Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

تازه ترین تحقیقات درباره مسمومیت ناوالنی؛ «پای ماموران امنیتی روسیه درکاراست»

الکسی ناوالنی
الکسی ناوالنی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وب سایت افشاگر بلینگ کت با چاپ و انتشار اسناد و مدارک متعدد نشان داده است که در مسمومیت الکسی ناوالنی با گازشیمیایی عصبی نوویچوک، ماموران امنیتی روسیه نقش داشته اند. این ماموران از سوی بالاترین رده های کاخ کرملین برای اجرای این عملیات گماشته شده بودند.

آگهی

تحقیقات جدید نشان می دهند که اعضای «نامحسوس سرویس امنیتی فدرال روسیه (اف اس بی)» در مسمومیت الکسی ناوالنی، مشهورترین مخالف کرملین، نقش داشته اند.

الکسی ناوالنی ۴۴ ساله، روز ۲۰ اوت (۳۰ مرداد) در داخل هواپیمایی که او را به مسکو باز می‌گرداند بیهوش شد. ابتدا در بیمارستانی در شهر امسک روسیه بستری و پس از دو روز برای معالجه به برلین، پایتخت آلمان منتقل شد. این مخالف سرشناس کرملین دو هفته در کمای مصنوعی بود. این مخالف دولت ولادیمیر پوتین در حال حاضر مقیم آلمان است.

در ماه سپتامبر، دو آزمایشگاه معتبر ارتش آلمان اعلام کردند که ناوالنی با گاز اعصاب نوویچوک مسموم شده است و دو آزمایشگاه مستقل دیگر در فرانسه و سوئد نیز همین نتیجه را تأیید کردند.

دولت روسیه بارها و بارها هرگونه مسئولیت مسمومیت ناوالنی را رد کرده و اظهار داشته است که هنگام معالجه در اومسک (سیبری) هیچ عامل نوویچوک در بدن وی پیدا نشده است. مسکو همچنین گفته است که هرگونه اتهام علیه آنها بخشی از فعالیت گسترده غرب و «دشمنان» این کشور است.

حالا گزارش‌های وب سایت افشاگر بلینگ کت نشان می دهند که ماموران سازمان امنیتی روسیه در این مسمومیت نقش داشته اند و همچنین نام این افراد از سوی این وب سایت منتشرشده است. بلینگ کت اولین رسانه ای بود که پیش از اعتراف مقامات ایرانی به پرتاب موشک به هواپیمای اوکراینی، با عکس و ویدئو و نقشه های ماهواره ای ثابت کرده بود که این هواپیما دچارسانحه نشده و هدف پرتاب دو موشک ایرانی قرارگرفته است.

وب سایت بلینگ کت همچنین در گزارش مفصل خود نوشته است، که الکسی ناوالنی از سال ۲۰۱۷ بصورت ۲۴ ساعته تحت نظارت ماموران امنیتی بوده است. در گزارش بلینگ کت می خوانیم که ماموران اطلاعاتی روسیه در بیش از ۳۷ سفر ناوالنی در داخل و خارج از کشور او را تحت نظارت داشته اند.

همچنین در این گزارش می خوانیم که اعضای سازمان امنیتی روسیه پروژه استفاده از «تسلیحات شیمیایی» برای حذف مخالفان دولت را در دستورکاردارند. اسناد بلینگ کت نشان می دهد که سه مامور امنیتی که در پروژه مسمومیت ناوالنی شرکت داشته اند، از سوی بالاترین رده های کاخ کرملین مامور انجام این عملیات شده بودند.

پیش تر، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، اگفته بود که ممکن است ناوالنی در سفر از روسیه به آلمان در هواپیما و یا اینکه در پایتخت آلمان مسموم شده باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حساس‌ترین مسائل در انتخابات ۲۰۲۴ پارلمان اتحادیه اروپا؛ آنچه نمی‌دانیم

انتخابات پارلمان اروپا؛ حزب «مردم اروپا» پیشتاز نظرسنجی‌ یورونیوز؛ جهش راست افراطی و سقوط لیبرال‌ها

تنگ شدن مسیر مهاجرت غیرقانونی به اتحادیه اروپا؛ ۱۵ کشور خواستار برون‌سپاری پرونده‌های پناهندگی شدند