Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

فناوری جدید برای کاهش خطر ابتلا به ضایعات مغزی در نوزادان نارس

فناوری جدید برای کاهش خطر ابتلا به ضایعات مغزی در نوزادان نارس
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

چگونه می توان نظارت بر نوزادان نارس را بهبود بخشید؟ دانشمندان اروپایی در بیمارستانی در میلان و در کپنهاگ فناوری جدیدی طراحی کرده اند که هدفش کاهش ابتلا به ضایعه مغزی برای این نوزادان…

چگونه می توان نظارت بر نوزادان نارس را بهبود بخشید؟ دانشمندان اروپایی در بیمارستانی در میلان و در کپنهاگ فناوری جدیدی طراحی کرده اند که هدفش کاهش ابتلا به ضایعه مغزی برای این نوزادان است.

نوزدان نارس در اولین روزهای زندگی شان باید هر لحظه تحت نظارت و مراقبت باشند؛ اندامهای آنها به اندازه کافی رشد نکرده است و خطرهای زیادی سلامت این نوزادان را تهدید می کند، بویژه آن دسته ازنوزادانی که قبل از ماه هفتم بارداری بدنیا آمده اند. هر سال بیش از ۲۵ هزار نوزاد بسیار نارس در اروپا متولد می شوند.

گورم گریسن، متخصص اطفال از بیمارستان دانشگاه کپنهاگ می گوید: «هر چه نوزاد نارس تر باشد، خطر ابتلای او به ضایعات مغزی و نقص عضو در آینده بیشتر است. زمانیکه نوزاد بسیار نارس باشد، احتمال اینکه به ضایعه مغزی مبتلا و بعدا مشکل نقص عضو داشته باشد، ۲۵ درصد است. ما متخصصان نوزاد بخوبی می توانیم با مشکل تنفسی این نوزدان روبرو بشویم. اما هنوز امکانات و ابزاری برای حفاظت مغز این نوزدان نداریم و به وسیله ای نیاز داریم که با آن کافی بودن اکسیژن در مغز نوزاد و جریان خون در مغز را اندازه گیری کنیم.»

محققان اروپایی طرحی موسوم به «بی بی لوکس» مشغول آزمایش ابزاری هستند که هدفش بهبود نظارتهای پزشکی بر این نوزادان و کاهش خطر ابتلا به ضایعات مغزی است.

آنها پیش نمونه چنین دستگاهی را ساخته اند. آزمایش این دستگاه در دو بیمارستان، در کپنهاگ و در میلان به انجام می رسد. اولین آزمایش های بالینی روی کودکانی انجام می شود که پس از دوره کامل ۹ ماه حاملگی به دنیا آمده اند و جزئیات اطلاعاتی هم که به دست می آید به پدر و مادر داده می شود.

مونیکا فوماگالی، متخصص نوزادان از بیمارستان «مانگیگالی» در میلان می گوید: «این فناوریِ بسیار پیچیده به نوری که حسگر گسیل می کنند، وابسته است. یک پروب (کاونده) را روی سر نوزاد می گذاریم. دستگاه طوری طراحی شده که کوچکترین خطری برای سلامتی نوزاد نداشته باشد، با این وجود حفاظ کوچکی هم روی چشم های نوزاد می گذاریم.»

این دستگاه اپتیکی امکان می دهد که جریان خون و مقدار اکسیژن خونی را که به مغز می رسد اندازه گیری شود. این روش به بافت ها آسیب نمی رساند که نکته خیلی مهمی برای پزشک است.

مونیکا فوماگالی در این باره می گوید: «ورود به بخش مراقبت های ویژه نوزادان در بیمارستان برای پدرومادرها با تنش و استرس زیاد همراه است. هدف ما این است که فناوری هایی را به کار بگیریم که به ما امکان می دهد مشکلات نوزاد را تشخیص دهیم و در عین حال برای نوزاد آزاردهنده نباشد.»

۹ دانشگاه و بیمارستان در سرتاسر اروپا برای طراحی و ساخت این پیش نمونه همکاری کردند. آلساندرو توریچلی، هماهنگ کننده این پروژه در دانشکده فیزیک دانشگاه پلی تکنیک میلان کار می کند. در اینجا محققان تلاش می کنند نوآوری ها در زمینه فناوری اپتیک را در پزشکی به کار گیرند.

آلساندرو توریچلی، هماهنگ کننده این طرح در باره نحوه کار این ابزار می گوید: «یک تار (فیبر) نوری، نور را به مغز می رساند و تار نوری دوم نور را جمع می کند. چون نورهای قرمز و مادون قرمز از بافت عبور می کنند. این روش مکمل روش های تصویرسازی ام آر آی است و همان اطلاعات را با فناوریِ فشرده تر و ارزان تری فراهم می کند. این ابزار را می توان کنار تخت نوزاد بُرد و از آن استفاده کرد.»

انتظار می رود تا چند ماه آیند نتایج آزمایش های بالینی معلوم شود. پژوهشگران، پزشکان، و پدرومادرها با هم چشم انتظار موفقیت این پروژه هستند که آینده بهتری برای کوچک ترین انسانها بین ما رقم خواهد زد.

آلساندرو توریچلی درباره استفاده از این دستگاه می گوید: «امیدواریم تا طی سه الی پنج سال آینده این ابزار وارد بازار شود و برای متخصصان نوزاد در بیمارستان های اروپا و همچنین در بیمارستان های سراسر دنیا این امکان را فراهم کند که از وضعیت سلامتی نوزادان زودرس مرتباً خبر بگیرند.»

Filming in Milano an intensive care unit for premature babies for #futuriseuronews</a>. Story on air on 17/10 <a href="https://t.co/BgfTqGdeHJ">pic.twitter.com/BgfTqGdeHJ</a></p>&mdash; anne devineaux (annedevineaux) 12 octobre 2016

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان