Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ساز و کار جادویی برای ترمیم بتون

ساز و کار جادویی برای ترمیم بتون
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محققان طرحی اروپایی موسوم به “هیل کن” (healcon، ترمیم بتون) مشغول ساخت بتونی هستند که قابلیت خود ترمیمی داشته باشد. این بتون قادر است شکافهایی را که

محققان طرحی اروپایی موسوم به “هیل کن” (healcon، ترمیم بتون) مشغول ساخت بتونی هستند که قابلیت خود ترمیمی داشته باشد. این بتون قادر است شکافهایی را که در آن ایجاد می شود، بازسازی کند. در ساخت این بتونها از پلیمرهایی با قدرت جذب بسیار بالا استفاده می شود.

الک گرویائر، مهندس عمران از دانشگاه خنت بلژیک که با این طرح اروپایی همکاری می کند، درباره استفاده از این پلیمرها در ساخت بتون می گوید: «بتون با پلیمرهایی که قدرت جذب خیلی بالایی دارند، پر شده است. زمانی که ترکی ایجاد می شود، پلیمر در اثر تماس با آب منبسط می شود و به این ترتیب میزان ترکها بیشتر نمی شود.»

برای ساخت این نوع بتون، ابتدا پلیمر به ترکیب آن اضافه می شود. پس از خشک شدن بتون، پژوهشگران در آن ترکهای ایجاد می کنند و سپس واکنش بتون یعنی رفتار مکانیکی، دوام و نفوذناپذیری آن درمقابل عوامل خارجی را بررسی می کنند.

برندا دبائو، مهندس صنایع در دانشگاه خنت از دیگر محققان پروژه “هیل کن” می گوید که هدف از ساخت این بتون است که از بزرگتر شدن شکافها جلوگیری شود. وی می افزاید: «اگر ترکهای ریز بلافاصله خود را ترمیم کنند، خطر بزرگتر شدن آنها وجود ندارد. به این ترتیب احتمال فرو ریختن کل ساختار هم از بین می رود. ما قصد داریم از بروز مشکل جلوگیری کنیم.»

دانشمندان این طرح اروپایی معتقدند که می توان از این پلیمرها بخاطر خاصیت کشسانی شان در سازه هایی نظیر پلها و تونلها استفاده کرد که در اثر تحمل بارهای سنگین شکافهای کوچک در آنها ایجاد می شود.

نل دو بلی، مسئول هماهنگ کننده پروژه اروپایی “هیلکمن” می گوید: «انتظار نداریم که بتون [پس از ترمیم شدن] همان استحکام اولیه را داشته باشد. استقامت آن تغییر نمی کند. هدف این است که نفوذ ناپذیری آن مثل زمانی باشد که هنوز ترک نخورده است.»

استفاده از باکتری در بتون خود ترمیم

از چه مواد دیگری می توان برای قابلیت خودترمیمی بتون استفاده کرد؟ پژوهشگران دانشگاه صنعتی دلفت در هلند که با پروژه اروپایی “هیل کن” همکاری می کنند، موفق شده اند از باکتری برای ایجاد خاصیت خود ترمیمی بتون کمک استفاده کنند.

هنس یونکر، استاد زیست شناسی در دانشگاه صنعتی دلفت که در این طرح اروپایی شرکت می کند درباره خواص این باکتری ها می گوید: «اینها باکتری هایی هستند که در طبیعت یافت می شود و به بتون شباهتهایی دارند. این باکتریها در محیطهای سنگی یافت می شوند و در محیط با خاصیت قلیایی بالا رشد می کنند و تکثیر می یابند، بیماری زا نیستند و برای انسان و محیط اطراف او ضرری ندارند.»

زمانیکه شکاف کوچکی در بتون ایجاد می شود، باکتری موجود در آن با آبی که نشت کرده است ترکیب و به این ترتیب فرایند ترمیم بتون توسط کربنات کلسیم تسریع می شود. محققان درحال حاضر نفوذناپذیری این نوع بتون را در مقابل عوامی خارجی آزمایش می کنند.

یکی از مهندسان این پروژه از دانشگاه دلفت هلند می گوید: «می خواهیم ببینیم آیا مایع می تواند در بتون ترمیم شده نفوذ کند یا نه و آیا نفوذ ناپذیری بتون نسبت به قبل از ترمیم تغییر کرده است یا خیر.»

در سازه هفتاد درصد از پلها و تونلها در اروپا از بتون استفاده شده است. محققان می گویند که بتونهای خود ترمیم تا چند سال دیگر وارد بازار می شود.

مدیر فنی آزمایشگاه ساخت بتون می گوید: «هزینه اولیه ساخت این بتونها بالاست. اما چنانچه هزینه نگهداری از آنها پایین باشد و سبب بالا رفتن طول عمر ساختمان شوند، در نهایت استفاده از آنها از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است.»

دانشمندان می گویند که پیش از اینکه این بتونهای خود ترمیم به بازار عرضه شود، نیاز به تحقیقات بیشتری است.

www.healcon.ugent.be

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان