Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نتیجه نظرسنجی یورونیوز: تقویت بنیه دفاعی برای نیمی از رای‌دهندگان اروپایی یک اولویت است

سربازان لیتوانی در مرز با بلاروس
سربازان لیتوانی در مرز با بلاروس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نزدیک به نیمی از شهروندان اروپایی بر این باور هستند که اتحادیه اروپا همزمان با جنگ اوکراین و تزلزل احتمالی آمریکا برای حمایت از متحدانش در ناتو باید رویکرد سرسختانه‌تری در زمینه امور نظامی اتخاذ کند.

آگهی

نتیجه نظرسنجی اختصاصی یورونیوز همچنین نشان می‌دهد که بیش از یک سوم از رای‌دهندگانی که با اتحادیه اروپا به شکل کنونی آن زاویه دارند از سیاست دفاعی مشترک در اروپا به عنوان یک اولویت حمایت می‌کنند.

این نظرسنجی از سوی موسسه افکارسنجی «ایپسوس» با نظرخواهی از ۲۶ هزار رای‌دهنده در اتحادیه اروپا انجام شده است. 

اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا که به دنبال تمدید دوره ریاستش پس از انتخابات پارلمان اروپا است موضوع سیاست دفاعی را در کانون تبلیغات انتخاباتی خود قرار داده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نظرسنجی اختصاصی یورونیوز هرچند تنها در شماری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا انجام شده است اما این کشورها ۹۶ درصد از جمعیت این اتحادیه را پوشش می‌دهند.

انتخابات پارلمان اروپا قرار است اوایل ماه ژوئن یعنی حدود دو ماه دیگر برگزار شود. نتیجه نظرسنجی یورونیوز نشان می‌دهد که دغدغه‌های اصلی رای‌دهندگان اروپایی تورم اقتصادی، نابرابری اجتماعی و موضوع مهاجرت است. 

با این حال طبق این نظرسنجی تقویت بنیه دفاعی نزد رای‌دهندگان اروپایی بیش از حمایت از اوکراین یا حفاظت از حقوق اقلیت‌ها محبوبیت دارد. 

شماری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا در پی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین به بازسازی نیروهای نظامی خود روی آورده‌اند. احتمال بازگشت دونالد ترامپ به کاخ سفید و کاهش میزان پایبندی آمریکا به ناتو نیز نگرانی اروپایی‌ها در زمینه امور دفاعی را افزایش داده است.

نظرسنجی یورونیوز نشان می‌دهد که تقویت بنیه دفاعی اروپا به طور خاص در کشورهایی مانند فنلاند و لهستان که خطر روسیه را بیشتر احساس می‌کنند محبوبیت بیشتری دارد. 

در مقابل در مجارستان که دولتش تاکنون بارها بر سر راه کمک نظامی به اوکراین سنگ‌اندازی کرده است تقویت بنیه دفاعی اروپا محبوبیت کمتری دارد. در اتریش نیز با توجه به قانون اساسی این کشور که بی طرفی نظامی را تضمین می‌کند وضعیت مشابهی مشاهده می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات پارلمان اروپا: کدام کشورها خواستار سختگیری بیشتر در پذیرش مهاجرانند؟

انتخابات پارلمان اروپا؛ مقابله با تغییرات آب و هوایی دغدغه اصلی رأی‌دهندگان کدام کشورهاست؟

نتایج نظرسنجی اختصاصی یورونیوز: حامیان اتحادیه اروپا اکثر کرسی‌های پارلمان را تصاحب می‌کنند