Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

مناقشه در صحرای غربی

مناقشه در صحرای غربی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

برای چندین ماه، درگیریهای «گرگرات» دوباره صحرای غربی را متشنج کرده بود.

آگهی

برای چندین ماه، درگیریهای «گرگرات» دوباره صحرای غربی را متشنج کرده بود. این منطقه مرزی میان مراکش و جبهه پولیساریو مورد مناقشه طرفین درگیر است.

آتش بس برقرار شده از سال ۱۹۹۱، با شش ماه رودررویی برای هر دو سوی منازعه، شکست و آژیر خطر نظامی و دیپلماتیک را به صدا درآورد.

حرکت نظامی سال گذشته میلادی یکی از پر تنش ترین تحرکات سالهای اخیر میان مراکش و جمهوری مستقل پولیساریو بود.

بن بست سیاسی در منطقه گرگرات (ال کرکرات) در مرز موریتانی زمانی آغاز شد که عبور نیروهای ژاندارمری مراکش به آنسوی دیوار دفاعی مرزی که بعدها آن را عملیات پاکسازی جاده خواندند، رودررویی جبهه پولیساریو را بدنبال داشت و در نهایت به ورود نیروهای سازمان ملل انجامید.

پولیساریو دولت مراکش را به شکستن آتش بس متهم کرد. اما آنها اعلام کردند که تنها بخاطر عملیات پاکسازی، جلوگیری از قاچاق کالا و تجارت غیرقانونی در مسیر جاده تجاری از دیوار مرزی دفاعی گذشته اند.

با تشدید حملات در منطقه مورد مناقشه، جبهه پولیساریو نیز این منطقه را جزو مناطق آزاد شده خواند و در صدد برقراری پایگاه نظامی ومقر گشت زنی در این منطقه برآمد.

با این حال پس از تماس تلفنی آنتونیو گوترش، دبیرکل جدید سازمان ملل متحد با محمد ششم پادشاه مراکش، نیروهای دولت این کشور بصورت یک جانبه از «گرگرات» عقب نشینی کردند.

مراکش در سال ۱۹۸۴ میلادی در پی عضویت جبهه پولیساریو با نام جمهوری دموکراتیک صحرای غربی در اتحادیه آفریقا در اعتراض، از این اتحادیه جدا شد. اما در نهایت در بیست و هشتمین اجلاس سران کشورهای عضو اتحادیه آفریقا در «آدیس آبابا» درخواست عضویت مجدد مراکش در این اتحادیه تایید شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبر جدایی طلبان جبهه پولیساریو در اسپانیا تحت بازجویی قرار گرفت

مراکش روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد

خروج مراکش از منطقه مورد مناقشه با پولیساریو به درخواست سازمان ملل