Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

درگیریها در صحرای غربی؛ جبهه پولیساریو مراکش را متهم به نقض آتش بس می کند

درگیریها در صحرای غربی؛ جبهه پولیساریو مراکش را متهم به نقض آتش بس می کند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مناقشات صحرای غربی میان جدایی طلبان جبهه پولیساریو و دولت مراکش در ماه اخیر وارد مرحله تازه ای شد.

آگهی

مناقشات صحرای غربی میان جدایی طلبان جبهه پولیساریو و دولت مراکش در ماه اخیر وارد مرحله تازه ای شد. مراکش به دستور پادشاه این کشور از منطقه مورد منازعه «ال گرگرات» خارج شد. خبرنگار یورونیوز در مصاحبه ای با حمد سیداتی، نماینده پولیساریو در اروپا، درباره موضوعات مطرح در مناقشات این منطقه گفتگو گرده است.

یوزونیوز: اخیرا شاهد افزایش تنش در منطقه «ال گرگرات» در مرز با موریتانی بوده ایم. دبیر کل جدید سازمان ملل هر دو طرف درگیر را به عقب نشینی و خروج از این منطقه دعوت کرد. اوضاع فعلا آرام است. آیا می توانیم بگوئیم که بازهم طرف مراکشی و جبهه پولیساریو تنها می خواستند قدرت خود را به رخ طرف مقابل بکشند؟

محمد سیداتی، نماینده پولیساریو در اروپا: «دلیل اتفاقات (ال گرگرات) این بود که مراکش با عبور از دیوار مرزی آتش بس را شکست. درگیری خیلی سخت بود اما این جریان نباید مشکل اصلی را که مناقشات صحرای غربی است به دست فراموشی بسپارد.»

یورونیوز: زمانیکه «ابراهیم غالی» رهبر جدید پولیساریو گفت که همه گزینه ها روی میز است به چه چیزی اشاره داشت؟

محمد سیداتی، نماینده پولیساریو در اروپا: «ما درماندگی مردم صحرا را منتقل کردیم و رئیس جمهور غالی بر این موضوع تاکید کرد که پیام صلح آمیز برای ما ارجحیت دارد.»

یورونیوز: اجازه دهید که درباره نبرد دیگری صحبت کنیم. اقتصاد و واکنش مهم اروپا. دیوان دادگستری اروپا در ماه دسامبر در حکمی اعلام کرد که توافق های بازرگانی میان مراکش و اتحادیه اروپا شامل صحرای غربی نمی شود. این حکم چه منافع و ضررهایی برای پولیساریو دارد؟

محمد سیداتی، نماینده پولیساریو در اروپا: «پیغام ما به اروپا این بود که از طرفی ما خواهان احترام به این حکم هستیم و از سوی دیگر واضح است که موافقت نامه های میان اتحادیه اروپا و مراکش شامل صحرای غربی نمی شود. زیرا در حکم دادگاه از عنوان (جدا شده) استفاده شده و این به معنی سرزمینی است که در حال استعمارزدایی است.»

یورونیوز: آیا پولیساریو قصد دارد تا به هر شرکتی که بدون رضایت آنان در صحرای غربی تحارت می کنند حمله کند؟

محمد سیداتی، نماینده پولیساریو در اروپا: « در هر صورت ما آماده رفتن به دادگاه هستیم. ما می خواهیم که شرکتهای اروپایی به قانون عمل کنند در غیر این صورت تنها سلاح ما دادگاه است.»

یورونیوز: سوال آخر اینکه تصمیم دادگاه اتحادیه اروپا، اروپا را نگران می کند.ما می بینیم که خانم موگرینی، نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی بدنبال راه حلی برای شامل کردن صحرای غربی در موافقتنامه ماهیگیری با مراکش است به صورتی که به روند صلح خدشه وارد نشود.

محمد سیداتی، نماینده پولیساریو در اروپا : «این موافقتنامه مثل دیگر موافقتنامه ها شامل حال صحرای غربی نمی شود. اگر اتحادیه اروپا منافعی در صحرای غربی دارد باید با جبهه پولیساریو مذاکره کند.»

یورونیوز: از حضور شما در این گفتگو ممنونم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جبهه پولیساریو لغو توافق تجاری اتحادیه اروپا با مراکش را «پیروزی» خواند

مراکش روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد

واکنش مجارستان به سلب حق میزبانی نشست وزرای خارجه و دفاع؛ بورل: باید جوابی به عملکرد اوربان می‌دادیم