Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سامانه تمام خودکار نظارت و کنترل پروازها در هلند

سامانه تمام خودکار نظارت و کنترل پروازها در هلند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چطور می توان کنترل پروازهای نظامی و مسافربری را بهبود بخشید تا شاهد پروازهای ایمنتری در آسمان اروپا باشیم؟ برای پاسخ به این پرسش به یک پایگاه نیروی هوایی نظامی در هلند می…

آگهی

چطور می توان کنترل پروازهای نظامی و مسافربری را بهبود بخشید تا شاهد پروازهای ایمنتری در آسمان اروپا باشیم؟ برای پاسخ به این پرسش به یک پایگاه نیروی هوایی نظامی در هلند می رویم. کشوری که یکی از متراکم ترین آسمانهای پروازیِ جهان را دارد.

روزانه صدها پرواز مسافربری و نظامی در مرکز کنترل پرواز نیروی هوایی هلند هدایت می شود و همچنین دانشجویان ترافیک هوایی در اینجا آموزش می بینند. این مرکز با مراکز کنترل هوایی بلژیک، لوگزامبورگ و همچنین بخشهایی از آلمان داده های مشترکی رد و بدل می کند و سامانه تمام خودکاری دارد که کنترل همزمان پروازهای نظامی و مسافری را بسیار آسان می کند.

راب فن هارتن، ناظر کنترل پروازهای نظامیِ این مرکز می گوید: «این سامانه، امکان خطا را کم می کند. مسئولان کنترل پروازهای مسافربری به آن رجوع می کنند و اطلاعاتی را که من وارد کرده ام به خوبی می بینند. اینها شامل برنامه پروازها، و فعال و غیرفعال شدن مناطق پرواز نظامی می شود. این سامانه هرگونه تداخلی را به سرعت تشخیص می دهد.»

متخصصانِ مرکز کنترل هوایی در ماستریخت این سامانه تماما خودکار را ساخته اند که اطلاعات آن را چند شرکت هوایی مختلف تأمین می کنند. گرچه چالشهای فنی پیش روی این پروژه، که آسمان پروازی ایمن تری برای اروپا می سازد، بسیار بوده است.

پیتر نائتس، مدیر بخش مهندسی پروژه یوروکنترل درباره این چالشها می گوید: «عملیاتی که انجام می دهیم، کاری است که آن را «عملیات لحظه به لحظه» می نامیم. بنابراین آنچه بر روی صفحه نمایش می بینید چیزی است که هر لحظه در جریان است. دریافت اطلاعات از فواصل دور (مراکز کنترل هوایی دیگر کشورها) همیشه برای ناظران کنترل، مشکل شکاف زمانی و تأخیر را دارد که البته فناوری جدید این محدودیت را برطرف کرده است.»

این پروژه تا آسمان پروازی لیوبلیانا پایتخت اسلوونی هم (در ۱۰۰۰ کیلومتری هلند) گسترش یافته است. سال گذشته ۲۷۲ هزار پرواز در آسمان اسلوونی کنترل و هدایت شده اند. ناظران پرواز در اینجا توانایی عملکرد این سامانه را بررسی می کنند. ارتقای امنیت پرواز، تنها ثمره این سامانه نیست.

زیگا اوگریژک، مدیر کنترل پروازهای بین المللی اسلوونی می گوید: «این سامانه با کاستن از خدمات مورد نیاز، با بهبود عناصر سیستمی که فعلا در اروپا به کار می رود، قطعا سرمایه مورد نیاز این بخش را کاهش می دهد، همچنین هزینه های تعمیر و نگهداری و توسعه را نیز پایین می آورد. که در نتیجه به کاهش احتمالی بهای بلیط پرواز خواهد انجامید.

این سامانه که هنوز در اسلوونی فرآیند تصدیق اعتبار را سپری می کند تا بتواند در سال ۲۰۲۱ به شکل کامل در این کشور به اجرا درآید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قطع شدن برق شلوغ‌ترین فرودگاه جهان و سرگردانی هزاران مسافر

هماهنگی میان حریم هوایی اروپا و مناطق مجاور

برای کاهش تاخیر پروازها در اروپا چه اقداماتی انجام می شود؟