Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

انقلاب ماهواره ای در اقیانوس نگاری

انقلاب ماهواره ای در اقیانوس نگاری
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پلیموث یکی از شهرهای بندری و تاریخی انگلستان است. جایی که قرنها ملوانان، سربازها و دانشمندان از آنجا به دریا می رفتند. پژوهشگران از آزمایشگاه دریایی

آگهی

پلیموث یکی از شهرهای بندری و تاریخی انگلستان است. جایی که قرنها ملوانان، سربازها و دانشمندان از آنجا به دریا می رفتند.
پژوهشگران از آزمایشگاه دریایی پلیموث به ایستگاه نظارت در کانال مانش رفته و به جمع آوری نمونه های آب پرداخته و ارتفاع آب را اندازه گرفته اند.

ویکتور مارتینز ویسنته، دانشمند اسپانیایی در میان این گروه است. او متخصص ترکیب داده های به دست آمده از ماهواره در فضا با داده های به دست آمده از سطح دریا است.

جیمز فیشویک، اقیانوس نگار در آزمایشگاه دریایی پلیموث می گوید: «این یک رویکرد مشترک است. ما از نمونه هایی در جای اصلی شان استفاده می کنیم تا ایده ای از اینکه در محیط چه می گذرد به دست بیاوریم و فعل و انفعال بین شاخص های مختلف شیمیایی، فیزیکی و زیستی را اندازه بگیریم. سپس آنها را می آوریم و با آنچه ماهواره دیده است در ارتباط می گذاریم.»

رنگ نمونه های جمع آوری شده مطالعه خواهد شد، زیرا رنگ آب دارای اطلاعاتی در مورد فیتوپلانکتون برای پژوهشگران است. فیتوپلانکتون، جلبکی میکروسکوپی و اساس چرخه تغذیه در اقیانوس است و نیمی از اکسیژن کره زمین را تولید می کند.

حوزه اقیانوس نگاری ماهواره ای با قرار گرفتن ماهواره «دیدبان ۳» آژانس فضایی اروپا (ESA’s Sentinel-3) در مدار تقویت خواهد شد.

این ماهواره بخشی از برنامه کوپرنیک اروپا است و با ارائه جریانی بی وقفه از داده های مربوط به مدار قطبی سریع خود، نوید دوره ای جدید در مشاهده اقیانوسها را می دهد.

ژروم بنونیست، مشاور ارشد آژانس فضایی اروپا در مورد نقش تحول آفرین ماهواره ها در اقیانوس نگاری می گوید: «وقتی اقیانوس را با ماهواره از قطب شمال تا قطب جنوب طی می کنید پنجاه دقیقه طول می کشد. با توجه به اینکه ما چهارده دور را در هر روز طی می کنیم، می توانیم به یک پوشش کامل در عرض تقریبا یک روز برسیم. برای انجام این کار با کشتی، تقریبا به یک سال زمان نیاز است.»

مدتها است که می دانیم اقیانوسها زندگی ما بر روی زمین را تحت سلطه خودشان دارند و آب و هوا را کنترل می کنند. اینک اما به کمک تصاویر این ماهواره می توانیم در مقیاس کره زمین در جریان آنچه رخ می دهد قرار بگیریم.

شاخص رنگ اقیانوس می تواند دانش زیادی به ما در مورد کره زمین بدهد. به طور مشخص نشان می دهد که چگونه اقیانوس خود را با تغییر هماهنگ می کند.

شوبها ساتیندرانات، دانشمند ارشد در آزمایشگاه دریایی پلیموث می گوید: «فیتوپلانکتون ها میکروسکوپی هستند. آنها پویا و بسیار فعالند. می توانید آنها را علائم هشدار دهنده اقیانوسها در نظر بگیرید. آنها خیلی سریع به هر تغییری پاسخ می دهند.»

انقلاب ماهواره ای در اقیانوس نگاری به این معنا است که هر شاخص می تواند جداگانه مشاهده و نقشه برداری و به مدلی در مقیاس جهانی تبدیل شود.

بنابراین دانشمندان می توانند به مشاهده روندها و نشانه های فعل و انفعال بین رنگ اقیانوس، ارتفاع سطح آب و دما بپردازند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تمرینات آماده سازی جسمانی برای ماموریتهای فضایی

فرود «اودیسئوس» روی ماه؛ آمریکا پس از نیم قرن بار دیگر به ماه بازگشت

کشف یک «اَبَر زمین» در فاصله تنها ۱۳۷ سال نوری از زمین