Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

رییس کمیسیون اتحادیه اروپا: جهان از مبارزه و پایداری زنان ایرانی شگفت‌زده شده است

رئیس کمیسیون اروپا، اورسولا فون در لاین، چهارشنبه، ۱۵ مارس ۲۰۲۳.
رئیس کمیسیون اروپا، اورسولا فون در لاین، چهارشنبه، ۱۵ مارس ۲۰۲۳. Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اورزولا فن در لاین، رییس کمیسیون اتحادیه اروپا در نشست پارلمان اروپا درباره روز جهانی زن که با حضور شیرین عبادی، برنده ایرانی جایزه نوبل صلح برگزار شد، گفت: «جهان از مبارزه و پایداری زنان ایرانی شگفت‌زده شده است.»

آگهی

اورزولا فن در لاین، رییس کمیسیون اتحادیه اروپا، در نشست پارلمان اروپا به مناسبت روز جهانی زن که با حضور شیرین عبادی، برنده ایرانی جایزه نوبل صلح برگزار شد، گفت: «جهان از مبارزه و پایداری زنان ایرانی شگفت‌زده شده است.»

خانم فن در لاین همچنین با اشاره به وقایع اخیر در ایران گفت: « مبارزه و شجاعت زنان ایرانی باعث حرکت رو به جلوی زنان و الهام‌بخش شدن آنها در سراسر جهان شده است.»

او در ادامه صحبت‌هایش مقاومت زنان ایرانی در برابر محدودیت‌های ایجاد شده از سوی حکومت را با وجود تبعاتی مانند زندان، کتک خوردن و گاهی از دست دادن جانشان، نمادی از آزادی در برابر ترس و خشونت دانست و گفت: «زن، زندگی، آزادی این چیزی است که شما برای آن به پاخاسته‌اید.»

این سیاست‌مدار آلمانی افزود: « ممکن است چالش‌هایی که ما با آن روبرو هستیم متفاوت باشد، اما حقوقی که برای کسب آن تلاش می‌کنیم یکسان است.  پیشرفت در زمینه حقوق زنان نیازمند توجه و تعهد در همه جای جهان است.»

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا همچنین تاکید کرد حتی در کشورهایی هم که پلیس ارشاد وجود ندارد، برابری جنسیتی «به همین سادگی اتفاق نمی‌افتد» و این امر را مستلزم توجه و تعهد روزانه دانست تا اطمینان حاصل شود که زنان و دختران عاری از خشونت هستند.

او همچنین گفت:‌ « زنان و مردان می‌توانند مثل هم خانواده و شغل داشته باشند. این که زنان به اندازه همکاران مرد خود درآمد کسب می‌کنند به دلیل آن است که لیاقتش را دارند. این که زنان به سطوح بسیار بالا می‌رسند به دلیل این است که واجد شرایط هستند.  توجه به دنیایی برابر وظیفه هر روز همه ما در همه روزها به حساب می‌آید، نه فقط در روز جهانی زن.»

خانم فن در لاین در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به شیرین عبادی برنده ایرانی جایزه صلح نوبل گفت: «امثال شما به ما انگیزه می‌دهد تا برای جهانی تلاش کنیم که در آن دختران و پسران جوان بتوانند برابر زندگی کنند. شما دهه‌ها برای حقوق زنان در ایران مبارزه کرده‌اید. سعی کردند شما را ساکت کنند. شما را به زندان انداختند. شما را مجبور به تبعید کردند. اما شما روز به روز با شجاعت به جنگیدن ادامه دادید.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

خانم عبادی در سال ۲۰۰۳ به دلیل تلاش‌هایش برای ترویج مردم سالاری و رعایت حقوق بشر در ایران به ویژه در مورد حقوق زنان و کودکان برنده جایزه صلح نوبل شد. او که در نشست پارلمان اروپا حاضر بود، دقایقی در مورد جنبش زن، زندگی، آزادی در ایران و نقش پررنگ زنان در آن و نیز تلاش مستمر آنها برای احقاق حقوق اساسی خود و نیز کسب آزادی‌های مصرحه در اعلامیه جهانی حقوق بشر، سخنرانی کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراضات ایران؛ هشدار حسن خمینی: ظلم است که به شورش و انقلاب می‌انجامد

درخواست شیرین عبادی از اروپا: سفرای خود را از ایران خارج کنید

نشست بی‌حاصل برای تعیین منصب‌های اصلی اتحادیه اروپا؛ راست میانه و ایتالیایی‌ها چه خوابی دیده‌اند؟