Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

جبهه پولیساریو لغو توافق تجاری اتحادیه اروپا با مراکش را «پیروزی» خواند

صحرای غربی
صحرای غربی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«دیوان موافقتنامه‌های جدید اتحادیه اروپا و مراکش را ماهیتاُ لغو می‌کند زیرا به صورت غیرقانونی و بر خلاف رضایت مردم صحرا به آنها تحمیل شده بود.»

آگهی

جنبش استقلال‌طلبان صحرای غربی موسوم به جبهه پولیساریو روز چهارشنبه ۲۹ سپتامبر (۷ مهر) ضمن استقبال از تصمیم دادگاه اتحادیه اروپا برای لغو دو توافق تجاری این اتحادیه با مراکش، از این تصمیم به عنوان به عنوان «پیروزی» نام برد.

جبهه پولیساریو روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به این تصمیم اروپا گفت: «این موفقیت پیروزمندانه مردم صحرا در دستگاه عدالت اروپاست.»

جنبش استقلال‌طلبی پولیساریو که از طرف الجزایر حمایت می‌شود، گفت: «دادگاه اتحادیه اروپا با لغو توافقنامه‌های اتحادیه اروپا با مراکش در زمینه کشاورزی و ماهیگیری، در واقع دو قضاوت تاریخی در جهت آرمان صحرا انجام داده است.»

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا که مقر آن در لوکزامبورگ است، روز چهارشنبه به دنبال درخواست تجدید نظری که پولیساریو دریافت کرده بود، دو توافق تجاری بین مراکش و اتحادیه اروپا در مورد منطقه مورد مناقشه صحرای غربی لغو کرد.

دادگاه اروپا تلویحا با به رسمیت شناختن پولیساریو به عنوان نماینده مردم صحرا اعلام کرد: «دادگاه چنین قضاوت می‌کند که جبهه پولیساریو نماینده مردم صحرا است و در نتیجه این ظرفیت را دارد که برای دفاع از حقوق حاکمیت مردم خود در قبال قلمرو ملی و منابع طبیعی خود در دادگاه‌های اروپایی اقدامات قانونی را انجام دهد.»

این دادگاه می‌افزاید: «دیوان موافقتنامه‌های جدید اتحادیه اروپا و مراکش را ماهیتاُ لغو می‌کند زیرا به صورت غیرقانونی و بر خلاف رضایت مردم صحرا به آنها تحمیل شده بود.»

دو مورد توافق اخیر اتحادیه اروپا با مراکش یکی درباره تسهیلات تعرفه‌ای برای کالاهای وارداتی از مراکش به کشورهای عضو اتحادیه و دیگری درباره همکاری پایدار بروکسل و رباط در زمینه شیلات بود. مسئولان جبهه پولیساریو چون سلطه مراکش بر صحرای غربی را به رسمیت نمی‌شناسند، از دیوان دادگستری اتحادیه اروپا خواستار لغو این توافق‌ها شده بودند.

وبی بُشرایا، مسئول امور اروپایی پولیساریو در بیانیه این گروه نوشته است: «ما از رهبران اروپایی می‌خواهیم که احکام دیوان را رعایت کنند زیرا بی‌اعتمادی آنها به دستگاه عدالت اروپا همچنان مانع استعمارزدایی از صحرا می‌شود.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

صحرای غربی مستعمره پیشین اسپانیاست که حاکمیت آن از زمان خروج اسپانیا در سال ۱۹۷۶ بین مراکش و موریتانی تقسیم شد. موریتانی در نهایت از ادعای خود بر این سرزمین دست برداشت، اما استقلال‌طلبان صحرا با تشکیل گروهی به نام جبهه پولیساریو تا به امروز به مبارزه مسلحانه خود با مراکش ادامه داده‌اند.

در غیاب سازوکار قانونی و بین‌المللی نهایی برای این اختلاف چند دهه‌ای، سازمان ملل متحد صحرای غربی را به عنوان یک «قلمرو غیر خودمختار» می‌شناسد و الجزایر از پولیساریو حمایت می‌کند.

دولت رباط که نزدیک به ۸۰ درصد از این سرزمین وسیع بیابانی را تحت کنترل دارد، پیشنهاد داده است که این منطقه به شرط باقی ماندن تحت حاکمیت مراکش، خودمختاری داشته باشد، اما پولیساریو خواستار برگزاری همه‌پرسی برای تعیین سرنوشت خود است. همه تلاش‌ها برای حل منازعه صحرای غربی تاکنون به شکست انجامیده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبر جدایی طلبان جبهه پولیساریو در اسپانیا تحت بازجویی قرار گرفت

خروج مراکش از منطقه مورد مناقشه با پولیساریو به درخواست سازمان ملل

درگیریها در صحرای غربی؛ جبهه پولیساریو مراکش را متهم به نقض آتش بس می کند