کاوشگر روزتا؛ کشف عناصر منشاء حیات بر روی دنباله دار ۶۷ پی

کاوشگر روزتا؛ کشف عناصر منشاء حیات بر روی دنباله دار ۶۷ پی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ماموریت کاوشگر فضایی روزتا در اطراف دنباله دار ۶۷ پی (چوریموف-گراسیمنکو) تقریبا به پایان رسیده و شمارش معکوس برای پایان این ماموریت پس از حدود دو سال فعالیت علمی آغاز شده…

آگهی

ماموریت کاوشگر فضایی روزتا در اطراف دنباله دار ۶۷ پی (چوریموف-گراسیمنکو) تقریبا به پایان رسیده و شمارش معکوس برای پایان این ماموریت پس از حدود دو سال فعالیت علمی آغاز شده است.

بخشی از این ماموریت توسط ربات کاوشگر فیله که بر روی دنباله دار ۶۷ پی فرود آمد، انجام شد و با نتایج علمی جالبی در مورد ماهیت این دنباله دار همراه بود.

روسینا نام یکی از ۱۱ ابزار تحقیقی نصب شده بر روی روبات کاوشگر فیله بود.

به گفته مارتین روبین، از مسئولان طرح ابزار تحقیقی روسینا، عناصر کلیدی منشاء حیات در کره زمین، بر روی دنباله دار ۶۷ پی کشف شدند.

او می گوید: «مولکولهای متفاوتی یافتیم بویژه مولکولهای آلی! نمی دانستیم که بر روی دنباله دارها هم این مولکولها وجود دارند. اسیدهای آمینه یکی از نمونه های یافت شده هستند. همچنین هیدروکربن های متفاوتی نیز مشاهده شدند. یکی دیگر از نمونه های به دست آمده مولکول اکسیژن است که ما آن را بر روی زمین تنفس می کنیم. اکسیژن زیادی بر روی دنباله دار یافتیم هرچند حیات بر روی دنباله دار وجود ندارد.»

دانشمندان مدتها اعتقاد داشتند که آب و مولکولهای آلی در ابتدای پیدایش کره زمین توسط سیارک ها و دنباله دارها به این سیاره منتقل شده اند و به این ترتیب بخشی از عناصر اصلی حیات به زمین انتقال یافتند.

مارتین روبین می گوید: «ما به بررسی آب موجود بر روی دنباله دار پرداختیم و مشخص شد که این نوع دنباله دار نمی تواند تمام آب موجود بر روی زمین را به سیاره ما منتقل کرده باشد و تنها توانایی انتقال بخش کوچکی از آن را دارد. دنباله دارهای دیگری هستند که ساختار آب آنها با ساختار زمین، همخوانی بیشتری دارد.»

دانشمندان با بررسی خاک و گاز موجود بر روی دنباله دار ۶۷ پی دریافتند که آب موجود بر روی این دنباله دار نمی تواند مشابه آب شناخته شده بر روی زمین در نظر گرفته شود. با این حال روزتا عناصر مهم دیگری را کشف کرد.

مارتین روبین می گوید: «پیش از این چنین فرض می شد که دنباله دارها ممکن است آب را به زمین منتقل کرده باشند. اما آب به وسیله سایر مواد نیز منتقل می شود زیرا مولکولهای آلی نیز در این زمینه اهمیت دارند. این همان چیزی است که دنباله دارها را برای ما به سوژه جالبی تبدیل می کند.»

قرار است کاوشگر روزتا که ۱۲ سال سفر فضایی را پشت سر گذاشته است ماموریت خود را روز ۹ مهر (۳۰ سپتامبر) با فرود بر روی سطح دنباله دار ۶۷ پی به پایان برساند. این کاوشگر در آن هنگام بقدری از خورشید فاصله خواهد داشت که نیروی خورشیدی اش برای فعالیت ابزارهای موجود بر روی آن بسیار کاهش خواهد یافت.

مارتین روبین می گوید: «ماه سپتامبر به آرامی بر روی دنباله دار فرود می آییم اما به قدری از خورشید دور خواهیم بود که کاوشگر انرژی کافی نخواهد داشت. به همین دلیل مایلیم که ماموریت را با فرود بر روی دنباله دار به پایان برسانیم. در جریان فرود به اندازه گیری هایمان ادامه می دهیم و امیدواریم مولکولها و عناصر جدید زیادی به دست بیاوریم.»

روزتا در جریان آخرین فرود خود دست به سنجشهای با ارزشی خواهد زد که از آن جمله می توان به تصویربرداری باکیفیت بالا اشاره کرد.

مارتین روبین می گوید: «از نظر علمی برای ما بسیار جالب خواهد بود که بتوانیم به دنباله دار نزدیک تر شویم. امیدواریم عناصری را بیابیم که تاکنون موفق به کشف آنها نشده ایم. هر چه به سرچشمه نزدیک تر شویم، تعداد بیشتری از این مولکولهای نادر خواهیم یافت. امیدواریم باز هم چند مولکول دیگر بیابیم.»

او می افزاید: «از یک طرف این پایانی زیبا برای این ماموریت محسوب می شود. داده های بیشتری به دست می آوریم. هرچند تاکنون هم داده های زیادی جمع آوری کرده ایم. در عین حال لحظه ای خواهد بود که با حسرت زیادی به آن نگاه خواهیم کرد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری‌های تازه هواوی در خدمت دیجیتالی‌کردن شرکت‌های کوچک و متوسط

نسل تازهٔ تجهیزات خودرو؛ شیشهٔ لمسی با قابلیت دودی‌شدن و تبدیل به پردهٔ سینما

دیدگاه‌های تازه و مقالات علمی دربارهٔ جوّ مریخ؛ حاصل طرح فضایی امارات