Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

چرا رهبران ایرلند مایلند با اسرائیل سختگیرانه‌تر از دیگر اروپایی‌ها برخورد کنند؟

عبور ایرلندی‌ها از کنار یک نقاشی دیواری در دوبلین
عبور ایرلندی‌ها از کنار یک نقاشی دیواری در دوبلین Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روابط ایرلند و اسرائیل پس از جنگ جدید در غزه در مقایسه با استانداردهای اروپایی به میزان قابل توجهی تیره‌تر شده است.

آگهی

ایرلند مانند دیگر کشورهای اروپایی با نگرانی شاهد کشته شدن هزاران نفر در غزه است، زیرا احتمال می‌دهد که برخی از شهروندانش هم در میان آن‌ها باشند.

مورد خیلی تکان‌دهنده، انتشار خبر کشته شدن «امیلی هند»، دختر ۸ ساله‌ در جریان حمله ۷ اکتبر حماس به اسرائیل بود که اینک احتمال داده می‌شود زنده و گروگان گرفته شده است.

بنابراین نخستین وظیفه دولت ایرلند در مورد امیلی، فراهم کردن شرایط آزادی او از طریق مذاکرات است.

البته پرونده امیلی در داخل ایرلند، بخشی از یک واقعیت سیاسی پیچیده است. در حالی که بسیاری از دولت‌های اروپایی در محکوم کردن بمباران غزه توسط اسرائیل تردید دارند - اگر اصلاً از آن انتقاد کرده‌ باشند - بسیاری از رهبران ایرلند با لحن شدیدتری نسبت به این موضوع سخن گفته‌اند.

لئو وارادکار، نخست وزیر ایرلند اگرچه بارها اقدام حماس در کشتن هزار و ۴۰۰ نفر را در جریان حمله ۷ اکتبر به اسرائیل، محکوم کرده است اما گفته که واکنش اسرائیل در غزه شبیه به «انتقام» است.

نخست وزیر ایرلند در کنفرانس بین‌المللی کمک به غزه که روز پنج‌شنبه گذشته به ابتکار امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در پاریس برگزار شد، گفت که عدم رعایت قوانین بشردوستانه نمی‌تواند «بی‌اهمیت» باشد.

پیشتر هم مایکل دی هیگینز، رئیس جمهوری ایرلند، دولت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل را به «تضعیف» هنجارهای بین‌المللی حقوق بشر متهم کرده بود.

سخنان او توسط دانا ارلیش، سفیر اسرائیل در دوبلین مورد انتقاد قرار گرفت. سفیر اسرائیل در دوبلین با متهم کردن رئیس جمهور ایرلند به ارائه اطلاعات «نادرست»، گفت که برداشت کلی تل‌آویو از ایرلند، وجود نوعی سوگیری ناخودآگاه ضد اسرائیلی است.

رئیس جمهوری ایرلند همچنین از اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا به دلیل حمایت اولیه‌اش از اسرائیل در جنگ غزه انتقاد کرده است.

همچنین او خواستار آتش‌بس بشردوستانه و راستی‌آزمایی مستقل بین‌المللی از تعداد کشته‌شدگان غزه است که در حال حاضر فقط توسط وزارت بهداشت حماس اعلام می‌شود.

اینک این سؤال مطرح می‌شود که چرا با وجود همراهی بسیاری از دولت‌های اروپای غربی با یکدیگر در خصوص اقدام‌های اسرائیل، رهبران ایرلند در واکنش‌ به موضوع به طور چشمگیری متفاوت عمل می‌کنند.

عوامل موثر بر رابطه دوبلین و تل‌آویو

روابط ایرلند و اسرائیل در دو دهه گذشته گرم نبوده است. در سال ۲۰۱۰ فاش شد که ماموران موساد از گذرنامه‌های جعلی برای سفر مخفیانه به دبی استفاده کرده‌اند تا یکی از رهبران حماس را در آنجا ترور کنند.

در میان مدارک جعلی ماموران موساد، گذرنامه‌های ایرلندی هم بود که دزدیده شده بودند. این موضوع باعث سردی روابط ایرلند و اسرائیل شد، یک سردی که تا امروز هم روابط دو کشور را تحت تأثیر خود قرار داده است.

در آن زمان، ایرلند هشدار داد که اقدامات موساد می‌تواند مسافران ایرلندی را در معرض خطر قرار دهد.

بسیاری از ملی‌گرایان ایرلندی دهه‌ها است که با آرمان فلسطینیان هم‌ذات‌پنداری کرده‌اند، زیرا این موضوع را با مقاومت خود در برابر خشونت نظامی بریتانیا شبیه می‌دانند.

ماری لو مک‌دونالد، رئیس حزب جمهوری‌خواه «شین فین» در سال ۲۰۲۱ و در جریان گسترش خشونت اسرائیل علیه فلسطینیان گفت که اسرائیل باید به عنوان یک «رژیم نژادپرست» محکوم شود.

صفحه ایکس (توییتر سابق) یورونیوز فارسی را دنبال کنید

اما تام کلونان، سناتور مستقل ایرلند که سابقه خدمت در نیروهای نظامی دارد، به شبکه یورونیوز گفت که اگرچه تجربه ایرلند از استعمار، آن را به یک مورد خاص در اروپای غربی تبدیل می‌کند اما «بیشتر» سیاستمداران یا شهروندان ایرلند دیدگاه منفی نسبت موجودیت اسرائیل ندارند.

آگهی

او در ادامه با اشاره به روابط تجاری ایرلند و اسرائیل، گفت: «آنچه ما از آن انتقاد داریم، اقدامات دولت نتانیاهو است.»

صدای متمایز

خانم مک‌دونالد در کنار محکوم کردن حمله حماس، از اسرائیل هم به دلیل «نادیده گرفتن» درخواست‌های آتش‌بس انتقاد کرده است.

او همچنین خواستار اخراج سفیر اسرائیل در ایرلند به دلیل سیاست‌های تل‌آویو پس از حمله ۷ اکتبر شده است.

اما نخست وزیر ایرلند در مخالفت با خواسته اخراج سفیر اسرائیل در دوبلین، به عدم اخراج سفیر روسیه در کشورش اشاره کرد. او در ادامه هشدار داد که اخراج سفیر اسرائیل در ایرلند باعث ناتوانی دوبلین برای بازگرداندن ۴۰ شهروند ایرلند از غزه می‌شود.

در تمام این مدت که از آغاز جنگ جدید غزه می‌گذرد، صدای ایرلند در اروپا، صدایی متمایز بوده است.

آگهی

تام کلونان با اشاره به استانداردهای دوگانه در مورد حفاظت از غیرنظامیان، گفت که وقتی روسیه شبکه برق اوکراین را هدف قرار داد، خانم فن در لاین از هدف قرار دادن اهداف غیرنظامی با عنوان «جنایت جنگی» نام برد، بنابراین انتظار می‌رود که در مورد اقدامات اسرائیل هم از این زاویه نگاه کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت بریتانیا متاثر از جنگ غزه و حامیان فلسطین؛ سوناک برای برکناری وزیر کشورش تحت فشار قرار گرفت

هشدار سازمان‌های بهداشتی: غزه با خطر شیوع قریب‌الوقوع وبا و حصبه روبرو است

نه محاصره اسرائيل و نه سلطه حماس؛ پنج اصل پیشنهادی رئیس کمیسیون اروپا برای غزه پس از جنگ