الگوی بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان های غول آسای پرمشکل

الگوی بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان های غول آسای پرمشکل
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آیا ساختمانی به نام «هیولای اکوسیستم» می تواند مدل مصرف بهینه انرژی باشد؟ مجتمع «لاواتریچی» در شهر جنوای ایتالیا است، مالک اصلی آن شهرداری و در اجاره افراد کم درآمد…

آگهی

آیا ساختمانی به نام «هیولای اکوسیستم» می تواند مدل مصرف بهینه انرژی باشد؟ مجتمع «لاواتریچی» در شهر جنوای ایتالیا است، مالک اصلی آن شهرداری و در اجاره افراد کم درآمد است. این فاجعه معماری ساخت دهه هشتاد میلادی، اکنون نماد مشکلات اقتصادی و اجتماعی ساکنان آن است.

سرجیو، سخنگوی انجمن محلی می گوید: «مردم محله به آن نام لاواتریچی به معنی ماشین لباسشویی داده اند. زیرا این بلوک مانند تعداد زیادی ماشین لباسشویی کنار هم به نظر می رسد. به همین دلیل مانند هیولا است، اصلا بصورت ساختمان هیولایی ساخته شده است.»

مشکل ساختاری بنا با باران آشکار می شود. باران هم وارد ساختمان شده و هم اسکلت آن را تضعیف می کند. با وجود بحران اقتصادی در ایتالیا، تنها با پشتیبانی پروژه اتحادیه اروپا به نام «آر۲ سیتیز» (R2CITIES) مردم به حل مشکل این ساختمان غول آسای پرمشکل امیدوار شده اند. «آر۲ سیتیز» برنامه نوسازی برای ایجاد شهرهایی با انرژی صفر است. یکی از مهندسان شهرداری جنوا می گوید: «این پروژه فرصت بزرگی برای این ساختمان و امکانی برای مرمت آن است که شاید در غیر اینصورت هرگز امکان آن پیش نمی آمد. امکان فوق العاده ای است.»

هدف پروژه، بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان های قدیمی و پایداری اقتصادی آنها است. کانون اصلی این برنامه ایجاد سامانه حرارتی جدید برای ۱۶۲ خانوار است. برای اندازه گیری میزان انرژی مصرفی پیش و پس از بازسازی یک مدل آزمایشگاهی ساخته شده است. هماهنگ کننده سامانه مراقبت و از مسئولان دانشگاه جنوا در این مورد می گوید: «اینجا در اتاق مرکزی آپارتمان هستیم. ترمینال های مرکزی نظارت را در اینجا قرار داده ایم. در اینجا می توانیم داده هایی که از اتاق های دیگر جمع آوری می شود مانند دما در سه ارتفاع مختلف یک اتاق، میزان رطوبت، جابجایی و کیفیت هوا مانند دی اکسید کربن را مشاهده کنیم.»

برای ساکنان آپارتمان ها صرفه جویی در پول هدف مهمی است. یکی از مسئولان شورای شهر جنوا در این زمینه می گوید: «فکر می کنم در اینجا هنوز وجدان اکولوژیک ما خوب بیدار نشده است. با این حال، برای مردم مسئله صرفه جویی در پول، مصرف کمتر انرژی و در نتیجه هزینه کمتر انگیزه بسیار مهمی به حساب می آید.»

کسانی مانند سرجیو، که بیست سال در اینجا زندگی کرده اند معتقدند که این اقدامات وضعیت محله را نیز بهتر می کند. او در این زمینه می گوید: «اقدامات برای بهبود وضعیت ساختمان و آپارتمان های آن ضروری و مهم است. زیرا در غیر اینصورت ممکن است با فرسودگی آپارتمانها، این محله از بین برود و ممکن است امکان بازسازی آنها دیگر در آینده وجود نداشته باشد.»

پروژه اروپایی «آر۲ سیتیز» (R2CITIES) در حال حاضر علاوه بر جنوا در ایتالیا، در دو شهر ترکیه و اسپانیا نیز در حال اجرا شدن است و الگوی بازسازی آن در آینده در کشورهای مختلف بکار خواهد رفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری‌های تازه هواوی در خدمت دیجیتالی‌کردن شرکت‌های کوچک و متوسط

نسل تازهٔ تجهیزات خودرو؛ شیشهٔ لمسی با قابلیت دودی‌شدن و تبدیل به پردهٔ سینما

دیدگاه‌های تازه و مقالات علمی دربارهٔ جوّ مریخ؛ حاصل طرح فضایی امارات