موج گرمای کم سابقه و زودرس پس از اسپانیا به دیگر کشورهای اروپایی می‌رسد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
موج گرما در اسپانیا
موج گرما در اسپانیا   -  کپی رایت  AP Photo

ساکنان اسپانیا طی روزهای گذشته با زودرس‌ترین موج گرما در این کشور طی دستکم ۲۰ سال گذشته روبرو بودند.

دمای هوا در شهر سویل در جنوب اسپانیا به ۴۰ درجه سانتیگراد رسید و پیش‌بینی می‌شود منطقه اکسترمادورا دمای ۴۲ درجه‌ای را تجربه کند. این در حالی است که کارشناسان هواشناسی هشدار داده‌اند که دمای هوا در برخی نقاط اسپانیا ممکن است از ۴۳ درجه سانتیگراد نیز فراتر برود. 

پیش‌بینی می‌شود جبهه هوای گرم که از شمال آفریقا به شبه جزیره ایبریا رسیده است طی روزهای آینده بخش‌هایی از فرانسه، آلمان، سوئیس و بریتانیا را نیز تحت تاثیر قرار دهد. موج گرما در میانه ماه ژوئن در حالی اروپا را در بر خواهد گرفت که ماه مه سال جاری در بسیاری از مناطق این قاره گرم‌تر و خشک‌تر از معمول بود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

از ماه مه سال جاری به عنوان گرمترین ماه مه به ثبت رسیده در جنوب غربی اروپا و شمال آفریقا یاد شده است. 

هرچند دمای حدودا ۴۰ درجه در ماه‌های ژوئیه و اوت در اروپا نادر نیست اما تجربه چنین دمایی در ماه ژوئن برای بسیاری از ساکنان کشورهای اروپایی تازگی دارد. به گفته کارشناسان هواشناسی موج گرمای پیش‌رو در فرانسه زودرس‌ترین موج گرما در این کشور از زمان ثبت داده‌های آب و هوایی خواهد بود. 

اداره هواشناسی اسپانیا اعلام کرده که فاصله بین موج‌های گرما طی سال‌های گذشته به دلیل گرمایش زمین و تغییرات آب و هوایی کوتاهتر شده است. به گفته این نهاد فصل تابستان در اسپانیا در عمل نسبت به ۵۰ سال پیش بین ۲۰ تا ۴۰ روز زودتر آغاز می‌شود.

به گفته کارشناسان هواشناسی موج گرمای کنونی در اروپا ممکن است طی یک هفته آینده با وقوع طوفان و بارش‌های سیل‌آسا به پایان برسد.