Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چالشهای ادغام فضای پرواز پهپادها در حریم هوایی اروپا

چالشهای ادغام فضای پرواز پهپادها در حریم هوایی اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برای اینکه هواپیماهای بدون سرنشین امنیت ترافیک هوایی را به خطر نیندازند، چه در اروپا اقداماتی انجام شده است؟ در این گزارش «کارت پرواز» چالشهای ادغام پهپادها درمنطقه پرواز را بررسی می…

آگهی

برای اینکه هواپیماهای بدون سرنشین امنیت ترافیک هوایی را به خطر نیندازند، چه اقداماتی در اروپا انجام شده است؟ در این گزارش «کارت پرواز» چالشهای ادغام پهپادها درمنطقه پرواز را بررسی می کنیم.

پهپاد، هواپیمای بدون سرنشین است که می توان از راه دور آن را کنترل کرد. استفاده از پهپادها فراگیر شده است: هواپیماهای بدون سرنشین برای ارسال کالا، نظارت و یا تفریح و سرگرمی بکار می روند.

اما این هواپیماها اگر وارد منطقه پرواز هواپیماها بشوند ممکن است امنیت پرواز را به خطر بیندازند.

Are drones safe for air traffic? Watch #BoardingPasseuronews</a> next Wednesday <a href="https://t.co/9Tpso6iS5b">pic.twitter.com/9Tpso6iS5b</a></p>— Giovanni Magi (magibiz) February 4, 2017

آموزش هدایت پهپاد

اولین چیزی که برای جلوگیری از برخورد نزدیک پهپادها با هواپیما نیاز است، آموزش هدایت این هواپیماهاست. کسی که هواپیماهای بدون سرنشین را از راه دور هدایت می کند باید با قوانین مربوط به پرواز آشنا باشد.

شرکت کوئن ورنتس در آنتورپ بلژیک پهپادهایی عرضه می کند که برای عکسبرداری و فیلمبرداری بکار می آید. او در یک پارک در آنتورپ مشغول آزمایش تازه ترین محصول شرکتش است.

به خاطر مسافت کم بین این پارک و فرودگاه شهر، کوئن به اطلاعات دقیقی از ترافیک هوایی و منطقه پرواز نیاز دارد.

او می گوید: «وقتی دوره آموزشی را می گذرانید اطلاعات زیادی در باره مناطق پروازی به دست می آورید. نقشه هایی دریافت می کنید که مشخص می کند حریم فرودگاه، محل آموزش پرواز با هلیکوپتر و دیگر مکان های مهم کجاست و چه جور باید نقشه را خواند.»

استفاده از نرم افزارهای کاربردی برای شبیه سازی حریم هوایی و فضای پرواز پهپاد

صنعت هواپیماهای بدون سرنشین در حال رشد است و انتظار می رود ارزش بازار هواپیماهای بدون سرنشین تا سال ۲۰۲۵ میلادی در اروپا به ۱۵ میلیارد یورو برسد که منجر به ایجاد ۱۵۰ هزار شغل جدید می شود.

با توجه به استفاده روز افزون از پهپاد ها، دسترسی به مجموعه اطلاعات درباره امنیت و قوانین و مقررات حریم هوایی امروز اهمیت زیادی دارد.

از سوی دیگر دسترسی به همه قوانین، وضعیت پیچیده ای به وجود می آورد. اما می توان با کمک فناوری و نرم افزارهای کامیپوتری تمام این اطلاعات و قوانین را در کنار یکدیگر قرار داد. این کاری است که یک شرکت بلژیکی موسوم به «یونی فلای» انجام می دهد.

این شرکت کار را با طراحی اپلیکیشنهای رایگان برای تلفن یا تبلت شروع کرده است. این اپلیکیشن در زمان واقعی نشان می دهد که آیا ورود به منطقه مورد نظر برای پهپاد آزاد است یا باید اجازه ورود گرفت یا اصلا ممنوع است چون برای ترافیک هواپیما خطر ایجاد می کند.

یورگن ورستائن، یکی از مسئولان شرکت در حالیکه یک برنامه کاربردی روی تلفن هوشمند را نشان می دهد، می گوید: «ما می دانیم که د ر نزدیکی فرودگاه هستیم. این نقاطی که در سیستم می بینید مکان هایی است که پهپاد اجازه پرواز در آن را ندارد. هنوز دلیلش را نمی دانم. کمی دورتر کلیک می کنم و اپلیکیشن بطور دقیق به من می گوید که چرا نمی توانم در این منطقه پرواز کنم.

این شرکت همچنین برنامه کاربردی بر اساس شبیه سازی طراحی کرده است که فضایی مجازی را به منطقه جغرافیایی می افزاید به طوریکه هواپیماهای بدون سرنشین می تواند در آن پرواز کند و پهپاد نباید از این محدوده بیرون برود و اگر از دیوار مجازی خارج شود، دستگاه اخطار می دهد.

هماهنگی میان مقررات ترافیک هوایی در اروپا

سازمانهای اروپایی و بین المللی که قوانین و مقررات ترافیک هوایی را تنظیم می کنند، مسیری را برای ادغام فضای مخصوص پرواز هواپیماهای بدون سرنشین در حریم پرواز در نظر گرفته اند. چالش، تنها مربوط به مشکلات فنی نیست. بلکه همانطور که ملیک لیسون، کارشناس هواپیمایی بدون سرنشین در یوورکنترل می گوید لازم است چارچوب ذهنی افراد تغییر کند.

وی می گوید: «بزرگترین چالشی که با آن روبرو هستیم این است که از یک سو جامعه حمل و نقل هوایی ما بسیار محافظه کار است. در نتیجه گاهی اعمال تغییرات سالها طول می کشد چون می خواهیم از امنیت همه چیز مطمئن باشیم. از سوی دیگر فناوری های نوین بسرعت در حال پیشرفت است وصنعتی که این فناوری ها را به وجود می آورد نمی تواند ۵ تا ۷ سال صبر کنند و باید همین الان این فناروی ها را بکار ببریم.»

از سوی دیگر باید بتوان قوانین و مقرراتی که در حال حاضر در سطح ملی وجود دارد، دست کم در سطح اروپا یکسان کرد تا مطمئن شویم پرواز پهپاد ها اختلالی ناخواسته در پروازهای عادی به وجود نمی آورد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمادگی برای مقابله با شرایط بحرانی در فرودگاههای اروپا

هماهنگی میان حریم هوایی اروپا و مناطق مجاور

سامانه تمام خودکار نظارت و کنترل پروازها در هلند