برنامه های سختگیرانه جدید اتحادیه اروپا برای مقابله با ورود پناهجویان به منطقه شنگن

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
refugees
refugees   -  کپی رایت  Michael Varaklas/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved

ایلوا یوهانسون، کمیسر سوئدی بخش مهاجرت کمیسیون اروپا چهارشنبه از برنامه های جدید اتحادیه اروپا برای مبارزه با ورود پناهجویان پرده براشت. 

وی در سخنان خود با خبرنگاران گفت که «چالش های جدید مهاجرتی در ماه ها و هفته های آینده برای اروپا وجود دارد که اتحادیه اروپا باید از خود محافظت کند.»‌ طبق طرح جدید اتحادیه اروپا نیروهای نظامی مستقر در مرزهای شنگن را افزایش خواهد داد. آژانس کنترل مرزهای اروپایی، فرونتکس، قصددارد تا سال ۲۰۲۷ محافظان مرزهای زمینی و دریایی را به ده هزار نفر برساند. 

همچنین طبق برنامه جدید کمیسیون اروپا قرار شده است تا سال ۲۰۲۳ سامانه های اطلاعاتی جدیدی برای ثبت ورود و خروج افراد در منطقه شنگن نصب شوند. برخی از مقررات پناهندگی در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا سختگیرانه تر خواهند شد.  

ایلوا یوهانسون در سخنان روز چهارشنبه اش گفت: «درصد قابل توجهی از افراد وارد اتحادیه اروپا می‌ شوند که کنترل نمی‌ شوند و اطلاعات آن‌ها ثبت نمی‌ شود. این موضوع برای کل فضای شنگن نگران کننده است». 

همزمان با اعلام برنامه های جدید اتحادیه اروپا، کمیسیون اروپا برخی از تجهیزات جدید مقابله با ورود پناهجویان را به خبرنگاران معرفی کرد. از جمله «تانک هایی»‌ که قرار است در مرزهای شنگن مستقر شوند تا با تولید «صدای دلخراش» مانع از ورود پناهجویان شوند. برخی از نمایندگان چپ پارلمان اروپا این تجهیزات و استقرار آنها در مرزها را «ناقض حقوق انسانی که دلیل اصلی اتحادیه اروپا بوده است» می دانند. 

۲۲ کشور از ۲۷ عضو اتحادیه اروپا و همچنین ۴ کشور دیگر از جمله نروژ، ایسلند، سوئیس و لیختن اشتاین اعضای شنگن را تشکیل می دهند. قرار است بزودی رومانی، بلغارستان و کرواسی‌، کشورهای عضو اتحادیه اروپا بزودی به شنگن بپیوندند.