Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

وضع تحریم‌های تازه علیه بلاروس؛ اتحادیه اروپا منابع درآمدی دولت لوکاشنکو را هدف گرفت

دیدار جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر تبعیدی مخالفان دولت بلاروس در حاشیه نشست وزرای خارجه اعضای اتحادیه اروپا
دیدار جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر تبعیدی مخالفان دولت بلاروس در حاشیه نشست وزرای خارجه اعضای اتحادیه اروپا Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزرای خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه موافقت کردند تا در چارچوب طرحی برای هدف قرار دادن منابع درآمدی دولت بلاروس، ۸۶ فرد حقیقی و حقوقی را به عنوان مجازات دستگیری رامان پراتاسویچ، روزنامه‌نگار منتقد که پس از وادار کردن هواپیمای مسافربری حامل او به فرود اضطراری در بلاروس رخ داد، بیفزایند.

آگهی

وزرای خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه موافقت کردند تا در چارچوب طرحی برای هدف قرار دادن منابع درآمدی دولت بلاروس، ۸۶ فرد حقیقی و حقوقی را به عنوان مجازات دستگیری رامان پراتاسویچ، روزنامه‌نگار منتقد که پس از وادار کردن هواپیمای مسافربری حامل او به فرود اضطراری در بلاروس رخ داد، بیفزایند؛ اقدامی که با حمایت بریتانیا، کانادا و ایالات متحده همراه شد.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که این تحریم‌ها پس از تایید رهبران اتحادیه اروپا در جریان نشست دو روزه‌ای که از پنجشنبه آغاز می‌شود، نهایی و اجرایی خواهد شد.

تحریم‌های تازه اتحادیه اروپا صنایع صادراتی مهم بلاروس، از جمله فرآورده‌های نفتی و کود پتاس را هدف گرفته است؛ صنایعی که اکثرا در کنترل دولت الکساندر لوکاشنکو قرار دارد و مهمترین منابع تامین ارز دولت این کشور محسوب می‌شود.

مطابق آمار بانک جهانی ، بلاروس پس از کانادا دومین صادرکننده بزرگ کودهای با پایه پتاس در جهان محسوب می‌شود و سالانه حدود ۲.۸ میلیارد دلار از این محل درآمد ارزی دارد. همچنین سه مشتری اصلی این محصول بلاروس، برزیل، چین و هند هستند.

بلاروس همچنین سالانه نزدیک به ۶.۵ میلیارد دلار نیز فرآورده‌های نفتی صادر می‌کند که مقصد اصلی آنها اوکراین و بریتانیاست ولی در میان کشورهای عضو اتحادیه نیز آلمان، هلند و لهستان از مشتریان اصلی فرآورده‌های نفتی بلاروس هستند. همچنین بخشی از خطوط لوله انتقال نفت خام روسیه به اتحادیه اروپا، به ویژه آلمان، لهستان، مجارستان و جمهوری چک از خاک بلاروس می‌گذرد.

در همین حال، ایالات متحده نیز روز دوشنبه اعلام کرد که در هماهنگی با اتحادیه اروپا، بریتانیا و کانادا تحریم‌های مالی هدفمند و محدودیت‌های صدور روادید(ویزا) را در خصوص ده‌ها مقام و نهاد بلاروسی از جمله مشاوران الكساندر لوكاشنكو و مقام‌های اصلی وزارتخانه‌های اطلاعات داخلی و اطلاعات اعمال می‌کند. همزمان، بریتانیا و کانادا نیز با حمایت از تصمیم اروپا در برخورد جدی با نقض حقوق بشر در بلاروس، تحریم‌هایی را علیه برخی مقام‌های دولت آقای لوکاشنکو و برخی شرکت‌های صادرکننده این دولت وضع کردند.

سوتلانا تيخانوفسكايا، رهبر مخالفان دولت بلاروس نیز صبح روز دوشنبه با حضور در لوکزامبورگ با وزرای خارجه اتحادیه اروپا دیدار کرد و ضمن حمایت از تحریم‌های تازه غرب علیه دولت بلاروس از وضعیت پراتاسویچ ابراز نگرانی کرد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رامان پراتاسویچ که کمتر از یک ماه پیش با پروازی از آتن، پایتخت یونان عازم ویلنیوس، پایتخت لیتوانی بود، در زمان فرود اضطراری هواپیمایش در فرودگاه مینسک، پایتخت بلاروس بازداشت شد. در همین حال، وزیران خارجه اتحادیه اروپا خواستار تحریم وزرای دفاع و حمل و نقل بلاروس به عنوان عاملان اصلی صدور هشدار بمب‌گذاری و وادار کردن هواپیمای حامل آقای پراتاسویچ به فرود در فرودگاه مینسک، شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

الکساندر لوکاشنکو: من دیکتاتور نیستم

دو مربی بلاروس به خاطر دخالت در ماجرای دونده بلاروسی از دهکده المپیک اخراج شدند

بلاروس؛ برای نامزد سابق انتخابات ریاست جمهوری ۱۴ سال زندان بریدند