بیل گیتس در ساخت نسل جدید نیروگاه‌های هسته‌ای پیشرفته سرمایه‌گذاری می‌کند

بیل گیتس
بیل گیتس   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

بیل گیتس ازسرمایه‌گذاری برای ساخت یک نیروگاه هسته‌ای پیشرفته برای تولید برق در شهری دورافتاده در ایالت وایومینگ آمریکا خبر داد.

بیل گیتس ازسرمایه‌گذاری برای ساخت یک نیروگاه هسته‌ای پیشرفته برای تولید برق در شهری دورافتاده در ایالت وایومینگ آمریکا خبر داد.

این نیروگاه که مجری ساخت آن شرکت تحت مدیریت آقای گیتس یعنی تراپاور(TerraPower) است، در شهر کِمِرِر و با سرمایه‌گذاری ۴ میلیارد دلاری تاسیس خواهد شد که نیمی از این سرمایه را دولت ایالات متحده تقبل می‌کند. 

در حال حاضر برق این شهر از طریق نیروگاه زغال سنگی ناتون تامین می‌شود که مقرر شده تا سال ۲۰۲۵ تعطیل شود و نیروگاه هسته‌ای ۳۴۵ مگاواتی در سال ۲۰۲۸ جایگزین آن شود. 

حدود ۱.۹ میلیارد دلار از منابع لازم برای ساخت این نیروگاه که در حال دریافت مجوزهای لازم است، از محل بودجه زیرساختی دولت جو بایدن تامین خواهد شد. این رقم معادل ۷۶ درصد مجموع رقمی است که در بودجه زیرساختی دولت ایالات متحده برای ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای اختصاص یافته است.

آقای گیتس ابتدا در حال بررسی طرح ساخت مشترک یک نیروگاه هسته‌ای پیشرفته با شرکت ملی چین در نزدیکی شهر پکن بود ولی پس از آن که دولت دونالد ترامپ همکاری هسته‌ای با چین را محدود کرد، تراپاور به فکر یافتن شرکای جدید و محل دیگری برای اجرای پروژه خود افتاد. 

انتظار می‌رود این راکتور هسته‌ای پیشرفته مبتنی بر فناوری ناتریوم(Natrium) کوچکتر از راکتورهای فعلی و سوخت آن بر پایه اورانیوم غنی شده تا ۲۰ درصد باشد. طرفداران رآکتورهای پیشرفته می‌گویند که آنها نیروگاه‌های برق را ایمن‌تر و تولید زباله هسته‌ای را کمتر می‌کنند.

مطالب مرتبط