صف آرایی دیپلماتیک با نزدیکی به زمان رسمی کردن نامزدی اوکراین برای پیوستن به اتحادیه اروپا

صحن علنی پارلمان اروپا در بروکسل
صحن علنی پارلمان اروپا در بروکسل Copyright Mohsen Behzad Karimi - Euronews
Copyright Mohsen Behzad Karimi - Euronews
نگارش از Mohsen Behzad Karimi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این رابطه یورونیوز فارسی نظر خانم دوریان روک ماکر نماینده پارلمان اروپا از هلند و آقای میک (میخائیل) والاس نماینده پارلمان اروپا از جمهوری ایرلند را در رابطه با نامزدی اوکراین به عنوان یک موافق و یک مخالف پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا جویا شد.

آگهی

شواهد و قرائن حاکی از تایید و رسمیت بخشیدن به نامزدی اوکراین و مولدوای در جلسه فردای رهبران اتحادیه اروپا است. 

اعلام رسمی این تصمیم در شرایط بحرانی کنونی اقدامی خارج از روال معمول پیوستن به اتحادیه اروپا است. هرچند مقامات اروپایی اطمینان داده‌اند تصمیم برای آغاز گام‌های بعدی در مسیر پیوستن این دو کشور به اتحادیه اروپا تنها پس از حصول اطمینان از به کارگیری، اجرا و لحاظ اصلاحات ساختاری پیشنهادی از سوی این نهاد صورت خواهد گرفت.

انتظار می‌رود بخش نخست این پیشنهادات در طی سال جاری اجرایی شوند و گزارش آن تا آخر امسال به کمیسیون اروپا تحویل شود.

پیشنهاد نامزدی اوکراین و مولداوی هفته گذشته از سوی مقامات ارشد اروپایی اعلام شد. روندی سریع و غیر معمول برآمده از شرایط بحرانی که تنها یک هفته به رهبران اروپایی فرصت داد تا اسناد و مدارک تسلیم شده از سوی دو کشور را بررسی کنند. اسناد و مدارکی که آن هم خارج از روند معمول و با سرعت از سوی مقامات اوکراین و مولداوی تسلیم مقامات اتحادیه اروپا شد.

روندی خارج از عرف معمول که شامل حال گرجستان نشد و این کشور تا حصول اطمینان از به کار بستن پیشنهادات کمیسیون اروپا و ایجاد اصلاحات لازم باید در صف انتظار بماند.

تصمیمی که چندان برای سیاستمداران گرجستانی خوش آیند نبود و انتقادات مردم این کشور را به همراه داشت.

شواهد حاکی از آن است که تمامی ۲۷ کشور عضو اتحادیه در رابطه با اعطای وضعیت نامزدی به اوکراین و مولداوی هم نظر هستند.

روز دوشنبه شارل میشل رئیس شورای اروپا گفت: «از تمام رهبران اروپا دعوت می‌کنم که نامزدی اوکراین و مولداوی را در اجلاس آخر هفته تایید کنند.»

وی افزود ما به حمایت‌های بشردوستانه، اقتصادی و نظامی خود از اوکراین ادامه خواهیم داد.

هرچند بسیاری از سیاست‌مداران اروپا معتقد‌ند این یک تصمیم سیاسی است و کار دشواری تا عملی شدن طرح پیوستن اوکراین پیش رو قرار دارد. اصلاحات و اقداماتی که در کنار نیاز به بازسازی تخریب‌های جنگی چندان آسان نخواهد بود.

همچنین انتظار می‌رود سران اروپا از پیوستن کشورهای غرب بالکان به تور یکپارچه حمایت کنند. امروز چهارشنبه ۲۲ ژوئن (یک تیر) اجلاسی با حضور سران این کشورها در بروکسل برگزار شد. پیشتر بلغارستان به دلیل اختلافاتی با ریشه‌های زبانی و فرهنگی مخالف پیوستن برخی از این کشورها به اتحادیه اروپا بود. اختلافی که حالا گمان می‌رود با در نظر گرفتن شرایط حساس ژئوپولتیک از آن چشم پوشی کرده است.

پارلمان اروپا نیز با اختصاص جلسه‌ای ویژه به موضوع نامزدی اوکراین در صحن علنی این پارلمان در بروکسل پرداخت و در راستای حمایت همه جانبه خود از نامزدی اوکراین و مولداوی فردا پنجشنبه با صدور قطعنامه‌ای همزمان با اعلام تصمیم شورای اروپا بر نامزدی این دو کشور صحه خواهد گذاشت.

در این رابطه یورونیوز فارسی نظر خانم دوریان روک ماکر نماینده پارلمان اروپا از هلند و آقای میک (میخائیل) والاس نماینده پارلمان اروپا از جمهوری ایرلند را در رابطه با نامزدی اوکراین به عنوان یک موافق و یک مخالف پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا جویا شد.

دوریان روک‌ماکر، نماینده موافق پیوستن اوکراین  به یورونیوز فارسی گفت: «مردم اوکراین برای آزادی امنیت غرب اروپا می‌جنگند. از این رو باور دارم ما فردا یک رای مثبت و یکپارچه را در پارلمان اروپا شاهد خواهیم بود. ورای آن من به همکاران خودم در پارلمان اروپا یاد آور می‌شوم که نگاه دقیق تری نیز به دوستان‌مان در غرب بالکان داشته باشند. چرا که آنها مدت زیادی است در انتظار دریافت کاندیداتوری پیوستن به اتحادیه اروپا هستند و آنچه به عنوان پیش شرط از آنها خواسته شده بود به انجام رسانده اند. چرا که نگهداشتن کشورهای زیادی در فهرست انتظار برای اتحادیه و برای صلح در قاره اروپا مفید نیست.»

با این حال میک والاس نماینده مخالف پیوستن اوکراین به یورونیوز گفت: « در درجه اول یاد آور شوم من هیچ مخالفتی با پیوستن کشورهای اروپای به اتحادیه ندارم. این اتحادیه اروپاست که پیش شرط‌هایی را وضع کرده و مشخص کرده چه کیفیت‌هایی موجب تایید برای پیوستن به اتحادیه اروپا می‌شود. سپتامبر (شهریور) گذشته دیوان حسابرسی اروپا طی گزارشی اعلام کرد اوکراین از لحاظ اقتصادی فاسد‌ترین کشور اروپایی است. ما در گذشته از پیوستن کشورهای بالکان به دلیل فساد مالی و عدم شفافیت جلوگیری کردیم. دیوان حسابرسی یک نهاد اروپایی به ما می‌گوید اوکراین از لحاظ مالی فاسد‌ترین کشور است. دولت اوکراین تلویزیون‌های مخالف خود را تعطیل می‌کند. دموکراسی در سطح بسیار پایینی است، اما گویا اروپا مشکلی با این تخلفات و فساد ندارد چرا که اوکراین در حال حاضر در برنامه ژئوپولیتک اروپا می‌گنجد.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اوکراین یک قدم دیگر برای پیوستن به اتحادیه اروپا نزدیک‌تر شد؛ مذاکرات رسمی الحاق امسال آغاز می‌شود؟

جنگ در اوکراین؛ حلقه محاصره دونباس با پیشروی نیروهای روسیه در شرق تنگ‌تر می‌شود

تهاجم نظامی روسیه؛ بورل: جلوگیری از خروج غلات از اوکراین جنایت جنگی است