پهپاد اسپانیایی نجات غریق؛ پیشرفت در فناوریهای امدادرسانی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پهپاد اسپانیایی نجات غریق؛ پیشرفت در فناوریهای امدادرسانی

پهپاد اسپانیایی نجات غریق شاید به جذابیت ماموران خوش هیکل گارد ساحلی نباشد ولی می تواند به نجات زندگی کمک کند. پهپاد در روستای «کونیت» (Cunit) در ساحل تاراگونا، واقع در استان کاتالونیا اسپانیا به پرواز در می آید.

در موسسه دفاع غیرنظامی در این روستا، ماموران نجات غریق سرگرم آزمایش فناوری جدید برای مقابله با فوریتهای امدادی هستند. ایده اصلی این پهپاد از ابتکار دانیل اولمو، مامور پلیس گرفته شده است که شناور نجات را با خصوصیات پهپاد انطباق داد. او می گوید: «در مانور قبلی یک پهپاد یک و نیم کیلومتر روی دریا پرواز کرد. بسته شناور را دقیقا در محل مورد نظر انداخت. عملیات را تا زمان رسیدن قایق نظارت کردیم سپس برگشتیم.»

این ماشین کوچک پرنده با استفاده از سه باتری می تواند تا یک ساعت پرواز کند و سرعت آن به ۷۰ کیلومتر در ساعت می رسد. پهپاد یکراست به سوی فرد حادثه دیده رهسپار شده و تصاویر زنده را به گارد ساحلی و گروه نجات غریق ارسال می کند تا برنامه کمک رسانی را بر آن اساس تنظیم کنند.

رییس گروه فوریت های امدادی منطقه می گوید: «پس از هشدار گارد ساحلی از وقوع سانحه، پهپاد بی درنگ و همراه با گارد ساحلی به طرف نقطه اورژانس حرکت می کند. پس از آن در محل و بر حسب ضرورت و دیدن موقعیت تصمیم می گیریم. به این ترتیب بود که من به این نتیجه رسیدم که این پروژه خوبی است و باید آن را عملی کنیم.»

گروه امداد و فوریتهای دولتی منطقه از پهپاد نجات غریق پشتیبانی کامل می کنند. «کونیت» اولین روستا در اسپانیا است که سامانه مراقبتی و فوریتهای آن به پهپاد مجهز شده است.