Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تلاش برای ساخت واکسن جدید بیماری سل

تلاش برای ساخت واکسن جدید بیماری سل
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در بیمارستانی در شمال اسپانیا به سراغ یک بیماری قدیمی و شاید فراموش شده می رویم که هنوز قربانی می گیرد، مرضِ سل.

آلفردو کابالیرو، یکی از مبتلایات به این بیماری می گوید: « وقتی معلوم شد مسلولم، دو انتخاب داشتم. اول این که برای مدتی طولانی در بیمارستان بستری شوم و هیچ کس بدون ماسک نتواند به ملاقاتم بیاید. دوم این که در خانه قرنطینه شوم و هر روز برای درمان به اینجا بیایم. در بیمارستان هر روز یک تزریق دارم و باید 22 کپسول هم در حضور پرستار بخورم. راه دوم را انتخاب کردم. اگر بخواه از خانه بیرون بروم و مثلا نانی بخرم، همیشه باید ماسک بزنم.

بعد از دو سال سخت، آلفردو از چنگ بیماری ای رهایی می یابد که سالانه جان یک و نیم میلیون نفر را در سراسر جهان می گیرد. در اروپا سالانه صد هزار مورد از ابتلاء به مرض سل شناسایی می شود.

رافائل وازکز، متخصص بیماری های دستگاه تنفسی می گوید: بیماری آرام آرام سوراخ هایی را در ریه ایجاد می کند. درست مثل سوراخ های روی پنیر. وقتی که باکتری های سل ریه را تحت کنترل درآوردند، آن وقت وارد خون می شوند و به بقیه ارگان های بدن سرایت می کنند.»

در یک آزمایشگاه زیست- دارویی که خیلی هم از بیمارستان دور نیست، دانشمندان فعال در یک طرح تحقیقاتی اتحادیه اروپا تلاش می کنند تا پاسخی برای چالش پیچیده و غم انگیز بیماری سل پیدا کنند.

کارلوس مارتین از دانشگاه زاراگوای اسپانیا می گوید :« وقتی در دهه هشتاد میلادی دانشجوی پزشکی بودم، سازمان جهانی بهداشت از ریشه کنی این بیماری در سال 2000 سخن می گفت. حالا کارشناسان احتمال از بین رفتن آن را در سال 2050 میلادی بررسی می کنند. اما ریشه کنی این مریضی تنها هنگامی ممکن خواهد بود که ما با به کارگیری ابزارهای سریع تر تجزیه و تحلیل و داروهای قوی تر به جنگ مرضی برویم که گونه های بسیار دارد و در برابر واکسن ها مقاوم است.»

نخستین نتیجه این پروژه یک واکسن جدید است.

بر خلاف تنها واکسن موجود سل که صد سال قدمت دارد، واکسن جدید، ماهیتی زیستی دارد و بر پایه یک گونه بسیار ضعیف شده از با کتری عامل بیماری ساخته شده است. بر همین اساس دانشمندان امیدوارند که واکسن جدید ایمن تر و موثرتر باشد. با این همه باید مشکل بزرگ تولید آن را هم در نظر داشت.

ماریا اگنیا، متخصص داروهای زیستی و مدیر موسسه نوآوری و توسعه بیوفابری می گوید: «کشت میکرباکتریای زنده در یک چرخه صنعتی کار پیچیده ای است. در باره ساختار زنده بسیار کوچکی صحبت می کنیم که بسیار آرام رشد می کند. باید یک تا دو ماه منظر باشیم تا این میکروباکتری قابل بررسی باشد. به اضافه ما در باره یک واکشن زنده صحبت می کنیم. برای این که واقعا کارآمد باشد، باید در باره زنده بودن و پایداری حیات در این واکسن در طول فرایند ساخت آن مطمئن شویم.

در مرحله نخست، پزشکان و محققان می خواهند تا اولا ایمنی داوطلب واکسن ها را بالا ببرند و در عین حال، یک تصویر اجمالی از چگونگی کارکرد واکسن به دست آورند و با شبیه سازی فرایند، کیفیت ناثیر مولکول ها برای محافظت از بدن در برابر بیماری را شاهد باشند. فرانسوا اسپرتین، پژوهشگر طرح در سوئیس معتقد است:« اگر بتوانیم در مرحله اول فرآیند آزمایشگاهی، بتوانیم نشان دهیم که مولوکول های مدافع در بدن داوطلبان حضور دارند، بسیار خوب خواهد بود. این امر بدان معنی است که در بدن بیماران واقعی، کسانی که این مولکول ها را دارند، از افرادی که فاقد آنها هستند بهتر مقاومت می کنند. این شیوه ای است که می کوشیم اثبات کنیم.”

در صورتی که تمام مراحل آزمایشی در هر سه مرکز بهداشتی با موفقیت پشت سر گذاشته شود و صحت آن از نظر علمی تایید شود، بنا به تخمین دانشمندان، تولید صنعتی واکسن جدید سل، از ده سال دیگر آغاز خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان