مراکش روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مراکش روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد

مراکش روز دوشنبه از قطع روابط دیپلماتیک خود با ایران خبر داد. به گفته وزیر خارجه مراکش این تصمیم به دلیل دخالت ایران در منطقه تحت مناقشه صحرای غربی اتخاذ شده است.

ناصر بوریطه، وزیر خارجه مراکش با تایید این مطلب به خبرنگاران گفت فعالیت سفارتخانه کشورش در ایران متوقف شده و سفیر ایران در مراکش نیز اخراج خواهد شد.

کشور پادشاهی مراکش از دیر باز با جبهه پولیساریو بر سر کنترل صحرای غربی، منطقه ای واقع در شمال غرب آفریقا و جنوب مراکش اختلاف دارد. این منطقه که از مستعمرات پیشین اسپانیا محسوب می شود و مراکش آنرا استان جنوبی خود می نامد از سال ۱۹۷۶ به بعد، تحت نفوذ جبهه پولیساریو به عنوان کشور «جمهوری دمکراتیک عربی صحرا» لقب گرفته است.

مقامات دولتی در مراکش تهران را به حمایت از جبهه پولیساریو در مناقشه بر سر کنترل صحرای غربی متهم کرده اند. وزیر خارجه مراکش در سخنان روز دوشنبه خود همچنین تاکید کرده است که ایران از طریق گروه حزب الله، متحد سیاسی و ایدئولوژیک خود در جنوب این کشور، اقدام به ارسال تسلیحات به جبهه پولیساریو، جنبش استقلال طلب مورد حمایت الجزایر کرده است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

عکس از رویترز
نیروهای پولیساریو در صحرای غربی، ۹ سپتامبر ۲۰۱۶عکس از رویترز

به گفته ناصر بوریطه، وزیر خارجه مراکش «نخستین محموله تسلیحات ارسالی به تازگی و باهماهنگی یکی از عناصر سفارت ایران در الجزایر تحویل جبهه پولیساریو شده است.»

جبهه پولیساریو، تشکیلاتی سیاسی نظامی است که از سال ۱۹۷۳ به عنوان یک گروه مقاومت فعالیت خود را در مخالفت با تسلط اسپانیا بر صحرای غربی آغاز کرد. این تشکیلات با آرمان‌های استقلال طلبانه با خروج اسپانیا در سال ۱۹۷۶ از این منطقه و تقسیم آن بین مراکش و موریتانی به مخالفت با این دو کشور پرداخت.

برغم مصالحه موریتانی و پولیساریو در سال ۱۹۷۹ بر سر این منطقه، مراکش کل منطقه صحرای غربی را ضمیمه خاک خود کرد؛ نقطه ای که آغاز مناقشه میان این کشور و جبهه پولیساریو محسوب می شود و تاکنون ادامه دارد.

بیشتر بخوانید: