چرا ماموریت فضاپیمای جونو و شناخت سیاره مشتری مهم است؟

چرا ماموریت فضاپیمای جونو و شناخت سیاره مشتری مهم است؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

با ورود فضاپیمای جونو به مدار مشتری، ناسا یک ماموریت ۲۰ ماهه را در اطراف بزرگترین سیاره منظومه شمسی آغاز کرد.

آگهی

با ورود فضاپیمای جونو به مدار مشتری، ناسا یک ماموریت ۲۰ ماهه را در اطراف بزرگترین سیاره منظومه شمسی آغاز کرد. اما چرا مطالعه مشتری تا این اندازه مهم است؟

دانشمندان می خواهند بدانند منشاء این سیاره چیست و موقعیت آن چه تاثیری بر دیگر سیاره ها از جمله زمین می گذارد.

اسکات بولتون، پژوهشگر ارشد ماموریت جونو در سانا می گوید: «مشتری قوی ترین میدان مغناطیسی و سریعترین چرخش به دور خود و قوی ترین میدان گرانش را دارد. تشعشعات آن بسیار شدید است. سرعت پرواز جونو سریعتر از هر فضاپیمایی است و می تواند در حین چرخش، اشعه های خورشیدی غول پیکر را جذب کند.»

گرانش عظیمی که حجم مشتری ایجاد کرده، دو برابر و نیم دیگر اجرام و سیارات منظومه شمسی است. این گرانش مانند سپری زمین را از بمباران شدن توسط دنباله دارها و سیارکها محافظت می کند.

مایکل تالر، معاون ارتباطات علمی ناسا می گوید: «مشتری یک سیاره بسیار بزرگ است، با اندازه ای هزار بار بزرگتر از زمین. اما چرخش این سیاره دور محورش تنها ۹ ساعت طول می کشد. به همین دلیل یک میدان مغناطیسی عظیم در اطراف آن وجود دارد. چیزی مانند یک فضاپیما در داخل یک شتاب دهنده ذرات.»

اگر مشتری ۸۰ بار بزرگتر بود تبدیل به یک ستاره می شد و از آنجا که فضای آن عمدتا از هیدروژن و هلیم تشکیل شده، چیزی مانند خورشید می شد.

مایکل تالر می گوید: «ما ابزاری داریم که این توانایی را دارد که صدها مایل داخل اتمسفر را ببیند، این کار به همراه مطالعه میدان مغناطیسی و گرانش مشتری، این امید را بوجود می آورد که بتوانیم درون این سیاره را بهتر بشناسیم. ببینیم آیا هسته ای دارد یا مشتری بیشتر مانند ستاره ای بدون هسته است؟ ما همچنین تصمیم داریم که این سیاره را از بعد شیمیایی نیز مورد مطالعه قرار دهیم. همچنین مقدار آب و عناصری که به ما درباره چگونگی شکل گیری مشتری اطلاعات می دهد را مطالعه کنیم و اینکه منظومه شمسی میلیاردها سال پیش چگونه بوده است.»

در پایان این ماموریت، فضاپیمای جونو به درون جو مشتری خواهد رفت. به این ترتیب خرد شده و تبخیر خواهد شد.

مایکل تالر می گوید: «مشتری مانند خورشیدی کوچک است که منظومه خود را دارد، قمرهای خودش را دارد و در برخی از این قمرها اقیانوسی از آب مایع زیر پوسته ای از یخ قرار دارد.»

ماموریت بعدی که توسط آژانس فضایی اروپا رهبری می شود مطالعه قمرهای یخی مشتری است و بررسی پتانسیل های آنها برای میزبانی یک زندگی در اقیانوسی که زیر پوسته قرار دارد. آژانس فضایی اروپا قرار است این ماموریت را از سال ۲۰۲۲ شروع کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری‌های تازه هواوی در خدمت دیجیتالی‌کردن شرکت‌های کوچک و متوسط

نسل تازهٔ تجهیزات خودرو؛ شیشهٔ لمسی با قابلیت دودی‌شدن و تبدیل به پردهٔ سینما

دیدگاه‌های تازه و مقالات علمی دربارهٔ جوّ مریخ؛ حاصل طرح فضایی امارات