Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آمادگی برای مقابله با شرایط بحرانی در فرودگاههای اروپا

آمادگی برای مقابله با شرایط بحرانی در فرودگاههای اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک موقعیت اضطراری در حمل و نقل هوایی، از شرایط بد جوی گرفته تا اعتصاب ناگهانی و حمله سایبری، ممکن است بسرعت تبدیل به وضعیت بحرانی شود، کارشناسان حمل و نقل هوایی چگونه خود را برای با این شرایط آماده م

آگهی

یک موقعیت اضطراری در حمل و نقل هوایی، از شرایط بد جوی گرفته تا اعتصاب ناگهانی و حمله سایبری، ممکن است بسرعت تبدیل به وضعیت بحرانی شود، کارشناسان حمل و نقل هوایی چگونه خود را برای با این شرایط آماده می کنند؟

در روزی عادی در یکی از فرودگاه های معمولی اروپا، عملیات معمول در ترمینال مسافران و در باند فرودگاه طبق روال همیشگی انجام می شود. اما همیشه امکان دارد رخداد غیرمنتظره پیش بیاید.

مدیر عملیات فرودگاه فرودگاه ناپل در جنوب ایتالیا، برای مقابله با وضعیت غیرمنتظره، آن را شبیه سازی کرده است.

در این شبیه سازی ای می شود، وضعیتی درنظر گرفته شده که در آن نیاز به عملیات گروه آتش نشانی است.

همه اینها طبق دستورالعملی انجام می شود که برای فرودگاه آماده شده است و مرتبا برای مقابله با هر نوع وضعیت اضطراری به روز می شود. همه کارکنان فرودگاه بر اساس این دستورالعمل آموزش می بینند.

در این تمرین و هر وضعیت اضطراری، زمان اهمیت اساسی دارد.

«در وضعیتهای بحرانی، ارتباط نقش بنیادی دارد»

وقتی وضعیت بحرانی پیش می آید افراد مختلفی که در فرودگاه کار می کنند با یکدیگر، در زمان واقعی و طی تماس های ویژه ارتباط برقرار می کنند.

آلساندرو فیداتو، مدیر بخش پاسخگویی به مسئولان در فرودگاه ناپل می گوید: «به نظر من در وضعیت های اضطراری و بحرانی، ارتباط نقش بنیادی دارد. لازم است که بین مدیریت فرودگاه و تمام عوامل درونی و بیرونی که کار فرودگاه بر آنها تأثیر دارد هماهنگی برقرار باشد در نتیجه صحبت از تمام مقامات مسئول هم هست؛ برای این هماهنگی نیاز است کارگزاران دولتی فرودگاه و تمام شرکت های خصوصی مثل خطوط هوایی، مسئولان بار، و همه پیمانکاران دیگر که در عملیات فرودگاه نقش دارند، باهم همکاری کنند.»

حمل و نقل هواپیمایی طبق تعریف فعالیتی است که بین دو نقطه ارتباط برقرار می کند. اکثر اوقات وضعیتهای اضطراری در فرودگاه ها، خیلی دورتر از محل حادثه تأثیرگذار است و عواقب وضعیت بحرانی هم در فرودگاه محل بحران، بلکه در فرودگاه های دیگر که به آن فرودگاه پرواز دارند، گریبان مسافران را می گیرد.

مرکز هماهنگ کننده بحران در حمل و نقل اروپایی

به همین دلیل در سال ۲۰۱۰ کمیسیون اروپا و «یوروکنترل» (سازمان اروپایی امنیت حمل و نقل هوایی) مرکز هماهنگ کننده بحران برای هواپیمایی اروپا را به وجود آوردند که ادارات، مؤسسات، و سازمان هایی را که توانایی مدیریت بحران را دارند زیر یک چتر جمع می کند.

یکی از مسئولان «یوروکنترل» می گوید: «اگر وضعیت اضطراری یا اختلال بالا بگیرد و به بحرانی واقعی تبدیل شود، مرکز هماهنگ کننده در زمان بحران هواپیمایی فعال می شود تا پاسخ مسئولان هواپیمایی اروپا، هم در سطح سیاسی، و هم در سطح ملی و بین المللی هماهنگ باشد.»

در مرکز «یوروکنترل» در بروکسل، مقامات کنترل ترافیک هواپیماهای سرتاسر اروپا هماهنگ می شوند.آمادگی و آموزش برای مقابله با بحران بسیار مهم است.

Sunny day at BRU control tower. But what happens when winter weather gets worse? Watch #BoardingPasseuronews</a> from Jan 25th 20:45CET <a href="https://t.co/uGpbMGRkKo">pic.twitter.com/uGpbMGRkKo</a></p>&mdash; Giovanni Magi (magibiz) January 18, 2017

کنت توماس دراین باره می گوید: «در فوریه سال ۲۰۱۶ میلادی، هفتاد نفر، دو روز در اتاقی بودند تا عملیات مرکز هماهنگ کننده بحران موقع حمله ترورویستی به فرودگاه های اروپا را شبیه سازی کنند. هفت هفته بعد در بروکسل حمله تروریستی رخ داد. مرکز هماهنگ کننده بحران برای هواپیمایی اروپا به سرعت فعال شد تا تأثیر این حمله تروریستی بر سفرهای هوایی اروپا به حداقل رسانده شود.»

این واقعیت که کارکنان فرودگاه دقیقا می دانند هنگام بحران چه باید بکنند، قوت قلبی برای مسافران است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جسد مدیر داخلی سابق بوئینگ که علیه هواپیماهای تولیدی شرکت دست به افشاگری زده بود پیدا شد

موش سرگردان هواپیمای خطوط هوایی سریلانکا را سه روز زمین‌گیر کرد

ساخت صندلی هواپیما از پوست کاکتوس و تور ماهیگیری در آلمان