Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بررسی و مطالعه تحولات آتشفشانها در ایسلند

بررسی و مطالعه تحولات آتشفشانها در ایسلند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فوران آتشفشان ایافیالایوکول ایسلند در سال 2010 میلادی باعث لغو بسیاری از پروازهای هوایی در اروپا و برای بسیاری از شرکتهای هوایی گران تمام شد.

در ایسلند 35 کوه آتشفشانی دیگر فعالند. محققان اروپایی تحولات کوههای آتشفشانی این منطقه را مطالعه می کنند.

یکی از آنها معتقد است که انسان باید زندگی در کنار یک آتشفشان فعال و تعامل با آنرا فرا بگیرد.

در این راه روشهای بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد. دانشمندان، با حمایت کمیسیونهای اروپایی دستگاهی را در جنگلهای ایسلند و در نزدیکی این رشته کوهها آتشفشانی برای بررسی تحولات این رشته کوهها نصب کرده اند.

متخصص ژئو فیزیک دانشگاه فلورانس می گوید: “اینجا ایستگاهی است که تمام داده های در ارتباط با آتشفشان را ثبت و ضبط کرده و از طریق سازو کار بی سیم به مراکز مختلف ما در ریکیاویک و فلورانس می فرستد. مثل حالا که داده های امروز را بررسی خواهیم کرد.”

پس از هر فورانی امواج ناشی از انفجارها در فضا جاری می شود و ایستگاههای تعبیه شده در اطراف آتشفشانها این امواج را دریافت می کنند.

متخصص ژئو فیزیک دانشگاه فلورانس می گوید: “ما از طریق این آنتنها امواج را دریافت می کنیم و شدت و حدت انفجارها را که می تواند به ده تا صد مورد در روز برسند اندازه می گیریم. اگر انفجارها قوی باشند امواج آنرا حتی می توان هزاران کیلیومتر آنطرفتر نیز دریافت کرد.”

این طرح تنها برای ثبت امواج نیست. بلکه برای جهت یابی، پیش بینی آب و هوا و تعیین فشار گازهای متصاعد از آتش فشان نیز برنامه ریزیهایی در دست است.

داده ها مرتبا توسط موسسه هواشناسی ایسلند مورد بررسی قرار می گیرد. کنترل آتشفشانها بی وقفه انجام می گیرد تا از وقوع هر گونه فاجعه جلوگیری شود.
زلزله نگار دانشگاه ایسلند می گوید: “برای بررسی تحولات ماگما، ما از لرزه نگارها بهره می بریم. جهت یابهای متصل به ماهواره هم اطلاعات لازم درباره میزان و جهتهای احتمالی گسترش آتشفشان را می دهند. ما داده ها را در مرکز هواشناسی ایسلند بررسی می کنیم. داده هایی که میوه اصلی “پروژه فیوچرولک” هستند. پروژه ای که به دستگاههای ناظر اطلاعات لازم را می رسند، اطلاعاتی که از طریق ماهواره منتقل می شوند. “

سه سال پس از فوران آتشفشان ایافیالایوکول، آتشفشان کاتلا فعال شده است. دانشمندان بر این باورند که فوران های ناشی از کاتلا گسترده تر از فورانهای آتشفشانی ایسلند در سالهای اخیر است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان