Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

روبات های مرزبان

روبات های مرزبان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پژوهشگران در تلاش برای ساخت روبات هایی به منظور کنترل صلح آمیز مرزهای زمینی و سواحل اروپایی اند، سیستمی که بصورت صلح آمیز برای برخورد با خطرها به کار خواهد آمد.

در سواحل کرواسی محموله ای از بمب های ساختگی شبیه به نمونه های واقعی، برای انجام پژوهش های غیرمعمول به درون قایق گذاشته می شود و حمل و نقل آنها خطر واقعی ندارد.

“ولادیوچ والکویچ” دانشمند فیزیک توضیح می دهد که تی ان تی از چهار عنصر هیدروژن، کربن، اکسیژن و نیتروژن تشکیل شده است. بنابراین با رعایت درصد ترکیب این چهار عنصر، به آسانی می توان یک بمب مشابه ساخت.

امروزه بمب های مشابه ای از این دست در آزمایش های زیر دریایی استفاده می شود.

“ولادیوچ والکویچ” در مورد تنها زیردریایی پایه داری که برای تشخیص بمب های زیر آب به کار می رود توضیح می دهد که نمونه مورد آزمایش توسط دانشمندان مرکز تحقیقاتی اتحادیه اروپا ساخته شده و هدف آن بالا بردن امنیت ساختمان های حساس دریایی و راههای دریایی اروپاست.

وی می گوید:“اگر گزارشی از یک شیئی نامعلوم در کف دریا یا چسبیده به یک پل یا هر سازه دریایی داده شود، دستگاه کنترل کننده به آن نزدیک می شود، شیئی را اندازه گیری می کند، نتیجه را به کشتی مادر گزارش می دهد و سپس از آن دور می شود. با در دست داشتن نتیجه های دریافتی می توان ترکیب شیمیایی مواد داخل شیئی مشکوک را تشخیص داد.“

بمب های ساخته شده برای آزمایشی با احتیاط بر روی ماسه های کف دریا حدود ده متر زیر آب جای داده می شود. سپس روبات روی آن قرار می گیرد و شروع به فرستادن ذرات نوترون می کند و با کمک این وسیله می توان دید که چه چیزی در داخل آن است.

“گیوم سانی” می گوید:“خاصیت نوترون این است که پس از برخورد با مواد داخل بمب، اشعه های گاما ساطع می کند . بنابراین ما با ساختن دستگاه الکترونیکی بخش اعظمی از اطلاعات فرستاده شده توسط جریان نوترون را جمع آوری می کنیم.”

یک نرم افزار مخصوص، اشعه های گاما را به بصورت گرافیک نمایش می دهد و از این طریق می توان نوع و درصد عناصر داخل بمب را تشخیص داد.

“سیریل الئون” فیزیکدان درمورد نمودار بدست آمده توسط اشعه های گاما توضیح می دهد:“می بینیم که اینجا یک نقطه اوج در منحنی ظاهر شده، این مربوط به کربن است. کمی بالاتر منحنی اکسیژن را داریم. نرم افزار با مشخص کردن رابطه این دو نقطه، میزان و نسبت کربن و اکسیژن را روی صفحه کامپیوتر نشان می دهد.
وقتی نسبت این دو، قابل توجه باشد، این بدان معناست که سیستم، یک بار انفجاری در داخل شیئی مورد آزمایش را کشف کرده است.

پس از اولین آزمایش موفق، بمب ساختگی برداشته می شود و زیردریایی برای ترمیم برمی گردد تا برای آزمایش های بعدی آماده شود.

در این حال در لهستان آزمایش دیگری در حال انجام است. پژوهشگران سعی می کنند مرزهای زمینی اروپا را بدون استفاده از اسلحه و بوسیله خودرو های هوشمند، زیر نظر بگیرند.
.
“جاکوب گلوکا” مهندس الکترونیک در بیان عملکرد زیردریایی ساخته شده می گوید: “خودروی مخصوص به محل مورد نظر هدایت می شود، سیستم نظارت بوسیله رادارها و دوربین ها براه می افتد و به این ترتیب روبات مورد استفاده می تواند رفت و آمد غیرمجاز افراد در مرزها را تشخیص دهد.”

اما خودروهای هوشمند و برنامه ریزی شده که در مرزهای زمینی به کار می روند، با تشخیص تحرک های غیرقانونی اخطار می دهند و در همان حال با نشان دادن محل جابجایی ها، مرزبانان را برای مقابله آماده می کنند.

“جاکوب گلوکا” در بیان مشکلات موجود می گوید:“این سیستم قادر به تأمین اطلاعات ویدئویی معمولی و یا ماوراء قرمز و یا داده های مربوط به رادار است.
بیشترین مشکلی که با آن روبرو بودیم، جای دادن مواد پیچیده مانند رباط هدایت کننده سیستم در داخل خودرو بود. یعنی سیستمی که اشخاص و وسایل حمل و نقل را تشخیص می دهد و مرکز ارتباطی و کنترل تمام سیستم است.“

پیش از شروع عملیات، خودرو بر اساس ویژگی های هوا و محیط در منطقه مرزی برنامه ریزی می شود.

“الکس فلد من” توضیحات بیشتری می دهد:“این دستگاه سیستمی دارد که موانع سر راه را تشخیص می دهد و آن را دور می زند. همچنین می تواند مسیر عبورش را خودش برنامه ریزی کند تا مثلاً وارد منطقه ممنوعه نشود یا می تواند جاده هایی را که نباید وارد آنها شود، بشناسد. همه چیز بر اساس داده های پایه ای سیستم در داخل خودرو تنظیم می شود.“

اطلاعات پایه ای براساس داده های توپوگرافیک و شبیه سازی تهیه شده است.
فقط برای این آزمایش ها 35 رایانه توسط متخصصان به مشابه سازی علایم و عوامل محیطی مشغولند.”

“الجا پارمس” از مرکز تحقیقاتی فنلاند می گوید:“ اطلاعات موجود شامل داده های توپوگرافیک و هوایی است. در حال حاضر این اطلاعات مربوط به ساختمان های اطراف، ارتفاعشان، منابع آب، زمین های کشاورزی، حصارها، درختان، جاده ها و ساختمان هاست.

اطلاعات بدست آمده از طریق شبیه سازی توپوگرافیک، دوربین ها و رادارها و غیره به یک مرکز کنترل واحد تحت نظر مهندسان لهستانی و ترک منتقل می شود.

“عبدالله اینله” مهندس الکترونیک می گوید:“ در ابتدا ما نرم افزارهای بسیار متفاوتی داشتیم اما برای اینکه کارمان واقعاً مؤثر باشد لازم بود همه چیز از شبکه واحدی اداره شود. پس سعی کردیم این کار را به طرز مطمئنی انجام دهیم و حالا در این مرکز کنترل نه تنها دستگاه های مختلف را هدایت می کنیم بلکه در همان حال اطلاعات مختلفی را هم که از منابع تکمیلی دیگر مثل دستگاه های هوایی می رسد، وارد می کنیم.“

پژوهشگران امیدوارند با استفاده از تکنولوژی ماشین های خودکار امکان کنترل بی خطر و مطمئن مرزها فراهم شود و نتیجه بهتری بدست آید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان