تاریخ پانصدساله روباتها در موزه علوم لندن

تاریخ پانصدساله روباتها در موزه علوم لندن
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

موزه علوم لندن میزبان نمایشگاهی از جهان روباتها است اما آنچه شگفت انگیز است اینکه بر اساس شواهد، ساخت روباتها دستکم از پنج قرن پیش آغاز شده است.

آگهی

موزه علوم لندن میزبان نمایشگاهی از جهان روباتها است اما آنچه شگفت انگیز است اینکه بر اساس شواهد، ساخت روباتها دستکم از پنج قرن پیش آغاز شده است.

در این موزه، توسعه دانش ساخت روباتها نشان داده شده است؛ از زمان آغاز استفاده از ماشین های خودکار، مانند قوی مکانیکی نقره ای و موزیکال که در قرن هجده میلادی ساخته شده است تا روباتهای شگفت انگیز عصر حاضر.

دستگاههای اتوماسیون مانند خودِ کلمه روبات، با گذر زمان کامل شده اند.
لینگ لی، سرپرست موزه علوم می گوید: «از صدها سال پیش روباتها به عنوان دستگاههای خودکار و قابل برنامه ریزی وجود داشتند. اینجا در موزه علوم، آثار و قطعاتی از پانصد سال پیش دیده می شود اما در ادبیات و در آرشیوها می توان حتی نشانه هایی یافت که بر اساس آن می توان گفت رباتها از خیلی زودتر وجود داشتند.»

در اینجا بیش از صد روبات به نمایش درآمده اند. امروزه از رباتهای زیادی در کارخانه ها و یا در تعامل با انسان استفاده می شود.
در این نمایشگاه تولیداتی که کوبوت (cobots) نامیده می شوند نیز دیده می شوند، چیزی که می توان به آنها روبات همکار نیز گفت یعنی روباتهایی هوشمند با بازوهای رباتیک انعطاف پذیر برای انجام دقیق وظایف.

نقشی که روباتها در زندگی انسان امروزی دارند از موضوعات مهم مطرح در جهان علم است.
انا دارون، متصدی موزه می گوید: «این موضوعی است که ما از بازدید کنندگان نمایشگاه می خواهیم درباره آن فکر کنند. بازدید کنندگان می توانند با سه روبات انسان نما که در کارخانه ها در کنار مردم کار می کنند، از نزدیک تعامل داشته باشند. اما این موضوع مهمی است؛ اینکه تا چه اندازه ما می خواهیم به این روباتها اجازه دهیم وارد زندگی ما شوند و تا چه سطحی می خواهیم آنها با ما کار کنند؟»

از جمله روبات های انسان نمای به نمایش درآمده در این موزه، روباتی است به نام Kodomoroid که در ژاپن به عنوان «خبرخوان» در موزه میرائیکان در توکیو به کار گرفته شده است؛ همچنین رباتی از کودک انسان که در فیلم سازی از آن استفاده می شود و می تواند نفس بکشد، عطسه کند و دست و پاهایش را تکان دهد.

نمایشگاه رباتها در موزه علوم لندن تا سوم سپتامبر دایر است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری‌های تازه هواوی در خدمت دیجیتالی‌کردن شرکت‌های کوچک و متوسط

نسل تازهٔ تجهیزات خودرو؛ شیشهٔ لمسی با قابلیت دودی‌شدن و تبدیل به پردهٔ سینما

دیدگاه‌های تازه و مقالات علمی دربارهٔ جوّ مریخ؛ حاصل طرح فضایی امارات