Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

رهبر جدایی طلبان جبهه پولیساریو در اسپانیا تحت بازجویی قرار گرفت

ابراهیم غالی، رهبر جبهه پولیساریو
ابراهیم غالی، رهبر جبهه پولیساریو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگستری اسپانیا بر اساس دو پرونده با موارد اتهامی «شکنجه» و «نسل‌کشی» اقدام به بازجویی از ابراهیم غالی کرده اما حکمی برای مصادره اسناد مسافرتی و یا بازداشت موقت وی صادر نکرده است.

آگهی

رهبر جبهه پولیساریو که به تازگی برای گذراندن دوره درمان بیماری به اسپانیا سفر کرده بود روز سه‌شنبه تحت بازجویی دستگاه قضایی این کشور قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دادگستری اسپانیا بر اساس دو پرونده با موارد اتهامی «شکنجه» و «نسل‌کشی» اقدام به بازجویی از رهبر جدایی‌طلب جبهه آزادیبخش پولیساریو کرده است.

فرانس‌پرس در این گزارش تصریح کرده که قاضی دو پرونده یاد شده پس از تفهیم اتهام و شنیدن سخنان ابراهیم غالی هیچ حکم یا اقدام قهری نظیر توقیف اسناد و مدارک یا بازداشت موقت وی صادر نکرده است.

گفته می‌شود که درخواست برای بازداشت موقت و یا توقیف اسناد مسافرتی ابراهیم غالی از سوی شاکیان پرونده مطرح شده بود که با مخالفت قاضی روبرو شد.

قاضی با این توجیه چنین درخواستی را رد کرده که به اعتقاد وی در شرایط کنونی شواهد اثبات شده‌ای دال بر امکان فرار ابراهیم غالی وجود ندارد.

در صورتجلسه بازجویی که توسط قاضی پرونده تنظیم شده آمده است که «به نظر نمی‌رسد ابراهیم غالی بتواند یا قصد این را داشته باشد که از چنگال عدالت فرار کند.»

به گفته منابع قضایی، این تصمیم می‌تواند برای رهبر جبهه پولیساریو در صورت تمایل امکان خروج از اسپانیا را فراهم کند.

Alvaro Barrientos/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved
دسته گل‌هایی که حامیان ابراهیم غالی، رهبر جدایی‌طلبان صحرای غربی مقابل بیمارستان محل بستری او در شمال اسپانیا قرار دادند.Alvaro Barrientos/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved

ابراهیم غالی که پذیرش وی در اسپانیا برای طی دوره درمان بیماری ناشی از ابتلا به کووید۱۹ یک بحران دیپلماتیک بزرگ را میان رباط و مادرید رقم زده است تنها باید نشانی محل سکونت و شماره تلفنی را در اختیار مقامات قضایی اسپانیا قرار دارد تا از این طریق امکان شناسایی دائم موقعیت وی فراهم شود.

رهبر جدایی‌طلبان صحرای غربی در حالی از سوی دستگاه قضایی اسپانیا تحت محاکمه و بازجویی قرار گرفته که مادرید و رباط جدا از مسئله پذیرش وی در خاک اسپانیا بر سر بحران اخیر مهاجرت از سواحل مراکش به شهر سئوتا در برون‌بوم اسپانیا دچار تنش و بحران دیپلماتیک شده‌اند.

گفته می‌شود که مقامات مراکشی و اسپانیایی مراحل دادرسی ابراهیم غالی را از نزدیک دنبال می‌کنند. از دیدگاه رباط رهبر جدایی طلبان جبهه پولیساریو در صحرای غربی یک «جنایتکار جنگی» است.

برخی رسانه‌ها و منابع خبری پیش‌تر اعلام کرده بودند که مراکش به تلافی پذیرش ابراهیم غالی در خاک اسپانیا اخیرا مرزهای خود را به روی ده‌ها مهاجر و پناهجو که قصد ورود به اروپا از طریق شهر سئوتا را داشتند، باز کرد.

صحرای غربی که جبهه پولیساریو برای آزادی و استقلال آن مبارزه می‌کند پیش از این تحت استعمار اسپانیا قرار داشت. این منطقه با خروج اسپانیا در سال ۱۹۷۶ میان مراکش و موریتانی تقسیم شد اما رباط کل این منطقه را بعد‌ها ضمیمه خاک خود کرد.

جبهه پولیساریو با حمایت الجزایر خواهان برگزاری همه‌پرسی تعیین سرنوشت در صحرای غربی است در حالی که مراکش به شدت با استقلال مخالف است و اعلام کرده تنها تن به خودمختاری تحت حاکمیت خود خواهد داد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جبهه پولیساریو لغو توافق تجاری اتحادیه اروپا با مراکش را «پیروزی» خواند

تصاویری از جنوب سئوتای اسپانیا؛ درگیری داوطلبان مهاجرت با پلیس مراکش در فنیدق

مناقشه در صحرای غربی