیا تاثیر مثبتی دارد؟

خانم آگلیکی ۶۸ ساله به آرتروز مبتلا است. او در خانه اش در بندر پاتراس، واقع در غرب یونان تنها زندگی می کند و یکی از دواطلبان مشارکت در این پروژه اروپایی برای کمک به سالخوردگانی مانند خود است. او می گوید: «تیم کارشناسان به من گفتند که روبات فعالیتهای روزمره من را ثبت می کند که در پیشگیری از افتادن یا بیماری به من کمک خواهد کرد.»

این روبات که اکنون مراحل آزمایشی را طی می کند، راه رفتن و الگوهای حرکت فرد سالخورده را اندازه گیری و ثبت می کند. در صورت ردیابی حرکت یا جابجایی غیرمعمول او، داده را به خانواده یا گروه پزشکی می فرستد.

رومان ناوارو، مهندس سازنده این روبات از شرکت روبوتنیک می گوید: «روبات با حسگر لیزری دو بعدی نقشه محیط پیرامون را ارزیابی می کند. دو دوربین دارد که دوربین جلو با یک حسگر سه بعدی حرکات فرد را ردیابی می کند و دوربین عقب برای زمانی است که کاربر پشت سر روبات حرکت می کند.»

پژوهشگران می خواهند این روبات بخشی از محیط خانگی هوشمند باشد. به گفته آنها یکی از مشکلات اصلی برای تکامل دستگاه، افزایش استقلال و بهبود کارایی آن است. کریستوس پاناجیوتوی، مهندس کامپیوتر می گوید: «روبات دائما در خانه کاربر آن در حرکت است، کاملا فعال است زیرا خانه نیز محیط فعالی است، اشیا و آدمها در حرکت هستند و اسباب خانه تغییر می کند. موانع بزرگ و کوچکی وجود دارد. چالش اصلی ما برای تکامل دستگاه، افزایش استقلال و بهبود کارایی آن است.»

در آتن نیز پژوهشگران روی شیوه های بهبود ظاهر و کارایی روبات کار می کنند. تمرکز آنها روی فناوری است که آن را «فناوری ادراک» نام نهاده اند. ونجلیس کارکالتسیس، مهندس کامپیوتر و هماهنگ کننده پروژه در آتن می گوید: «هدف ما ابداع فناوری ارزان قیمت ساخت روبات است. نکته دیگر این است که می خواهیم روبات خود را براحتی با محیط خانه های مختلف یا خانه های هوشمند انطباق دهد. می خواهیم استفاده از روبات برای کاربر راحت و ساده باشد و بدون نیاز به آموزش زیاد از آن استفاده کند.»

پرستاران نیز با دقت در فعالیتهای روبات و نحوه کمک آن به کاربر، نقش فعالی در این پژوهش دارند. الن رپا، پرستار می گوید: «به عنوان یک پرستار فکر می کنم، این فناوریها در حوزه مراقبت و درمان در نهایت به سالمندان مبتلا به بیماریهایی مانند آلزایمر و ام اس کمک می کنند تا حرکتشان را ثبت کنند. پزشکان هم می توانند با مقایسه این نوارها در فاصله های زمانی مختلف پیشرفت بیماری و همچنین وضعیت بیمار را ارزیابی کنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همنشینی با رُبات ها: چرا درد و دل کردن با رُبات ها راحت تر است؟

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی