شیرین عبادی: ایرانیان سرزمینی برای خوب زیستن می خواهند

شیرین عبادی: ایرانیان سرزمینی برای خوب زیستن می خواهند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شیرین عبادی، برنده جایزه نوبل، روز یکشنبه بیست و چهارم سپتامبر در برنامه جشنواره روزنامه لوموند حضور یافت و با کرستوف آیاد، خبرنگار روزنامه لوموند به گفتگو پرداخت.

خانم عبادی که به فارسی سخن می گفت به حوادثی که منجر به اقامتش در غرب شد اشاره کرد. وی از زمان انتخابات دور دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد در بیرون از ایران بسر می برد. به گفته او پس از سرکوب اعتراض‌های مردمی، دوستان و همکارانش از او می خواهند برای شهادت دادن درباره رویدادهای سیاسی و اجتماعی به ایران بازنگردد.

خانم عبادی همچنین در بخش دیگری از این گفتگو به ماجرای دستگیری و اعتراف‌‌های اجباری همسرش اشاره کرد: «همسرم در دام یک روسپی افتاد و بدون آنکه آگاه باشد از او فیلمبرداری می شود. در زندان بازجوها از او می خواهند برای گرفتار نشدن به مجازات سنگسار اعترافات ساختگی علیه من در تلویزیون انجام دهد.» به گفته خانم عبادی «برای به دام انداختن افراد دست به دامن روسپی‌ها شدن ناسازگار با هر منطق اسلامی است. اسلام صورتکی است که دولت ایران پشتش پنهان شده است.»

نخستین بانوی قاضی زن در ایران همچنین با اشاره به اهمیت فشار سیاسی بیشتر بر ایران گفت :«باید بر رژیم ایران از راه تحریم‌های سیاسی فشار آورد و نه اقتصادی. باید میکروفون را از دست رژیم گرفت.» اشاره خانم عبادی به قرارداد‌های غرب و بویژه فرانسه مبنی بر اجازه دسترسی ایران به ماهواره‌ها برای نشر تبلیغات ایدئولوژیک در بسیاری از شبکه‌های تلویزیونی است.

وی همچنین با اشاره به سخنرانی دونالد ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: «مردمسالاری در ایران یک چیز پوشالی است. به گفته ترامپ، دولت ایران از مردمش می ترسد. بله این درست است.»
به گفته خانم عبادی، بیش از اسلام، مردم ایران قربانی نظامی قیم مآب هستند. وی همچنین با اشاره به اینکه ایرانیان یکی از لائیک ترین مردمان خاورمیانه هستند گفت: «دولت تلاش دارد بگوید ایران اسلامی است. ایران تمدنی با قدمت دوهزار ساله است. ایران پیش از ورود اسلام امپراتوری بزرگی بوده است. مردم ایران به‌دنبال امپراتوری نیستند. آنها تنها سرزمینی برای خوب زیستن می خواهند.»

خانم عبادی همچنین در حاشیه جشنواره لوموند در برنامه‌ای با حضور تنی چند از دیگر برندگان جایزه صلح نوبل شرکت کرد.

Found this from a panel I moderated w 3 #NobelPeacePrize winners: RigobertMenchu</a>, <a href="https://twitter.com/hashtag/ShirinEbadi?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#ShirinEbadi</a>, and <a href="https://twitter.com/JodyWilliams97?ref_src=twsrc%5Etfw">JodyWilliams97. #vaw#NobelPrize 1/ pic.twitter.com/m8YQvGgRSA

— Lauren Wolfe (@Wolfe321) 26 septembre 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شیرین عبادی: اصلاح نظام ایران بی‌فایده است

فرزند نرگس محمدی چگونه از جایزه نوبل مادرش مطلع شد؟

نمایش رقص میله در کلیسا؛ کشیش فرانسوی تهدید به مرگ شد