Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

راهی تازه برای کشتن پشه های ناقل مالاریا

راهی تازه برای کشتن پشه های ناقل مالاریا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پشه ها و غالبا پشه نوع آنوفل ناقل بیماری مالاریا است. یک بیماری مرگبار که انسان ها را در بسیاری از کشورها تهدید می کند. در این برنامه جهان آینده با

پشه ها و غالبا پشه نوع آنوفل ناقل بیماری مالاریا است. یک بیماری مرگبار که انسان ها را در بسیاری از کشورها تهدید می کند. در این برنامه جهان آینده با کاربرد ابزار ساده، ارزان و جدیدی آشنا می شویم که دانشمندان برای کشتن این پشه ها و بهبود شرایط بهداشتی خانواده های آفریقایی اختراع کرده اند.

بارت کنولز، حشره شناس پزشکی و مسوول این پروژه می گوید: «مشغولیت من در ۲۲ سال گذشته کار روی پشه ها بوده، نه فقط به این خاطر که کار روی پشه ها جذاب است بلکه به این خاطر که آنها علت بسیاری از مشکلات در جهان هستند. بیماری هایی شبیه مالاریا هنوز هم هر ساله باعث مرگ بیش از ۷۰۰ هزار نفر در سراسر جهان می شود. این حشرات، میلیون ها سال است که با ما زندگی می کنند. آنها نوعی رولز رویس تکامل یافته اند. منظورم این است که آنها در پیدا کردن انسان ها و انتقال بیماری هایی که ناقل آن هستند بسیار ماهرند و کنترل این پشه ها برای انسان ها بسیار پیچیده است بخاطر اینکه وقتی ما اسپری حشره کش علیه آنها استفاده می کنیم آنها در برابر این اسپری ها مقاوم می شوند. بنابراین ما باید راهی جدید و خلاقانه برای کشتن این پشه ها پیدا کنیم.»

پشه ها شب ها نیش می زنند، در خانه های آفریقایی آنها از طریق حفره تهویه هوا که زیر سقف تعبیه شده وارد خانه می شوند. یک پروژه تحقیقاتی اروپایی راهی ساده برای این مشکل یافته است: یک لوله پلاستیکی با شبکه ای توری مانند در داخل آن. این شبکه توری شکل با حشره کشی پوشانده شده که با نیروی الکتریسیته ساکن به پشه ها می چسبد و آنها را می کشد.

بارت کنولز می افزاید: «تهویه کار خودش را می کند، در این حفرهای تهویه ما فقط یک لوله ای پلاستیکی بهمراه یک شبکه توری شکل قرار داده ایم که حاوی حشره کش است. وقتی پشه ها از راه دور بوی انسان را حس می کنند، به سمت این حفره تهویه می آیند و روی تور می نشینند، آنوقت حشره کش به بدن آنها می چسبد و به این شکل آنها می میرند.»

اما پرسش این است که آیا این راه حل در خارج از آزمایشگاه هم کار می کند؟

پژوهشگران این ابزار را در بیش از ۱۳۰۰ خانه در تانزانیا آزمایش کرده اند، نتیجه رضایت بخش است. آنها اکنون با شرکت های ساختمانی محلی کار می کنند تا این لوله های ضد پشه را در تمام ساختمان های جدید نصب کنند.

بارت کنولز می گوید: «در طول هفت ماه گذشته، ۱۰۰ درصد پشه هایی که با شبکه توری شکل برخورد کرده بودند، کشته شدند. بنابراین داده های ما نشان می دهد که این روش برای نیمی از سال موفق بوده است. هزینه نصب و راه اندازی این ابزار بالاست اما در مقابل پس از راه اندازی شما فقط باید شبکه توری را عوض کنید که خیلی ارزان تمام می شود. ما هزینه سالانه استفاده از این وسیله را محاسبه کرده ایم که برای هر نفر تنها یک تا دو دلار در سال است.»

دانشمندان مواد و اشکال مختلف را آزمایش کرده اند تا بتوانند این ابزار را مقرون بصرفه کنند. لوله پلاستیکی زیر سقف و دور از دسترس کودکان نصب شده تا طیف وسیعی از حشره کش ها را با خیال راحت بتوان برای آن استفاده کرد. مطالعات نشان می دهد که ذرات شیمیایی که در اثر تماس پشه ها با شبکه توری به آنها می چسبد ، خطر مقاوم شدن پشه ها به حشره کش ها را به حداقل می رساند.»

جانیک سنیتسیلار، حشره شناس پزشکی می گوید: «در اینجا برای مثال پشه ای را می بیند که به شبکه توری ما برخورد کرده است. این لکه های زردی که می بینید نشان می دهد که حشره کش به بدن پشه چسبیده بنابراین بهترین روش برای اینکه پشه در معرض حشره کش قرار بگیرد، یک شبکه تخت است.»

این ابزار در کنار روش های دیگر می تواند به بهداشت خانواده های آفریقایی کمک کند.

بارت کنولز می افزاید: «آینده این تکنولوژی خیلی روشن است. ما تاکنون دو روش اصلی برای کنترل پشه مالاریا در آفریقا داشته ایم: یکی استفاده از اسپری حشره کش در داخل خانه ها که دوبار در سال انجام می شود و دوم استفاده از پشه بندها برای خوابیدن. روش جدید ما راه سومی برای کنترل پشه هاست. بنابراین ما پشه بندها، اسپری داخل خانه و حالا لوله های پلاستکی حاوی شبکه توری را داریم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان