Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

هشدار آمریکا و اتحادیه اروپا به چین در خصوص حمایت تسلیحاتی از روسیه؛ پکن ادعای بلینکن را رد کرد

 وزرای خارجه آمریکا و چین
وزرای خارجه آمریکا و چین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جوزپ بورل روز دوشنبه در بروکسل هشدار داد که تحویل تسلیحات به روسیه از سوی چین برای حمایت از حمله این کشور در اوکراین «خط قرمز» اتحادیه اروپا خواهد بود.

آگهی

اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه نسبت به تبعات هرگونه حمایت نظامی از روسیه در جنگ علیه اوکراین به چین هشدار دادند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در حالی به پکن در خصوص عواقب هرگونه اقدام در زمینه ارسال تسلیحات به روسیه هشدار داده‌اند که پکن این ادعا را رد و تاکید کرده است که اتهام مطرح از سوی ایالات متحده را نمی‌پذیرد.

آقای بورل روز دوشنبه در بروکسل هشدار داد که تحویل تسلیحات به روسیه از سوی چین برای حمایت از حمله این کشور در اوکراین «خط قرمز» اتحادیه اروپا خواهد بود.

رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا هنگام ورود به محل نشست وزرای کشورهای عضو در بروکسل تاکید کرد که وانگ یی، وزیر خارجه چین به او گفته است که پکن قصد ارسال کمک نظامی به روسیه را ندارد اما سران اروپا در این خصوص «هوشیار» خواهند بود.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه پس از دیدار با وانگ یی، همتای چینی خود در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ هشدار داده بود که چین در حال بررسی ارسال تسلیحات به روسیه است.

آقای بلینکن پس از این ملاقات به خبرنگار شبکه سی‌بی‌اس گفت که با وزیر امور خارجه چین «در باره تهاجم نظامی روسیه و نگرانی‌هایی موجود در خصوص برنامه‌ریزی پکن برای حمایت نظامی از روسیه» گفتگو کرده است.

رئیس دیپلماسی آمریکا در پاسخ به این سوال خبرنگار سی‌بی‌اس که این «حمایت نظامی» به طور مشخص چه مفهومی دارد، تصریح کرده بود: «عمدتاً سلاح.»

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز با اشاره به سخنان آنتونی بلینکن در جریان این مصاحبه از «پیامدها و عواقب» هرگونه حمایت مادی و تجهیزاتی چین به روسیه و یا کمک به این کشور برای دور زدن تحریم‌های غرب یاد کرده است.

کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری آمریکا پیش‌تر، روز شنبه در حاشیه اجلاس مونیخ بی طرفی چین را در جنگ جاری در اوکراین زیر سوال برده بود.

وی با ابراز نگرانی کشورش از تعمیق روابط پکن ومسکو پس از آغاز جنگ در اوکراین گفته بود: «هر گونه اقدام چین برای حمایت مرگبار از روسیه تنها به تشویق تجاوز، ادامه کشتار و تضعیف نظم مبتنی بر قوانین» منجر خواهد شد.

پکن: آمریکا دست از سرزنش دیگران بردارد

پکن ادعای مطرح شده از جانب ایالات متحده مبنی بر برنامه ریزی چین برای حمایت تسلیحاتی از روسیه را رد کرد.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز دوشنبه در این خصوص تاکید کرد: «ما انگشت اتهام آمریکا را به سمت روابط چین و روسیه نمی‌پذیریم، چه رسد به آنکه حاضر به پذیرش اعمال فشار و اجبار از سوی این کشور باشیم.»

سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین سپس افزود: این ایالات متحده است و نه چین که دائماً به میدان جنگ سلاح می‌فرستد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

وی در جریان یک کنفرانس خبری تصریح کرد: «ما از ایالات متحده می‌خواهیم که اقدامات خود را به‌طور جدی مورد تأمل قرار دهد و برای آرام کردن اوضاع، ترویج صلح و گفتگو، دست از سرزنش دیگران و انتشار اطلاعات نادرست بردارد.»

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در پایان تاکید کرد: موضع چین در مورد پرونده اوکراین را می توان در یک جمله خلاصه کرد و آن تشویق به صلح و ترویج گفتگو است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلینکن و لاوروف در حاشیه نشست گروه ۲۰ همکلام شدند

عالی‌ترین دادگاه اتحادیه اروپا مجارستان را تا زمان رعایت قوانین پناهدگی اتحادیه روزانه یک میلیون یورو جریمه کرد

وضع تعرفه واردات خودروهای الکتریکی چینی از جیلی تا تسلا و بی‌ام‌و؛ کمیسیون اروپا نرخ‌ها را اعلام کرد