آزمایش خانه شیشه ای در دانمارک برای درک تاثیر نور بر زندگی انسان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آزمایش خانه شیشه ای در دانمارک برای درک تاثیر نور بر زندگی انسان

گروهی از دانشگاه آکسفورد در جزیره بورنهلم در دانمارک در حال تحقیق در مورد مزایای روشنایی روزانه هستند و در همین راستا زندگی در خانه ای شیشه ای به شکل گلخانه را در زیر نور آفتاب آزمایش می کنند.

این گروه به طور خاص قصد دارد دریابد تاثیر روشنایی روز بر ساعت زیستی بدن انسانها و کیفیت خواب آنها چیست؟

یوآخیم استورملی هانسن، مدیر طرح «فوتون اسپیس» (The Photon Space) می گوید: «شواهدی قوی وجود دارد که نشان می دهد نور و به طور خاص نور طبیعی و چرخه خواب، نقش مهمی در زندگی مردم ایفا می کند.»

در این طرح ۳۰ شهروند دانمارکی به طور داوطلبانه شرکت دارند و به طور نوبتی در این خانه شیشه ای زندگی می کنند.

نانا ریتر، یکی از داوطلبان می گوید: «مهمترین ویژگی این خانه این است که اگر پرنده ای در بالای سرتان پرواز کند اهمیت نخواهد داشت. شما از آن آگاه می شوید و هر اتفاقی بیفتد در جریان قرار می گیرید. آرام و کاملا ساکت است و شما فقط از اینکه به شکلی ناگهانی در دل طبیعت هستید لذت خواهید برد.»

آزمایش این خانه شیشه ای از اوایل تیرماه آغاز شده است و شش ماه به طول خواهد انجامید و انتظار می رود به درک تاثیر نور روز بر جنبه های مختلف زندگی انسان کمک کند.

کاتارینا وولف، محقق دانشگاه آکسفورد می گوید: «خوب امیدوارم شرکت کنندگانی که در این خانه می مانند از این تجربه لذت ببرند و ما نیز داده هایی به دست بیاوریم که با آنچه فرض کرده ایم همخوانی داشته باشد. اگر به این رابطه علت و معلولی دست یابیم، می توانیم گامی به پیش برویم و چارچوبی از میزان نور روزانه ای را که به آن نیاز داریم، توصیه کنیم.»

این طرح همچنین قرار است بر روی تاثیر نور روزانه بر روی برخی از بیماری ها از جمله چاقی مفرط، دیابت، دلهره و بیماری های عصبی جدی مانند پارکینسون، آلزایمر، افسردگی و روان گسیختگی (اسکیزوفرنی) تمرکز کند.