Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آشپزهای فرانسوی در خدمت فضانوردان

آشپزهای فرانسوی در خدمت فضانوردان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

برای سالها هنگام تهیه بسته های غذایی برای فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی، به تنها چیزی که توجه می شد، ارزش غذایی مواد و همچنین موقعیت فضانوردان در محیط خارج از جو…

آگهی

برای سالها هنگام تهیه بسته های غذایی برای فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی، به تنها چیزی که توجه می شد، ارزش غذایی مواد و همچنین موقعیت فضانوردان در محیط خارج از جو بود.

اما اکنون آژانس های فضایی تلاش می کنند تا در کنار این پارامترها، به رنگ و طعم غذاها نیز توجه کرده و درنهایت غذاهای لذیذتری به فضا بفرستند.

آلن دوکاس، آشپز مشهور فرانسوی و تیمش، از سال ۲۰۰۴ میلادی به کمک آژانس فضایی ملی فرانسه (CNES) آمده اند و در پروژه تهیه غذاهای فضایی شرکت دارند. اکنون همچنان برنامه ارسال غذاهای خشک به فضا ادامه دارد اما غذاهایی که عطر و طعم غذاهای خانگی را دارند.

ژروم لاکروسونیر، آشپز تیم آلن دوکاس می گوید: «ما باید در زمان تهیه غذاها، به تمام جنبه های علمی فضا دقت کنیم و پخت غذاها را بگونه ای انجام دهیم تا میزان رطوبت باقی مانده در غذاها بسیار پایین باشد.»

در غذاهای تهیه شده نباید هیچ باکتری وجود داشته باشد تا از بیمار شدن فضانوردان جلوگیری شود. همچنین نباید پس از خوردن غذا، چیزی از آن باقی بماند زیرا در فضا جای چندانی برای زباله ها وجود ندارد. آخرین نکته اینکه غذاها باید خوشمزه باشد.

کورین دوبل یک متخصص تغذیه است. او می گوید: «با توجه به خلاء و بی وزنی در فضا، ملکول های بو به بینی فضانوردان نمی رسند. به همین دلیل عطر و طعم غذاها تقریبا در آنجا قابل تشخیص نیستند. بنابراین باید در غذای فضانوردان از چاشنی ها و ادویه های بیشتری استفاده شود.»

آلن دوکاس و تیمش، فهرستی از ۳۰ غذا با طعم های جدید را به فضانوردان پیشنهاد کرده اند که برخی از آنها بسیار مورد علاقه فضانوردان بوده است.

کورین دوبل، متخصص تغذیه می گوید: «در فضا، نیازهای مصرف غذایی کمی بیشتر است. برای مردی به وزن ۷۰ کیلو ما حدود ۲۸۰۰ کالری غذا نیاز داریم؛ با پروئینی بیش از آنچه روی زمین توصیه می شود. در مجموع، پروتئین تامین کننده ۲۰ درصد از انرژی بدن آنهاست، چربی حدود۳۰ درصد و کربوهیدراتها که نوعی سوخت در بدن به شمار می روند حدود ۵۰ درصد.»

اکنون در فهرست غذای فضانوردان، غذاهایی همچون کاپوناتا، خوراک اردک، خوراک سبزیجات و حتی خرچنگ نیز دیده می شود.

ژروم، آشپز تیم آلن دوکاس می گوید: «حال که می دانیم طعم و مزه غذاها در فضا تغییر خواهد کرد، به «کی نووا» نمک نمی زنیم بلکه از جلبک دریایی سبز، به عنوان ماده ای جایگزین نمک استفاده می کنیم. همچنین می دانیم که در زمان استرلیزه کردن این مواد غذایی، مزه نمک تقویت خواهد شد به همین دلیل به غذاها نمک نمی زنیم.»

کوانتین ویکاس، مدیر پروژه غذا برای فضا در شرکت آلن دوکاس می گوید: «بسیاری از غذاها مورد علاقه فضانوردان بوده است. آنها افرادی خوش اشتها هستند. از دسرها هم خیلی خوششان آمده است بویژه کیک شکلاتی که همیشه آن را سفارش می دهند. همچنین اینجا گاهی غذاهایی برای جشن آماده می کنند؛ غذاهایی با صدف و خرچنگ تا آنها بتوانند در فضا از غذاهایی استثنایی هم لذت ببرند.»

این ابتکارات باعث شده فضانوردان در ارتفاع ۴۵۰ کیلومتری از سطح زمین، از دستپخت آشپزهای فرانسوی بهره مند شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ناسا برای تولید غذای مخصوص فضانوردان جایزه یک میلیون دلاری تعیین کرد

فناوری‌های تازه هواوی در خدمت دیجیتالی‌کردن شرکت‌های کوچک و متوسط

نسل تازهٔ تجهیزات خودرو؛ شیشهٔ لمسی با قابلیت دودی‌شدن و تبدیل به پردهٔ سینما