Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

تمرینات آماده سازی جسمانی برای ماموریتهای فضایی

تمرینات آماده سازی جسمانی برای ماموریتهای فضایی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بدن انسان با سفر فضایی سازگاری چندانی ندارد و در نتیجه پیش از انجام این سفرها باید به تمرینات آماده سازی جسمانی پرداخت. یورونیوز با توما پسکه،

آگهی

بدن انسان با سفر فضایی سازگاری چندانی ندارد و در نتیجه پیش از انجام این سفرها باید به تمرینات آماده سازی جسمانی پرداخت. یورونیوز با توما پسکه، فضانورد و آندره روزنبرگر، دانشمند ورزشی که به مربیگری فضانوردان می پردازد در باشگاه مجهز مرکز فضانورد اروپایی گفتگو کرده است.

آندره روزنبرگر توضیح می دهد که فضانوردان باید به تمرین عضلات خاصی بپردازند. او می گوید: «باید بر روی عضلات خاصی کار کرد، بویژه عضلات ضد جاذبه. برای تمرین قدرتی باید بر روی عضلات پا و عضلات پشت تمرکز کرد.»

نیمی از برنامه تمرینی از تمرینات هوازی و نیمی دیگر از تمرینات قدرتی تشکیل شده است. روزنبرگر می گوید: «هدف ساختن عضله و یا حفظ حجم عضلانی و توده استخوانی است.»

فضانوردان اغلب برنامه سنگینی دارند ولی باید وقتی را نیز به ورزش اختصاص دهند. توما پسکه می گوید: «باید تا جایی که می توانید وقتی را به تمرین اختصاص دهید. شاید به دلیل سفر و مشغله کاری نتوانید هر روز ورزش کنید ولی باید حداقل هفته ای چهار بار تمریناتتان را انجام دهید.»

دلیل انجام این تمرینات شرایط دشوار سفر فضایی است. توما پسکه در این مورد می گوید: «بعد از شش ماه در فضا، شما بخشی از حجم بدنتان را از دست می دهید. توده استخوانی از دست می دهید و بخشی از موازنه بدنتان را هم از دست می دهید. وقتی بر می گردید در وضع فوق العاده ای نیستید و بنابراین اگر ابتدا در سطح بالایی بوده باشید به سطحی متوسط افت می کنید و اگر در سطح متوسط بوده باشید به سطحی پایین افت می کنید. این دلیل اصلی تمرین ورزشی برای فضا است.»

توما پسکه

او در نوامبر سال ۲۰۱۶ میلادی مامورتی شش ماهه در ایستگاه فضایی بین المللی خواهد داشت. توما پسکه متولد سال ۱۹۷۸ در شهر روان در فرانسه و دارای کمربند مشکی در جودو است. دوچرخه سواری در کوهستان، پرواز با کایت، اسکی و کوهنوردی از ورزشهای مورد علاقه اوست. او فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد در کنترل و طراحی فضاپیماها موسسه عالی هوانوردی و فضا است. او پیش از این برای آژانس فضایی فرانسه و شرکت مهندسی فضای تالس آلنیا اسپیس کار کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انقلاب ماهواره ای در اقیانوس نگاری

فرود «اودیسئوس» روی ماه؛ آمریکا پس از نیم قرن بار دیگر به ماه بازگشت

کشف یک «اَبَر زمین» در فاصله تنها ۱۳۷ سال نوری از زمین