Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پایان ۵ ماه اختلاف‌نظر؛ پارلمان اروپا گاز و انرژی هسته‌ای را سبز کرد

نیروگاه هسته‌ای در بلژیک
نیروگاه هسته‌ای در بلژیک Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان‌های محیط زیستی و سیاستمداران طرفدار آنها کمیسیون اروپا به عنوان پیشنهاد دهنده این طرح را به تلاش برای «سبزشویی» و سوء استفاده از تلاش عمومی برای توسعه انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر متهم کرده‌ند.

آگهی

نمایندگان پارلمان اروپا روز چهارشنبه به پیشنهاد کمیسیون اروپا مبنی بر دسته‌بندی گاز و انرژی هسته‌ای در رده انرژی‌های سبز رای مثبت دادند.

در نشست پارلمان اروپا در مجموع ۳۲۸ نماینده موافق راه را برای تصویب پیشنهاد کمیسیون روپا هموار کردند، در حالی که ۲۷۸ نماینده مخالف و ۳۳ نفر نیز در این نشست غایب بودند. 

بدین ترتیب، سرمایه‌گذاری‌ در ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای که دی‌اکسید کربن تولید نمی‌کنند و نیروگاه‌های گازی برای تولید برق در چارچوب تلاش برای تحقق اهداف «توسعه پایدار» طبقه‌بندی می‌‌شود، مشروط بر این که از پیشرفته‌ترین فناوری‌ها استفاده شود و نیز شرایط را برای تعطیلی نیروگاه‌های آلاینده زغال‌سنگی فراهم کند. 

کمیسیون اروپا معتقد است که با تصویب این پیشنهاد از سوی پارلمان اروپا سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این نوع از پروژه‌های تولید برق افزایش پیدا می‌کند و راه را برای تحقق هدف تعیین شده برای سال ۲۰۵۰ که اروپای بدون تولید گازهای کربنی را تصویر می‌کند، همواره خواهد کرد.

پیشنهاد کمیسیون اروپا برای رسمیت شناختن انرژی گاز و هسته‌ای به عنوان ابزار مبارزه با تغییرات آب و هوایی، طی ۵ ماهی که از طرح اولیه آن می‌گذرد با انتقاد سازمان‌های محیط زیستی و سیاستمداران طرفدار آنها مواجه بوده است. آنها کمیسیون اروپا را به تلاش برای «سبزشویی» و سوء استفاده از تلاش عمومی برای توسعه انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر متهم کرده‌اند.

منتقدان این پیشنهاد که روز سه‌شنبه تظاهراتی را سازماندهی کرده بودند، روز چهارشنبه نیز با حضور در مقابل ساختمان پارلمان اروپا در استراسبورگِ فرانسه تلاش کردند که تا پیش از برگزاری جلسه رای‌گیری از طریق رایزنی‌های چهره به چهره مانع از تصویب پیشنهاد کمیسیون اروپا شوند. 

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در مقابل، کمیسیون اروپا معتقد است که انرژی‌های تجدیدپذیر به تنهایی نمی‌توانند پاسخگوی تقاضای فزاینده برق باشند و به همین دلیل، در یک دوره انتقالی همچنان نیاز به تشویق سرمایه‌گذاری در انرژی‌های پایدارتر و قابل کنترل‌تر مانند گاز و هسته‌ای وجود دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ساخت اولین نیروگاه خورشیدی در فضا؛ برق آن چگونه به زمین منتقل می‌شود؟

بیل گیتس در ساخت نسل جدید نیروگاه‌های هسته‌ای پیشرفته سرمایه‌گذاری می‌کند

رئیس کمیسیون اروپا که به جانبداری از اسرائیل متهم بود: غزه و بشریت دیگر تحمل خونریزی را ندارند