Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

«کاسپر کوچک» کودکان سرطانی را همراهی می کند

«کاسپر کوچک» کودکان سرطانی را همراهی می کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

روبات موسوم به «کاسپر کوچک» برای کمک به کودکان مبتلا به سرطان طراحی شده و اکنون برای آزمایش مقدماتی در بیمارستان لیسبون پرتغال به کار گرفته شده است

روبات موسوم به «کاسپر کوچک» برای کمک به کودکان مبتلا به سرطان طراحی شده و اکنون برای آزمایش مقدماتی در بیمارستان لیسبون پرتغال به کار گرفته شده است. «کاسپر کوچک» یک روبات ساده نیست. او می تواند اطراف خود را رصد کرده و با آن ارتباط برقرار کند. بنابراین همچنان که خواهید دید تنها وسیله ای برای سرگرمی کودکان نیست.

کاسپر می تواند سخن بگوید. همچنین به یاری حسگرهای خود توانایی حرکت و شناسایی کودکان برای جلوگیری از برخورد با آنها را دارد.

فیلومنا پریرا، سرطان شناس و متخصص کودکان می گوید: «ناراحت کننده است که کودکان تنهایی خود را با وسائل الکترونیکی می گذرانند. اغلب شاهدیم که کودکان بستری شده به سوی اینگونه بازیها گرایش دارند. به گمانم روباتی مانند کاسپر توانایی بالا بردن ارتباطات اجتماعی گروهی را با بهره بردن از همان تکنولوژی داراست.

«کاسپر کوچک» توسط محققان اروپایی طراحی شده تا کارکرد روباتها را در آموزش و سرگرمی کودکان بستری شده مورد مطالعه قرار دهند.

سیلوا سکیرا، متخصص امور کامپیوتری در دانشگاه لیسبون و هماهنگ کننده پروژه می گوید: «نخستین چالش پیش روی ما یافتن طراحی روباتی مناسب بود. نیازمند روباتی با توانایی راه رفتن در کنار یک فرد با بیشترین سرعت ممکن در حدود ۲ و نیم متر در ثانیه بودیم. ما همچنین نیازمند یافتن ظاهری مناسب برای روبات بودیم. زیرا با کودکان سر و کار داشتیم. با ۱۰۰ کودک تقریبا مصاحبه کردیم و از آنها پرسیدیم یک روبات باید چه ظاهری داشته باشد.چالش دیگر یافتن توانایی های مهندسی برای روبات بود. کاسپر باید با محیط ارتباط برقرار می کرد برای همین نیز به تکنولوژی روز مجهز است. این نوآوریها جنبه های اجتماعی را در نظر می گیرند. زیرا روبات مورد نظر ما باید محیط انسانی را که در آن حرکت می کند درک کند.»

مدلهای «کاسپر کوچک» در دانشگاه لیسبون طراحی شدند. در طراحی زیر ساختهای حسی این روباتها دستآوردهای علوم اجتماعی و روانشناسی نیز در نظر گرفته شده اند. هدف نهایی این تحقیقات آسان کردن رفتار دو سویه انسان و روبات است.

ویکتو گونزالس محقق در زمینه روباتهای اجتماعی در دانشگاه مادرید می کوید: «تلاش می کنیم رفتار مثبتی با کودکان داشته باشیم. پزشکان می گویند هر چه این کودکان احساس شادابی بیشتری داشته باشند، سریعتر و بهتر بهبودی خود را باز می یابند. برای همین هم می خواهیم کاسپر به شاد بودن این کودکان کمک و با آنها بازی کند. هدفمان اینست که کودکان بتوانند با روباتها همانند یک حیوان خانگی و یا حتی یک دوست رابطه برقرار سازند.»

فیلومنا پریرا، سرطان شناس و متخصص کودکان نیز با ابراز امیدواری برای پیشرفت اینگونه روباتها می گوید: «امیدوارم محققان به بالا بردن توانایی کاسپر برای ارتباط برقرار کردن با کودکان ادامه دهند. می دانم کاری دشوار و سخت پیش روی آنهاست. ولی اگر کودکان بتوانند با روباتها رابطه عاطفی برقرار کنند عالی خواهد بود. زیرا کودکان واقعا نیازمند داشتن چنین رابطه عاطفی با وسایلی هستند که بخشی از زندگی هر روزه آنها در بیمارستان را شکل می دهد.»

محققان امیدوارند کاسپر کوچک در دیگر بیمارستانهای اروپا کودکان را همراهی کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان