Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بهبود کیفیت زندگی مبتلایان به بیماری مزمن کبدی

بهبود کیفیت زندگی مبتلایان به بیماری مزمن کبدی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دانشمندان پروژه ای در اروپا موسوم به «دی-کبد» در حال حاضر مشغول انجام آزمایشهایی هستند تا کیفیت زندگی کسانی که از بیماری مزمن کبدی رنج می برند، بهتر شود.

برای کم کردن تعداد مراجعات مستمر بیمار به بیمارستان، پژوهشگران به کمک نرم افزار و سخت افزارکامیپوتری چارچوبی فراهم کرده اند که امکان می دهد، کسانی که دچار بیماری مزمن کبدی هستتند بدانند چه هنگام کبدشان از کار خواهد افتاد. به این ترتیب، نیازی به مراقبتهای ویژه در بیمارستان نیست و فقط کافی است بیمار برای وارسی (چکاپ) عادی به بیمارستان مراجعه کند.

دکتر جیمز اور، محقق بالینی کبد در دانشگاه نیوکاسل می گوید: «مزیت اصلی برای بیمار این است که مراقبتهای بالینی بهتر می شود و به علت این خبرگیری پیوسته از وضعیت بیمار، دفعاتی که بیمار حالش به شدت بد می شود، کمتر و کیفیت زندگی اش بهتر خواهد شد، چون در نهایت، کمتر کارش به بیمارستان می کشد.

این چارچوب سخت افزاری-نرم افزاری در کجا ساخته و آزمایش می شود؟ ابزارها در آزمایشگاههایی در نوشاتل سوییس ساخته می شوند. دانشمندان یکی از پروژه های اتحادیه اروپا سیستمی را طراحی می کنند که به بیمار امکان می دهد از مقدار مواد شیمیایی ای که کبد آسیب دیده اش ترشح می کند، مطلع شود.

استفان دازن، مهندس الکترونیک از مرکز الکترونیک و میکروتکنیک در سوییس می گوید: «این ماشین تعداد مشخصی از پارامترهای خون مثلاً کسر انقعاد خون یا مقدار پتاسیم، سدیم، کرآتینین، آلبومین، بیلی روبین… را تجزیه و تحلیل می کند. بیش از اندازه بودن این مواد یا کمتر بودن آنها از مقدار متعارف می تواند نشانه بدکارکردن کبد باشد.»

این چارچوبِ سخت افزارها و نرم افزارهای خاص به بیمار این امکان را نیز می دهد که خودش پارامترهای فیزیولوژیکی مانند ضربان قلب، دمای پوست بدن، و فشار خون را اندازه بگیرد.

اندازه گیری فشار خون به شکل پیوسته بخصوص مشکل است و برای اطمینان از درست کار کردن دستگاهها باید آزمایشهای پیچیده ای بر داوطلبان انجام گیرد.

ترینر سیبرژ، فیزیکدان از بنیاد تحقیقات علمی و صنعتی در تروندهایم نروژ ( بزرگترین مرکز مستقل تحقیقات علمی در اسکاندویناوی) می گوید: «برای این که بتوان فشار خون را به شکل پیوسته اندازه گرفت نمی توان از بازوبندهای معمول برای اندازه گیری فشار خون استفاده کرد زیرا با این بازو بندها نمی توان راه رفت. بعد هم به چند سیگنال با توان تفکیک خوب نیاز است که از ترکیب آنها بتوان تغییرات فشار خون را اندازه گرفت.»

پژوهشگران امیدوارند پس از تکرار فرآیند ساخت و آزمایشهای بیشتر، بتوانند این ابزارهای مراقبت بیمار را بسرعت روانه بازار کنند.

کالوم مکنیل، متخصص بیو شیمی از دانشگاه نیوکاسل و مسئول هماهنگ کننده طرح اروپایی «دی-کبد» در اروپا می گوید:«این ابزارهای قابل پوشیدن برای کنترلِ مرتبِ میزان پارامترهای فیزیولوژیکی، بزودی در دسترس همه قرار خواهند گرفت.»

وی می افزید: «اندازه گیری پارامترهای زیست شیمیایی خون احتمالاً سه تا پنج سال دیگر میسر می شود. آزمایشهایی که برای تشخیص آسیبهای شناختی (ادراکی) در کمتر از یک سال دیگر آماده خواهد شد. بیمار خودش خواهد توانست دریابد به تواناییهای شناختی او چقدر آسیب رسیده است.»

طرح اروپایی «دی-کبد»
www.d-liver.eu

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان