شیرین عبادی: اصلاح نظام ایران بی‌فایده است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
شیرین عبادی
شیرین عبادی   -   کپی رایت  آرشیو

شیرین عبادی، برنده جایزه نوبل صلح می گوید ایرانیان دریافته اند که نظام سیاسی کنونی در کشورشان اصلاح پذیر نیست.

این مدافع حقوق بشر در مصاحبه با پایگاه اینترنتی «بلومبرگ» اعلام کرده است که مردم ایران به دنبال «تغییر نظام سیاسی» (رژیم چینج) و قانون اساسی این کشور به یک قانون اساسی «سکولار» و «بر اساس اعلامیه جهانی حقوق بشر» هستند.

برنده جایزه نوبل صلح در سال ۲۰۰۳ همچنین تاکید کرده هرگز باور نداشته که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران «اصلاح طلب» است. وی ضمن اشاره به اعتراضات اخیر در ایران در مورد فقدان رهبری برای اعتراضات اظهار داشت: «در جریان مبارزه رهبران ظهور خواهند کرد. [...] وقتی انتخابات آزاد در ایران داشته باشیم رهبران هم ظهور خواهند کرد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

شیرین عبادی به همراه تعدادی دیگر از فعالان سیاسی و مدنی ایران حدود دو ماه پیش در بیانیه ای خواستار برگزاری همه پرسی در ایران برای تعیین نوع حکومت این کشور و تغییر مسالمت آمیز نظام سیاسی شده بود.

جعفر پناهی، محمد ملکی، نسرین ستوده، محمد نوری زاد و نرگس محمدی از جمله امضاء کنندگان این بیانیه بودند.

این مدافع حقوق بشر در بخش دیگری از مصاحبه خود با پایگاه اینترنتی «بلومبرگ» از عدم سرمایه گذاری کشورهای اروپایی در ایران استقبال کرد. او اظهار داشت: «آنها به سرمایه گذاری در کشوری که ثبات سیاسی ندارد بی میل هستند. [...] چگونه شما می توانید به دولتی اعتماد کنید که هر روز در چند گوشه کشورش مردم تظاهرات می کنند و ناراضی هستند؟ پیام من به دولت ایران این است که اگر خواهان سرمایه خارجی و ایجاد شغل هستید باید مردم را راضی نگه دارید.»

شیرین عبادی از زمان انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ شمسی در خارج از کشور به سر می برد. وی پیش از این گفته بود که دوستان و همکارانش از او خواسته اند برای ادای شهادت در مورد حوادث داخل کشور به ایران باز نگردد.

بیشتر بخوانید:

منابع بیشتر • Bloomberg