Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نه محاصره اسرائيل و نه سلطه حماس؛ پنج اصل پیشنهادی رئیس کمیسیون اروپا برای غزه پس از جنگ

اورزولا فن درلاین
اورزولا فن درلاین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اورزولا فن درلاین برای آینده نوار غزه پس از پایان جنگ حماس و اسرائیل پنج اصل را بر پایه راه حل تشکیل دو کشور پیشنهاد کرد.

آگهی

این اصول که بر مبنای راه حل دوکشوری است، شامل پایان سلطه حماس بر این منطقه پر جمعیت و رفع محاصره شدید این منطقه است که از سال ۲۰۰۷ از سوی اسرائیل و مصر تحمیل شده است.

ایالات متحده و اتحادیه اروپا حماس را به عنوان گروه تروریستی می‌شناسند و هیچ ارتباط رسمی با این گروه شبه نظامی ندارند.

اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا روز دوشنبه ۶ نوامبر در جریان همایش سفرای اتحادیه اروپا در بروکسل، پایتخت بلژیک گفت: «حماس همزمان با فروپاشی اقتصاد در نوار غزه به ساخت زرادخانه خود ادامه می‌‌دهد. در نتیجه این گروه دقیقا مخالف خواست ما است. ۷۰ درصد از جوانان غزه بی‌کارند. و این تنها می‌تواند منجربه افراط‌گرایی شود. کشور فلسطینی در آینده از هر لحاظ، ازجمله از نقطه نظر اقتصادی باید با دوام باشد.»

پنج اصل پیشنهادی خانم فن درلاین عبارتند از:

۱. هیچ پناهگاه امنی برای تروریست‌ها وجود ندارد.

۲. هیچ دولتی به رهبری حماس وجود ندارد.

۳. حضور امنیتی طولانی مدت اسرائيل وجود ندارد.

۴. کوچ اجباری فلسطینیان وجود ندارد.

۵. هیچ محاصره پایداری وجود ندارد.

او افزود: «اگرچه به دلیل تداوم جنگ این اصول ممکن است جاه‌طلبانه به نظر برسد، اما ما نباید از هیچ تلاشی برای زنده ‌نگه ‌داشتن امید فروگذار کنیم تا بتوانیم به راه حلی پایدار مبتنی بر دوکشور دست یابیم که این دو ملت در کنار هم در صلح و امنیت زندگی کنند.»

اظهارات خانم فن درلاین درحالی بیان می‌شود که درگیری‌ها در منطقه تشدید شده است.

اتحادیه اروپا با اتخاذ موضع مشترکی از حق اسرائیل برای دفاع از خود «مطابق با قوانین بین‌المللی» حمایت کرد و خواستار بازگشایی «مسیر‌های بشردوستانه» و همچنین «توقف‌های بشردوستانه» برای ارسال کمک‌های ضروری از جمله آب، غذا و سوخت برای ساکنان غزه شد.

اگرچه واشنگتن نیز همین درخواست را تکرار کرده است، اما این موضوع در عمل هیچ تغییری به وجود نیاورده و با بالارفتن تعداد تلفات، پوچ می‌نماید.

رئیس کمیسیون اروپا افزود: «وضعیت انسانی وخیم و تلفات و زجر غیرنظامیان فلسطینی تاسف‌بار است. از دیدن تصاویر کودکان کوچکی که از زیر آوار بیرون کشیده می‌شوند، خون به جگر می‌شویم. اگرچه اسرائیل حق دارد با حماس بجنگد، اما این همچنین بسیار ضروری است که از تلفات و هدف قرار دادن غیرنظامیان اجتناب شود. زیرا جان هر انسانی چه اسرائيلی و چه فلسطینی اهمیت دارد.»

اورزولا فن درلاین از اختصاص ۲۵ میلیون یورو کمک بشردوستانه به غزه خبر داد. این کمک مبلغ کل کمک‌های بشردوستانه اتحادیه اروپا به غزه در سال جاری را به ۱۰۰ میلیون یورو می‌رساند.

او همچنین گفت که تیمش در حال کار بر روی مسی دریایی از قبرس است تا بتواند به عنوان جایگزینی برای گذرگاه رفح در جهت ارسال کمک‌های بشر دوستانه و ضروری به نوار غزه عمل کند.

این سخنان حاکی از لحن جدید خانم فن درلاین است. او در روزهای نخست درگیری به دلیل لحن به شدت جانبدارانه و حمایتش از اسرائيل مورد انتقاد قرار گرفته بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا رهبران ایرلند مایلند با اسرائیل سختگیرانه‌تر از دیگر اروپایی‌ها برخورد کنند؟

عالی‌ترین دادگاه اتحادیه اروپا مجارستان را تا زمان رعایت قوانین پناهدگی اتحادیه روزانه یک میلیون یورو جریمه کرد

وضع تعرفه واردات خودروهای الکتریکی چینی از جیلی تا تسلا و بی‌ام‌و؛ کمیسیون اروپا نرخ‌ها را اعلام کرد