Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آزمایش خانه شیشه ای در دانمارک برای درک تاثیر نور بر زندگی انسان

آزمایش خانه شیشه ای در دانمارک برای درک تاثیر نور بر زندگی انسان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گروهی از دانشگاه آکسفورد در جزیره بورنهلم در دانمارک در حال تحقیق در مورد مزایای روشنایی روزانه هستند و در همین راستا زندگی در خانه ای شیشه ای به شکل گلخانه را در زیر نور آفتاب آزمایش می…

آگهی

گروهی از دانشگاه آکسفورد در جزیره بورنهلم در دانمارک در حال تحقیق در مورد مزایای روشنایی روزانه هستند و در همین راستا زندگی در خانه ای شیشه ای به شکل گلخانه را در زیر نور آفتاب آزمایش می کنند.

این گروه به طور خاص قصد دارد دریابد تاثیر روشنایی روز بر ساعت زیستی بدن انسانها و کیفیت خواب آنها چیست؟

یوآخیم استورملی هانسن، مدیر طرح «فوتون اسپیس» (The Photon Space) می گوید: «شواهدی قوی وجود دارد که نشان می دهد نور و به طور خاص نور طبیعی و چرخه خواب، نقش مهمی در زندگی مردم ایفا می کند.»

در این طرح ۳۰ شهروند دانمارکی به طور داوطلبانه شرکت دارند و به طور نوبتی در این خانه شیشه ای زندگی می کنند.

نانا ریتر، یکی از داوطلبان می گوید: «مهمترین ویژگی این خانه این است که اگر پرنده ای در بالای سرتان پرواز کند اهمیت نخواهد داشت. شما از آن آگاه می شوید و هر اتفاقی بیفتد در جریان قرار می گیرید. آرام و کاملا ساکت است و شما فقط از اینکه به شکلی ناگهانی در دل طبیعت هستید لذت خواهید برد.»

آزمایش این خانه شیشه ای از اوایل تیرماه آغاز شده است و شش ماه به طول خواهد انجامید و انتظار می رود به درک تاثیر نور روز بر جنبه های مختلف زندگی انسان کمک کند.

کاتارینا وولف، محقق دانشگاه آکسفورد می گوید: «خوب امیدوارم شرکت کنندگانی که در این خانه می مانند از این تجربه لذت ببرند و ما نیز داده هایی به دست بیاوریم که با آنچه فرض کرده ایم همخوانی داشته باشد. اگر به این رابطه علت و معلولی دست یابیم، می توانیم گامی به پیش برویم و چارچوبی از میزان نور روزانه ای را که به آن نیاز داریم، توصیه کنیم.»

این طرح همچنین قرار است بر روی تاثیر نور روزانه بر روی برخی از بیماری ها از جمله چاقی مفرط، دیابت، دلهره و بیماری های عصبی جدی مانند پارکینسون، آلزایمر، افسردگی و روان گسیختگی (اسکیزوفرنی) تمرکز کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری‌های تازه هواوی در خدمت دیجیتالی‌کردن شرکت‌های کوچک و متوسط

نسل تازهٔ تجهیزات خودرو؛ شیشهٔ لمسی با قابلیت دودی‌شدن و تبدیل به پردهٔ سینما

دیدگاه‌های تازه و مقالات علمی دربارهٔ جوّ مریخ؛ حاصل طرح فضایی امارات