ماموریتی علمی برای کنترل سلامت بستر اقیانوس

ماموریتی علمی برای کنترل سلامت بستر اقیانوس
نگارش از Euronews

در بیست کیلومتری ساحل برمودا داشنمندان سلامت آب اقیانوس آتلانتیک را بررسی می کنند.

در بیست کیلومتری ساحل برمودا داشنمندان سلامت آب اقیانوس آتلانتیک را بررسی می کنند. فعالیت انسان از جمله صید بی رویه تاثیر مخربی بر زیست دریایی داشته است. به گفته مسئولان این ماموریت به نام «نکتون» (Nekton)، جامع ترین پژوهش در سلامت اقیانوس ها است.

الیور استیدز، مسئول این ماموریت می گوید: «بستر اقیانوس با شتابی بی سابقه در میلیون ها سال در حال تغییر است. یکی از مشکلات نداشتن آگاهی کامل از سلامتی و مقاومت کف اقیانوس ها است. امثال این ماموریت ها باید بیشتر باشد. تریلیون ها صرف رفتن به فضا می شود ولی با وجود اهمیت حیاتی عمق اقیانوس، بودجه آن اندک و ناچیز است.»

پژوهش دانشمندان جنبه های مختلف از ترکیب شیمایی آب، تنوع زیست دریایی را در برمی گیرد و همه جزییات با دوربین های وضوح بالا ثبت می شود. زیردریایی ماموریت «نکتون» تا عمق ۱۵۰ متری آب فرو رفته و نمونه کف اقیانوس را برای تجزیه با سطح می آورد.

الکس راجرز، زیست شناس دانشگاه آکسفورد با اشاره به فعالیت های مخرب انسان می گوید: «وقتی از زیست بوم دریایی بهره برداری بی رویه کنیم، ترمیم آن چندین دهه طول می کشد. و این در آب کم عمق است حال تصور کنید وقتی تور صیادی را در مرجان های بستر اقیانوس بیندازیم ترمیم آن صد ها سال طول می کشد و شاید هرگز ترمیم نشود.»

از انقلاب صنعتی، اقیانوس ها بیش از پانصد میلیارد تن مونو اکسید کربن جو را جذب کرده اند. در نتیجه ترکیب اسیدی آب ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است. ماموریت «نکتون» خواستار اقدامات فوری جامعه جهانی برای اجتناب از تخریب بیشتر است.

مطالب مرتبط